NAUJIENOS

Audrys Antanaitis: mūsų visų rūpestis – kuo ilgiau išlaikyti gyvą ir švarią tėvų bei senelių kalbą

Kategorija:

Miestas:
Praėjusių metų lapkričio 13 d. Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) surengė švietimo, kultūros ir kitų įstaigų atstovų pasitarimą dėl Lietuvių kalbos dienų organizavimo 2020 m. vasario 16 d.– kovo 11 d. VLKK pirmininkas Audrys Antanaitis pasidžiaugė, kad Lietuvių kalbos dienos prigijo bendruomenėse. 2019 m. surengta apie tris tūkstančius įvairių renginių.   

Prie Lietuvių kalbos dienų prisideda Lietuvių kalbos institutas, Valstybinė lietuvių kalbos inspekcija, Lietuvių kalbos draugija, Lietuvos mokslų akademija, Švietimo, mokslo ir sporto bei Kultūros ministerijos, savivaldybės, muziejai, bibliotekos ir kiti. 2020 m. po Lietuvą ir pasaulį keliaus Lietuvių kalbos instituto kilnojamoji paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“. Parodai pasiekti užsienio lietuvius padės Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovybė. Apie lietuvių kalbos puoselėjimą ir tradicija tapusių Lietuvių kalbos dienų ypatumus kalbamės su VLKK pirmininku Audriu Antanaičiu.
 
Gerbiamas Audry, šiuo metu Valstybinė lietuvių kalbos komisija kviečia teikti kandidatūras apdovanojimams už lietuvių kalbos puoselėjimą. Pakomentuokite, o gal padėkite apsispręsti, į ką labiausiai orientuotis teikiant kandidatūras, kas gali jas teikti?

Į apdovanojimą negali pretenduoti tik mokslininkai lituanistai. Komisijos apdovanojimu norime pagerbti kitus asmenis, daug nuveikusius lietuviškos terminijos kūrimo, mokslo kalbos puoselėjimo ar visuomenės kalbinio švietimo srityse – terminijos rengėjus, redaktorius, visuomenei skirtų renginių organizatorius ir šviečiamųjų priemonių rengėjus. Tai gali būti ir kitų profesijų žmonės, kurių nuopelnai minėtose srityse matomi ir svarūs.

Už kiek daugiau nei dviejų savaičių prasidės jau tradicija tapusios Lietuvių kalbos dienos, kuo jos bus išskirtinės šiais metais?

Šiemet Lietuvių kalbos dienos rengiamos jau penktąjį kartą. Jomis siekiama didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti mokymosi motyvaciją, prisidėti prie kalbos sklaidos ir telkti bendruomenes. Džiugu, kad tai jau tapo gražia tradicija. Kalbai puoselėti skirti renginiai prigijo bendruomenėse – aktyviai dalyvauja įstaigos, nevyriausybinės organizacijos, užsienio lietuvių bendruomenės. Pernai surengta apie tris tūkstančius įvairių renginių Lietuvoje ir užsienyje.
2020 metais rengiant Lietuvių kalbos dienas pirmenybė teikiama Seimo paskelbtiems Mokyklų bendruomenių metams, taip pat paminėti Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmečiui. Pirmą kartą Lietuvių kalbos dienos turi sostinę. Ja skelbiama Ignalinos rajono savivaldybė. Iškilmingas Kalbos dienų atidarymas numatytas vasario 12 d. būtent Ignalinoje.

Gal jau galite pakomentuoti kalbos dienų renginius: kokių tikitės sulaukti, į ką reikėtų orientuotis jų rengėjams savivaldybėse?

Mes džiaugiamės kiekvienu, net ir mažiausiu, kalbai skirtu renginiu, nes matome to prasmę. Tikimės, kad telksis mokyklų bendruomenės plačiąja prasme – bus įtraukti ne tik mokiniai ir mokytojai, bet ir tėvai, o gal net ir seneliai. Jau trečią kartą užsienio lietuvių bendruomenėms padėsime rengti lietuvių kalbos viktoriną, skirtą vaikams ir suaugusiems. Paprastai užsienyje gyvenantys lietuviai noriai varžosi viktorinoje. Šiemet viktorinos organizatorių geografija itin plati – nuo kaimyninės Latvijos iki Altajaus krašto ir  Naujosios Zelandijos lietuvių. Jau užsiregistravusios bendruomenės iš 14-kos valstybių.

Sakoma, kad kiekvienam kažką darančiam labai svarbu motyvacija. Tad gal galite praskleisti paslaptį, kaip motyvuosite tuos, kurie aktyviausiai įsitrauks į Kalbos dienų organizavimą?

Aktyviausieji bus apdovanoti Komisijos padėkomis ir prizais, o patys iškiliausieji gali būti pasiūlyti net ir minėtam Komisijos apdovanojimui už lietuvių kalbos puoselėjimą. Bet turbūt svarbiausia ne materialūs dalykai, o džiaugsmas susiburti, pasimėgauti gražia šnekta, pasikartoti ar ką naujo išgirsti apie Lietuvos istoriją ir kalbą. Juk mūsų visų rūpestis – kuo ilgiau išlaikyti gyvą ir švarią tėvų bei senelių kalbą.

Dėkoju už pokalbį.

Kalbino Karolina Baltmiškė

Panašūs straipsniai:
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/audrys-antanaitis-visus-pasaulio-lietuvius-vienija-kalba
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/audrys-antanaitis-globalumas-%E2%80%93-tai-vaikiskos-provincialumo-ligos-apraiskos-naujajame-pasaulyje

 

Reklama