NAUJIENOS

Renata Šerelytė: kaip šiandien plaka kalbos širdis?

Kategorija:

Miestas:
Gegužės 19 d.  vyko kalbos Valstybinės lietuvių kalbos komisijos surengtas forumas „Kokią kalbą renkamės?“. Jame mintimis dalijosi lietuvių poetė, prozininkė, eseistė, dramaturgė, literatūros kritikė Renata Šerelytė. 

Visaip. Visaip plaka. Ir džiaugsmingai, ir  liūdnai, ir  greičiau, ir lėčiau. Būna, kad  plaka su pertrūkiais.  Būna, kad ne juokais ją suspaudžia ir suskausta. O ir tas  širdies skausmas – nevienodas. Vienas – žeidžiantis, o kitas – gydantis. Kitaip ir būti negali, nes  mūsų kalba neatsiejama  nuo  mūsų kasdienio  gyvenimo, nuo politikos, verslo, kultūros, nuo globalaus pasaulio  įvykių,  tendencijų, madų, nebūtinai palankių  mažoms tautoms ir  jų kultūrai.

 Kalba  yra  toks įprastas mūsų kasdienio bendrabūvio įrankis, kad kartais nė nesusimąstome,  o kas ji  yra iš tikrųjų, kas mes esame joje,  kaip mes įprasminame  save kalba ir kalboje. Ar kalba yra  tik  socialinio bendrabūvio, priskiriant šiai sričiai ir politiką, ir  kultūrą, ir  visuomeninį gyvenimą, išraiška, ar  ji yra  ir filosofinė, o gal ir moralinė kategorija?  Juk pasauliui globalėjant – o  šis procesas  tam tikra prasme  reiškia ne plėtrą, o traukimąsi, mažėjimą, visa ko pasiekiamumą ir lokalizacijos nykimą – gali kilti klausimas,  kam  pasauliui reikia tiek kalbų, tarmių ir dialektų.  Juk tai labai nepraktiška, juk visą laiką  reikia  mokytis  ir stengtis susišnekėti,  ir  jausti diskomfortą dėl to, kad  kažkas tavęs nesupranta ir tu  kažko nesupranti.

 Globaliam pasauliui patogiau  ir progresyviau būtų turėti  vieną pagrindinę kalbą ir egzotikos dėlei –  keletą kitų. O galbūt netgi  globalią kalbą ar naujakalbę, sudarytą   pusiau iš žodžių, pusiau iš  emocijas reiškiančių  ženkliukų ir piešinėlių, kuriuos dažnas naudoja socialiniuose tinkluose.  Nes, šiaip ar taip,  ryškėja  tendencija, kad    tai, ką vadiname aristokratiškąja, potekstės, metaforų  kalba, turinčia savitą sakytinę ir rašytinę formą, pamažu nyksta  ir darosi nebesuprantama didžiajai daliai žmonių, netgi tiems,  kurie save laiko demokratijos,  pažangos, progreso ir žmogaus teisių  šaukliais.

 Šiuolaikinėje  politikos ir  visuomeninio gyvenimo erdvėje, kultūros  bei meno sferose atsiranda daug  klišių, lozungų, kalbėjimo schemų, kurios  nieko nepasako,  bet  yra patogios ir tinka daugeliui progų.  Susidaro   įspūdis, kad  kalba nebėra  spontaniško, kūrybiško mąstymo šaltinis,  praturtintas  aliuzijomis,  įžvalgomis, improvizacijomis,  o tiesiog   sausas trafaretas, skirtas išreikšti tokiai pat trafaretinei minčiai arba idėjai.  
 
Bet turbūt tokia yra pažangi šiandienos kalba, nuo kurios  aš esu beviltiškai atsilikusi. Atsilikimą pripažinčiau su širdgėla, jei ne mano mylimas autorius, filosofas C.S. Lewisas, kuris pasakė,  kad pažanga nebūtinai reiškia  nenutrūkstamą šuoliavimą į priekį. Kartais prasmingiau ne beatodairiškai  lėkti  nematant žemės po kojomis, o   sustoti ir netgi  žengti kelis žingsnelius atgal.  Užtat neimu  galvon  kai kurių modernių  kalbos teorijų, kurios   iš kalbos nori atimti, pavyzdžiui, giminės kategoriją (kodėl,  nežinau, bet turbūt dėl to paties, dėl ko pasauly  paprastai  užverda velniava – dėl  progreso ir šviesios ateities). Nelabai man  originalūs ar protingi  atrodo   posakiai, kad  kalbos nereikia mokytis ir jos mokyti, o tuo labiau – laikytis kažkokių kalbos taisyklių,  kad kalba yra įgimta, o jeigu kalba išnyks, tai nieko čia tokio. Atsiras kažkoks kitoks susikalbėjimo būdas.

