NAUJIENOS

Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai: nugalėjo MELAGIENA, KAUKĖ ir KNYGNEŠIŲ TAUTOS NESUSTABDYSI!

Kategorija:

Miestas:
Vasario 21 d. baigėsi ketvirtą kartą Lietuvoje surengti Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai. Tradiciškai vyko du balsavimai: visuomenės ir komisijos. Visuomenės balsavime portale Alfa.lt 2020-ųjų Metų žodžiu išrinkta MELAGIENA. Komisija Metų žodžiu išrinko KAUKĘ. Ir visuomenės, ir komisijos balsavime 2020-ųjų Metų posakiu pripažintas KNYGNEŠIŲ TAUTOS NESUSTABDYSI!

Metų žodžiai – MELAGIENA ir KAUKĖ

Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų nuostatuose skelbiama: „Renkamas žodis ir posakis, geriausiai atspindintis tų metų visuomenės nuotaikas ir gyvenimo aktualijas, taikliausiai įvardijantis naujus, konkrečiam metui būdingus reiškinius.“ Šių metų atspindžiais kalboje tapo MELAGIENA ir KAUKĖ.

Žodis MELAGIENA, pasiūlytas Vaidos Batavičienės iš Panevėžio, visą internetinio balsavimo laiką – nuo sausio 20 d. iki vasario 20 d. – nesitraukė iš pirmosios vietos. Antrą vietą internetiniame balsavime užėmė IŠKIŠTANOSIS, trečią – KNYGANTINAS.

Komisijos balsavime Metų žodžiu išrinkta KAUKĖ. Šį žodį pasiūlė Aldona Kruševičiūtė iš Kretingos. Į antrą vietą komisijos balsavime pateko NUOTOLINIS ir KOVIDAS. Reikia tik pridurti, kad žodis NUOTOLINIS – ir vienas pats, ir su papildomais žodžiais (NUOTOLINIS DARBAS, NUOTOLINIS MOKYMAS(IS), NUOTOLINIS GYVENIMAS) – buvo vienas iš dažniausiai siūlytų.

Metų posakis – KNYGNEŠIŲ TAUTOS NESUSTABDYSI!

Kasdien pasižiūrint, kaip balsuoja internautai, buvo galima nujausti: dėl Metų žodžio didelių intrigų nebus. O štai už Metų posakį balsuota permainingai. Ilgą laiką solidžiai pirmavo AR JŪS MANE GIRDIT?. Bet likus porai dienų iki balsavimo pabaigos į pirmą vietą šovė KNYGNEŠIŲ TAUTOS NESUSTABDYSI!. Ten pakliuvęs, jis niekur nebesitraukė ir tapo visuomenės balsavimo nugalėtoju. Antroje vietoje liko AR JŪS MANE GIRDIT? Trečią vietą visuomenės balsavime užėmė GERI VAIKAI TĖVŲ NELANKO.

Lygiai taip pat Metų posakio rinkimuose balsavo ir komisijos nariai. Taigi daugiaprasmis Panevėžio mero Ryčio Mykolo Račkausko posakis KNYGNEŠIŲ TAUTOS NESUSTABDYSI! – tikras Metų posakio rinkimų nugalėtojas.
Posakį AR JŪS MANE GIRDIT? pasiūlė Audrius Musteikis iš Vilniaus. O posakį GERI VAIKAI TĖVŲ NELANKO su savais komentarais ir perdirbiniais buvo pasiūlę net keletas žmonių.

Pirmą kartą rinktas Metų naujadaras

Pernai pasiūlytų žodžių sąraše buvo kaip niekad daug naujadarų. Tad komisijos nariai pasitarę šį kartą rinko ne tik Metų žodį su Metų posakiu, bet ir Metų naujadarą. Daugiausia balsų Metų naujadaro rinkimuose gavo IŠKIŠTANOSIS. Komisijos turimais duomenimis, jis pradėtas vartoti pernai spalį feisbuko grupės „Koronavirusas – tikra info“ diskusijose. Į antrą vietą Metų naujadaro rinkimuose pakliuvo KAUKMETIS „kaukių dėvėjimo metas“, trečioje atsidūrė KAUKNEŠYS „kas pandemijos pradžioje vežė kaukes iš Kinijos“ ir KAUKNEŠĖLIS „kas nešioja kaukę“. KAUKMETĮ ir KAUKNEŠĖLĮ pasiūlė Dalia Kiseliūnaitė iš Klaipėdos. KAUKNEŠĮ, komisijos turimais duomenimis, pradėjo vartoti Mindaugas Skrupskelis pernai balandį.

Ką veiksim po rinkimų?

2020-ųjų Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų nugalėtojai jau aiškūs.

O gyvenimas plaukia sava vaga ir mes apie jį kalbame. Metų žodžio feisbuko paskyroje jau pasirodė keletas galimų kandidatų dalyvauti 2021-ųjų Metų žodžio ir Metų posakio rinkimuose: SVIESTAS SVIESTUOTAS, POLITINIS ATŠALIMAS, BLATAVAKSERIS. Siūlymai kaupiami iki ateinančių metų sausio 1 d. Kviečiame apsilankyti Metų žodžio paskyroje, rašyti el. paštu metuzodis@gmail.com. Taip pat kviečiame siųsti Lietuvių kalbos instituto Naujažodžių duomenynui savo pastebėtus naujažodžius.

Metų žodžio ir Metų posakio rinkimus nuo 2017 m. rengia Lietuvių kalbos draugija (LKD) su Lietuvių kalbos institutu. Rinkimų organizatorių informacinis partneris – portalas Alfa.lt.
reklama.

Rinkimų komisijoje dirba 8 nariai: doktorantė Agnė Aleksaitė (Lietuvių kalbos institutas), filologas, redaktorius Virginijus Gasiliūnas (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas), vertėjas ir literatūros kritikas Laimantas Jonušys, portalo Alfa.lt vyr. redaktorius Ovidijus Lukošius, LKD valdybos pirmininkės pavaduotojas akad. prof. habil. dr. Bonifacas Stundžia, žurnalo „Verslo klasė“ redaktorius Ramūnas Terleckas, LKD valdybos sekretorė Rita Urnėžiūtė, LKD garbės narys prof. habil. dr. Kazimieras Župerka.

Rita Urniežiūtė
alfa.lt

Reklama