Išgirdę Židikų miestelio pavadinimą, tikriausiai daugumai atmintyje iškylą rašytojos Marijos Pečkauskaitės gyvenimo akimirkos, kurias saugo ir puoselėja Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinė mokykla ir visai netoli jos nuo 1974 metų veikiantis rašytojos memorialinis muziejus. Rašytojos pradėtus darbus Židikuose tęsia Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos lėšomis finansuojamo projekto TAPK (Neformaliojo švietimo rėmino sistemos sukūrimas) programos „Tu ir aš – kartu mes galia“ dalyviai – Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos moksleiviai, vadovaujami mokytojos Nijolės Mažeikaitės.
Pradžia – socialinė veikla
Ir ne tik artėjančios Kalėdos, bet ir rašytojos pradėti darbai Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos programos „Tu ir aš – kartu mes galia“ Dalyvius skatina imtis socialinės veiklos. Juk būtent čia, Židikuose, rašytoja rūpinosi ligoniais, skurstančiais, vaikais. Ji Židikuose įsteigė ligoninę, senelių prieglaudą, lietuvišką mokyklą.
„Spalio mėnesį programos dalyviai tvarkė Židikų civilines kapines, padėjo sutvarkyti sodybą Židikuose gyvenančiai vienišai močiutei Zofijai Lukošienei“, – apie programos dalyvių veiklą pasakoja mokytoja N.Mažeikaitė ir pasidžiaugia, kad gruodžio pradžioje programos dalyvių surengtas koncertas „Gerumo dovana“ Židikų miestelio senjorams gerokai aplenkė pedagogų planus. Patys moksleiviai ir programą sumąstė, ir skelbimus parašė, ir juos išplatino, ir dovanėles padarė. „Tad mums bereikėjo tik padėti parengti renginį“, – šypsosi Nijolė Mažeikaitė, pasidžiaugdama, kad rengiant popietę aktyviai įsijungė visų klasių mokiniai. Parengti koncertą padėjo muzikos mokytoja Natalija Burbienė ir pradinių klasių metodininkė Ramunė Šakinskienė. Svarbiausia savanorių patarėja – socialinė pedagogė Nijolė Mažeikaitė.
Popietė prasidėjo poetine kompozicija „Būties šviesa“, kuria buvo primenamas žmogaus ir Dievo ryšys, apmąstoma greitai prabėgančio laiko prasmė. Po jos pasirodė mokyklos mažiausieji. Pirmokėliai padainavo dainelę „Ežiukas“, antrokai – „Šviesoforas“. Giesmes „Panus Angelikus“, „Pakylėk mane“ senjorams dovanojo mokyklos choras. Aštuntosklasės savanoris Martynas Klemenis akordeonu sugrojo dainos „Kelelis tolimas“ melodiją. Renginio pabaigoje senjorams savanoriai padovanojo pačių rankomis padarytas dovanėles, pavaišino obuoliais ir palinkėjo laimės. „Šiuo renginiu savanoriai įgijo daugiau gyvenimiškos patirties, suvokė, jog gyvenimas prabėga greitai, o mes kartais neįvertiname savo artimųjų meilės“, – renginį apibūdina Nijolė Mažeikaitė.
Židikų moksleiviai – forume „Pasirinkimai“
Gruodžio 8 d. Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos jaunieji šauliai ir savanoriai bei Mažeikių rajono jaunimas, nevyriausybinių organizacijų atstovai rinkosi į jaunimo forumą „Pasirinkimai“, skirtą Tarptautinei savanorių dienai.
Forumas prasidėjo renginiu „Gyvoji biblioteka“, iš dalyvių stendų, nuotraukų, filmuotos medžiagos galėjome pamatyti, kuo užsiima rajono savanoriai. „Važiuodami į forumą mes prikrovėme pilną krepšį obuolių, prie kiekvieno jų pritvirtinome po žalią lapelį su žodžiais apie laimę. Forume mes dalyvius ir svečius vaišinome šiais obuoliais, kartu dovanodami ir sentenciją apie laimę, – įspūdžiais dalijasi N.Mažeikaitė. – Kiti dalyviai svečius vaišino žolelių arbata, saldumynais, tikrino plaučių veiklą, matavo cholesterolio kiekį kraujyje. Mažeikiuose vykusiame forume mintimis apie savanorišką veiklą dalijosi svečiai iš Kuršėnų, jaunimo organizacijos kūrybinės raiškos centro vadovas, Vilniaus universiteto studentas Kasparas Laureckis. Vilnietis Vaidas Tumėnas pasakojo apie Lietuvoje septynioliktus metus veikiančio Jaunųjų maltiečių ordino savanorius. Pati smagiausia forumo dalis – apdovanojimai. Jaunimo sąjungos „Apskritas stalas“ ir Jaunimo reikalų tarybos padėkos raštais bei atminimo dovanomis buvo apdovanoti tiek pradedantys, tiek ir jau nemažą darbo patirtį turintys savanoriai. Iš viso apdovanota18 Mažeikių rajono savanorių. Tarp jų padėkos raštu ir atminimo dovana apdovanotas ir mūsų mokyklos 11 klasės mokinys Mantas Brazdauskis.“
Pažintis su savanoryste – seminaruose
Aktyviai įsijungti į savanorišką veiklą skatina ir nuo rugsėjo mėnesio du kartus per mėnesį vykstantys seminarai. Rugsėjo pabaigoje įvykusiame seminare programos dalyviai buvo supažindinti su programa, išsirinko seniūną, pavaduotojus, metraštininkus, fotografus. Balsavimu nusprendė, kad grupė vadinsis „Partneriai“. Kiekvienam dalyviui buvo įteikti projekto TAPK ženkliukai. Moksleiviai diskusijoje ieškojo atsakymo, kuo savanoriška veikla skiriasi, tarkime, nuo krepšinio. Juk ir viena, ir kita veikla susijusi su laisvalaikiu. Po diskusijos išsiaiškinta, kad savanorystė – tai geranoriška, pelno nesiekianti veikla, kuri suteikia naudos konkrečiam asmeniui ar jų grupei arba visai visuomenei.