Turbūt atsiras, bet koks  jis bus, nespėliosiu. Tiek to. Tik kažkodėl atmintyje iškyla  įnirtingai besiskeryčiojančios  beždžionėlės, iš kurių, pasak  evoliucijos teorijos, ir kilo homo sapiens. Jeigu istorijos ratas  neretai apsisuka, tai galbūt tai taikytina ir evoliucijai.

Be abejo, yra  tokių force majeure, prieš kurias atsilaikyti negali niekas, turbūt ir kalba. Tačiau jeigu  kalba išnyktų ne dėl force majeure, o dėl mūsų pačių kvailumo, tamsumo ir  menkos  nacionalinės savivertės,  tai būtų labai apmaudu. Nes ir kalbos, ir tautos  yra  ne tik evoliucijos  istorijos produktas, bet  ir Dievo  kūriniai, taigi  čia esama ir metafizikos.

 Kai  taip atsainiai žvelgiama į  kalbos likimą,  nedovanotinai banalu būtų sakyti,  kad  išnykus kalbai išnyksta ir tauta,  niveliuojasi jos kultūra,  prarandamas  arealo žavesys,   rūke ištirpsta istorija, nebelieka  praeities kaip  galingo kultūrinio ir dvasinio klodo, liudijančio dėkingumą ir išmintį,  nublanksta ateitis kaip  pažangos naratyvas. Kalba  yra išskirtinis kiekvienos  tautos  dvasinis ir  materialinis turtas,  liudijantis  valstybingumą  ir   nacionalinį orumą. Ir niekados nepasens    apie tai bylojantys   Mikalojaus Daukšos  „Postilės“  žodžiai.

 Kita vertus, kas gi mus prikels ir pažadins iš   moralinio sąstingio ir apsnūdimo, iš  minčių tinginystės, iš  idėjų bejėgystės,  jei ne kalba?  Nors daugybė   sąvokų, įkūnijančių  kilnius dalykus,  šiuolaikiniame  pasaulyje yra devalvuotos ir iškreiptos, o kai kurios  jau atvirai susilaukia ir  patyčių,  jos dar gali  atgimti, jos gali atgauti savo tikrąją prasmę, tik  tam reikia vieno paprasto dalyko – jeigu kalbi apie garbę, būk garbingas, jeigu  bjauriesi melu, pats nemeluok, jeigu  tau brangi laisvė – atskirk ją nuo  savivalės.

Ir jeigu  nori kalbėti prasmingai, kad tave išgirstų ir kad tavęs klausytųsi,  pamiršk  įmantrius, bet nieko nereiškiančius  sakinius, kuriančius ne prasmę, o foninį triukšmą;   atsigręžk  į   tylą – į senuosius raštus, klasiką, liaudies dainas, į savo  tarmę.  Į  tą šaltinį,  iš kurio srūva švarus  žodžio vanduo.  Ir klausykis jo  kaip kamertono.

Tiesą pasakius, jeigu man  dabar būtų  dvidešimt metų, ko gero, laikyčiau visa tai paistalais. Džiaugčiausi laikmečiu, kuriame gyvenu,  jis  būtų aiškus ir suprantamas, nes  istorijos pasikartojimai ir deja vu  netrikdytų ir nekeltų  nuostabos.  Tai natūralu, nes  deja vu paprastai ištinka brandžiame amžiuje. Jeigu būčiau dvidešimtmetė,   naudočiausi visomis  demokratiškos visuomenės  teikiamomis galimybėmis, ir   A.J. Greimo posakis, kad  gyvename postmoderniajame amžiuje, kuriame prasmės klausimas  apskritai nebeaktualus, nuskambėtų  keistai, nes juk kiekvienam jaunuoliui pasaulio prasmė yra jis pats.  Tikėčiau  informacinės visuomenės galia  ir  prasmingumu – ir   kito filosofo,  A. Šliogerio mintys, kad   žinios gamina  ne asmenybes, o technologinius negyvėlius, kurių  nūnai pilnas  modernusis Vakarų pasaulis, pasirodytų dar keistesnės, nes  juk gimstame ir gyvename tam, kad žinotume,  ir  nė nepagalvojame, kad žinoti - toli gražu ne tas pats, kas suprasti.

Bet jeigu imi ir  patiri  neapsakomą kalbos šiurpą, susijusį su  laiko bedugnėmis, su  išsivadavimu iš nebylaus molio, Dievo  pirštui prisilietus,  su  žvaigždynais, ištirpstančiais ryto žolėje, su  vasaros liūtimi,  primenančia,  kad kadaise buvai žuvis, moliusko geldelė ir gaubtasėklis papartis ir nemokėjai kalbėti...  šitas potyris niekados nebeleis   suprasti  kalbos vien kaip taisyklių rinkinio ir kaip  įrankio, skirto   informacijai perteikti  ir  manipuliuoti  masėmis, junginėjant   pastarųjų jausmų  ir emocijų registrus.

Kalba yra  sistema, nepaprastai logiška, tiksli, kaip matematikos uždavinys, nepasiduodantis  tinginčiam  jį  spręsti. O taip pat ji yra antgamtės dalis, bet nieko bendro neturinti su ezoterika.

Negalime paneigti  kalbos kaip malonės, suteiktos  visiems – ir stipriesiems, ir silpniausiems. Kaip dovanos, skirtos susikalbėti, suprasti, išgirsti. Prikelti, išgydyti. Pajusti, kad esame  unikalūs, brangūs, ypatingi. Kad iš kalbos kaip iš mažyčio  grūdelio gali išaugti  didžiulis medis, jungiantis  gyvuosius ir mirusiuosius, praeitį ir dabartį, žemę ir  dangų.

Renata Šerelytė
Forumo įrašą rasite: https://www.youtube.com/watch?v=1a6Oh-VxAbQ&t=1129s

Panašūs straipsniai:
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/ona-jautakiene-jautake-darykim-visi-ir-kazkas-pasidarys
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/daina-siekstelyte-valkeriene-esu-uz-lietuviu-kalbos-norminima
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/ivyko-ketvirtoji-lietuviu-kalbos-draugijos-viktorina
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/andrius-utka-jei-rupinsimes-savo-kalbos-skaitmenizacija--yra-vilties-kad-ir-ateityje-lietuviu-kalba-isliks-svarbi-tiek-mums-tiek-pasauliui
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/minint-spaudos-atgavimo-knygos-ir-kalbos-diena-apdovanoti-lietuviu-kalbos-puoseletoja
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/kalba-keiciasi-ir-niekada-ji-nebus-tokia-kokia-buvo
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/egle-zurauskaite-musu-politikai-debatu-metu-yra-mandagiai-nemandagus
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/loreta-vilkiene-lietuviu-kalbos-ateitis-priklauso-ne-nuo-pacios-kalbos-o-nuo-musu-%E2%80%93-kalbetoju
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/inga-hilbig-mano-interesas-nera-tik-mokslinis-bet-ir-%E2%80%93-padeti-seimoms-daryti-mokslo-ziniomis-gristus-sprendimus-del-savo-vaiku-kalbu
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/egidijus-uksas-apie-kalbos-kulturos-ugdyma-dabarties-mokykloje-galiu-pasakyti-%E2%80%93-skurdoka
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/ruta-kazlauskaite-lietuviu-kalbos-stiprybe-priklauso-tik-nuo-zmoniu-samoningumo
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/gintare-judzentyte-sinkuniene-dziugina-kad-remiami-ivairus-tyrimai-ir-didelis-demesys-skiriamas-lietuviu-kalbos-atmainoms

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/uzsienio-lietuviai-varzesi-lietuviu-kalbos-dienu-viktorinoje 
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lietuviu-kalbos-dienu-sostine-%E2%80%93-apie-kalba--ukmerges-krasta-ir-jo-zmones-
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lietuviu-kalbos-dienu-renginiai-alytaus-rajono-savivaldybeje
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lietuviu-kalbos-dienu-renginiai-birzu-rajono-savivaldybeje