Paskui programos dalyviai galvojo klausimus, taip ruošdamiesi aplinkos poreikių tyrimui, nes kiekviena veikla, neaplenkiant ir savanorystės, turi sietis ir su toje teritorijoje gyvenančių žmonių poreikiais. Namų darbas – pakalbinti bent vieną Židikų gyventoją ir išsiaiškinti, kokios veiklos jie tikisi iš savanorių.
O kad programa būtų įdomi ir naudinga patiems dalyviams, kiekvienas jų užpildė anketą, kurioje pažymėjo, ko jie patys tikisi iš programos „Tu ir aš – kartu mes galia“.
Moksleivių atlikta apklausa parodė, kad labiausiai savanorių reikia skleidžiant informaciją apie savo kraštą žiniasklaidos priemonėse (18 respondentų), rūpinantis beglobiais gyvūnais (19 respondentų), organizuojant sporto renginius (21 respondentas), skleidžiant informaciją apie savanorius ir pristatant juos bendruomenei (21 respondentas), organizuojant jaunimo laisvalaikį (22 respondentai), aktyvinant žmonių pilietiškumą (22 respondentai), globojant vienišus senelius (23 respondentai), mažinant smurtą ir patyčias mokykloje (24 respondentai).
Židikų gyventojų nuomonė beveik sutampa su pačių moksleivių pageidavimais. Jaunieji Židikų savanoriai labiausiai nori rūpintis jaunimo laisvalaikiu, rengti sporto renginius, rūpintis beglobiais gyvūnais.
Kitame seminare, kurį vedė VšĮ „Sėkmės banga“ vadovė Svetlana Radiul, programos dalyviai mokėsi pažinti save, savo tikslus, diskutavo apie galimą veiklos įvairovę, laisvę renkantis veiklos sritis, žaidė psichologinius žaidimus.
Trečiame seminare programos dalyviai mokėsi skirstytis darbais ir atsakomybe.
Ketvirtas seminaras buvo skirtas savoms vertybėms išsiaiškinti. Seminarą vedė Svetlana Radiul.
„Seminaras prasidėjo nuo aktyvių žaidimų. Per žaidimus mes išsiaiškinome, kokios yra mūsų komandų bei asmeninės vertybės, kurios neatsisakytume. Analizavome poreikių ir vertybių svarbą bei jų reikšmę žmogaus gyvenime. Susidarėme individualią lentelę kurioje reikėjo surašyti 10 asmeninių didžiausių siekių, svajonių bei tikslų. Atlikdami užduotį išsiaiškinome, kuri svajonė suteiktų daugiausia džiaugsmo, kaip pasiekti tikslą, kad jis teiktų pasitenkinimą. Pasak seminaro vadovės, Svetlanos Radiul, tikslą reikia siekti nuosekliai, numatant tikslingą veiksmų seką ir nesiblaškant į „šonus“. Žaidimo metodu, tai ir išbandėme. Individualiai „žengiant“ į tikslą likusieji nariai „dirbtinai“ sudarė įvairias kliūtas – kas koją kišo, viliojo, gundė eiti į „šoną“, tempė atgal, tikino, kad ne tuo keliu žingsniuoji ir pan. Pajutome, kad labai sunku susikaupti ir nesiblaškant nužingsniuoti link tikslo (kėdės, ir ant jos atsisėsti) kai visi aplinkui, kažką sako, veikia, daro, taip ir norėjosi sustoti, pasižiūrėti, bet greitai supranti kokiu tikslu keliauji ir kokią užduotį turi išsikėlęs. Visi supratome, kad mūsų tikslai, svajonės ir norai priklauso nuo mūsų valios ir atliekamos veiklos įgyvendinimo“, – įspūdžiais iš seminaro dalijasi programos dalyvis metraštininkas Martynas Klemenis.
Genovaitė Paulikaitė
Nuotraukos Nijolės Mažeikaitės