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/antanas-racis-%E2%80%93-tobulas-enciklopediju-variklis
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/seimo-ir-pasaulio-lietuviu-bendruomenes-komisija-lietuviu-kalba-%E2%80%93-pagrindinis-rysio-su-lietuva-islaikymo-veiksnys

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/jurate-lubiene-priklausau-tai-grupei-mokslininku-kurie-sneka-ne-apie-tarmiu-nykima-o-apie-ju-kaita
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/turtinga-kalba-%E2%80%93-turtingas-as

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lilija-bruckiene-gimtoji-lietuviu-kalba-labiau-panasi-i-pasaku-podukra
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/nijole-keraitiene-kalbos-sistemos-mokymui--integracija--padare-neigiama-itaka
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/daiva-tamulioniene-issprendus-sudetingus-idn-sistemos-diegimo-klausimus-pagrindine-problema-isliko-zmoniu-iprotis-rasyti-sveplai
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/audrys-antanaitis-svepluodami-internete-netampame-europieciais-tik-parodome-nepagarba-sau-ir-savo-gimtajai-kalbai
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lietuviu-kalbos-dienos-varenos-rajone
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/jurga-dzikaite-imamasi-keisti-tai-kas-net-nera-bent-karta-igyvendinta-nuo-pradzios-ir-pabaigos
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/rokiskenai-zino-lietuviu-kalba-%E2%80%93-lietuvos-kodas
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lietuviu-kalbos-dienos-akmenes-rajone
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lietuviu-kalbos-dienos-silales-rajone
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/vilma-leonaviciene-per-kalba-ir-kalbas-kuriame-savo-tapatybe 
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lietuviu-kalbos-dienos-skuodo-rajone
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/apie-lietuviu-kalba-ir-lietuvybe-sakartvele
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/meile-ir-pagarba-lietuviu-kalbai-ugdo-virtuali-lituanistine-italijos-mokykla

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lietuviu-kalbos-dienos-ignalinos-rajone-%E2%80%93-2020-metu-lietuviu-kalbos-dienu-sostineje

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/kedainiai-turi-savo-vardyno-specialista-%E2%80%93-ryta-tamasauska​
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lietuviu-kalbos-dienos-siauliu-rajone

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lietuviu-kalbos-dienos-tebuna-sios-dienos-j-biliuno-%E2%80%9Elaimes-ziburio%E2%80%9C-sviesa-ir-prasme
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/metu-zodzio-ir-metu-posakio-rinkimai-nugalejo-melagiena-kauke-ir-knygnesiu-tautos-nesustabdysi!
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/kalba-gyvena-zmonese-keiciasi-kartu-su-zmonemis-klesti-ar-nyksta
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/gimtosios-kalbos-diena-%E2%80%93-%E2%80%9Eguglinimas%E2%80%9C-ir-%E2%80%9Eemoji%E2%80%9C-tampa-musu-kalbos-dalimi-
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/-birute-goberiene-skyriaus-tradicijos-%E2%80%93-is-panevezio-krasto-kile-kalbininkai

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/kedainiai-lietuviu-kalbos-dienoms-nusiteike-optimistiskai
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/ukmerge-%E2%80%93-lietuviu-kalbos-dienu-sostine-2021
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/keliaukime-lietuviu-kalbos-dienu-keliu
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/vlkk-pirmininkas-audrys-antanaitis-siulo-neskubeti-keisti-baltarusijos-pavadinimo
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/rimgaudas-simukauskas-tarmes-kaip-ir-kalba-yra-gyvos-todel-nesikeisti-negali
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/vlkk-pirmininkas-susitiko-su-ukrainos-valstybines-kalbos-apsaugos-komisaru
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/genovaite-kaciuskiene-manau-placiose-lietuviu-kalbos-programose-per-daug-kalbos-temu-ir-akademiskumo

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/vilma-leonaviciene-teigimas-kad-lietuviu-kalba-sunkiai-ismokstama-%E2%80%93-mitas-kuri-mes-patys-kuriame
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/inga-strungyte-liugiene-man-idomu-viename-tyrime-sujungti-istorini-ir-konfesini-konteksta
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/audrys-antanaitis-be-kalbos-skaitmenizacijos-jonas-jablonskis-pasiliks-xx-amziuje​
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/danguole-mikuleniene-jonas-jablonskis-is-arti-ir-toli-rekonstrukcijos-ir-aktualizacijos
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/skirmantas-valentas-valstybine-kalba-yra-valstybes-jungtis-galbut-netgi-stipriausia-jungtis-is-visu-kitu
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/kartvele-sophio-tabatadze-lietuviu-kalba-apverte-mano-pasauli
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/jonas-palionis-%E2%80%9Ekalba-reikia-tobulinti-palaipsniui--ne-suoliais%E2%80%9C​

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/danguole-mikuleniene-kalbinius-pokycius-lemia-pats-gyvenimas
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/rasuole-vladarskiene-viesosios-kalbos-normas-as-prilyginciau-teises-normoms-
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/juozas-pabreza-zemaiciu-tarme-ar-kalba-yra-atskira-kalbine-sistema
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/roma-bonckute-motiejaus-valanciaus-iliustruotas-rankrastinis-giesmynas
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/nuotoliniu-budu-lietuviu-kalbos-mokosi-ir-18-meciai-ir-80-meciai

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/juozas-pabreza-negalima-kalbos-kaip-kokios-prekes-mesti-i-akla-nevaldoma-liberalia-rinka
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/vilniaus-universiteto-lietuviu-kalbos-katedra-svencia-80-meti​
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/kuria-virtualu-susitikimu-asistenta-lietuviu-kalbai
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/su-lietuviu-kalba-bus-viskas-gerai--auga-musu-samoningumas-ir-saviverte--kalba-moderneja
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/tomas-biciunas-kalboje-uzkoduota-musu-istorija-mentalitetas-tapatybe​
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/daiva-beliokaite-turime-saugoti-savo-kalba-vardan-pacios-tautos-ir-valstybes-islikimo
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lietuviu-kalba-padeje-saugoti-vilkaviskio-krasto-knygnesiai​
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/kazimieras-buga-%E2%80%93-zmogus-kuris-suprato-kalbos-senove
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/seimas-patvirtino-lietuviu-kalbos-pletros-skaitmenineje-terpeje-gaires
 https://www.manokrastas.lt/straipsnis/algirdas-matulevicius-reformacija-prusijos-hercogas-(kunigaikstis)-albrechtas-brandenburgietis-ir-martyno-mazvydo-500-osios-metines
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/mikalojaus-dauksos-poziuris-bei-siekis-aktualus-ir-siandien

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/vlkk-pirmininkas-audrys-antanaitis-lankesi-silales-rajono-savivaldybeje-​
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/ivyko-lietuviu-kalbos-draugijos-xx-suvaziavimas​
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/sigitas-narbutas-aukstesne-saviverte-priklauso-ne-nuo-tautos-gausumo-o-nuo-issilavinimo-ir-talento
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/eugenija-ulcinaite-mikalojaus-dauksos-idejos-ir-bendrine-kalba 
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/isrinkite-graziausia-upes-ar-upelio-pavadinima
 https://www.manokrastas.lt/straipsnis/mikalojaus-dauksa-ir-jo-darbu-atminima-saugo-ir-puoseleja-biblioteka
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lietuviu-rastijos-kurejui-mikalojui-dauksai-skirtame-renginyje-ir-savivaldybeje-lankesi-vlkk-pirmininkas-audrys-antanaitis
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/ignalinoje-tesiami-lietuviu-kalbos-dienu-sostines-renginiai

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/%E2%80%9Ekalbos-kelias%E2%80%9C-startavo-klaipedoje-nuo-mazvydo-iki-valstybines-kalbos
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/grasilda-blaziene-nerimas-del-isnykusiu-musu-kalbu-gyvas-visa-laika-ir-jis-verste-vercia-mastyti-apie-musu-tos-vieninteles-kalbos-isbuvima
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/laima-kalediene-mes-gyvename-jau-kitokioje-visuomeneje-nei-buvusios-jono-jabonskio-juozo-balcikonio-ar-kazio-ulvydo-laikais
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/albina-auksoriute-labai-svarbu-kad-lietuviu-kalba-butu-vartojama-ir-viesajame-valstybes-gyvenime-ir-mokslo-pasaulyje
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/irena-kruopiene-kelti-kalbos-prestiza-reiketu-pradeti-nuo-pagarbos-sau
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/irena-smetoniene-kalba-gyvena-normalu-gyvenima-kuriame-yra-visokiu-spalvu-ir-atspalviu

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/laimutis-bilkis-kaip-sake-didysis-vietovardziu-tyrejas-kazimieras-buga-vietu-vardais--kalba-pati-zeme
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/aurelija-griteniene-koks-zmogus-yra-grazus-%E2%80%9Elietuviu-kalbos-zodyne%E2%80%9C-
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/lina-muriniene-pats-vezdas-kalbos-taisyklingumui-puoseleti-%E2%80%93-niekas-kitas-kaip-anomalija
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/kazimieras-garsva-asmenvardziu-rasymas-nelietuviskai-dokumentuose-yra-spekuliacija-gramatika-istatymais-realia-padetimi
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/valstybines-lietuviu-kalbos-komisijos-pirmininko-pareiskimas
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/apie-jonines-kalbiniu-atzvilgiu
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/vilija-dailidiene-jeigu-zmogus-gimtaja-kalba-neranda-savo-mintims-raiskos-tai-gal-tos-mintys-ne-nesusiformavusios
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/rita-miliunaite-semdamiesi-stiprybes-is-praeities-saugokime-proteviu-mums-dovanota-sielos-ugni

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/regina-venckute-slypi-ne-tik-pavojus-prarasti-dali-savo-zodyno-paveldo-bet-gali-sunykti-kai-kurie-funkciniai-stiliai

https://www.manokrastas.lt/straipsnis/jolita-urbanaviciene-visuomenei-zodynu-reikia-nuolatos-ir-ivairiu-ir-vienakalbiu-ir-keliakalbiu
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/jurgita-jaroslaviene-lietuviu-kalbos-institutas-yra-toji-ypatingos-nacionalines-svarbos-institucija-reiksmingai-prisidedanti-prie-kalbos-puoselejimo
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/bonifacas-stundzia-gyva-kalba-nestovi-vietoje
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/kazimieras-romualdas-zuperka-ir-stiliaus-klaidos-ir-originaliausios-stiliaus-figuros-vaiksto-tais-paciais-keliais
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/dalia-kiseliunaite-lietuviu-filologijos-studentai-ir-destytojai-yra-panasus-i-liudnojo-vaizdo-riterius-kovojancius-su-vejo-malunais-
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/evalda-jakaitiene-manau-kad-bendrine-lietuviu-kalba-apniko-pavojingos-ligos-kurias-reikia-gydyti
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/jurate-sofija-lauciute-kalbos-tyrinejimai-atskleidzia-musu-istorijos-saknis
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/valentinas-stundys-nepamirstina-kad-musu-kalba-yra-rizikos-zonoje-del-ja-vartojancios-nedideles-populiacijos
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/jurgita-jaroslaviene-tarptautinis-bendradarbiavimas-primena-kad-kiekviena-tauta-unikali-savo-kalba-
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/ausra-papirtiene-anglu-kalbos-iskelimas-auksciau-valstybines-yra-uzsleptas-kesinimasis-i-musu-valstybinguma
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/dalia-asanaviciute-dazniau-ir-dazniau-pastebime-kad-lietuviu-vaikai-iseivijoje-nebekalba-lietuviskai
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/salies-jaunuju-filologu-konkurse-%E2%80%93-velzio-gimnazijos-mokines-sekme
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/genovaite-kaciuskiene-nereikia-be-jokio-specialaus-tikslo-griauti-ir-dauzyti-tai-kas-jau-simtmeti-gyvuoja
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/rita-miliunaite-kalba-gyva-kiek-ji-turi-vidines-jegos-atsinaujinti
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/audrys-antanaitis-musu-visu-rupestis-%E2%80%93-kuo-ilgiau-islaikyti-gyva-ir-svaria-tevu-bei-seneliu-kalba
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/audrys-antanaitis-visus-pasaulio-lietuvius-vienija-kalba
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/audrys-antanaitis-globalumas-%E2%80%93-tai-vaikiskos-provincialumo-ligos-apraiskos-naujajame-pasaulyje


Reklama