Vaikai ir paaugliai – pati jautriausia visuomenės dalis. Šiandieninėje visuomenėje vykstantys pokyčiai labai ryškiai paveikia jaunąją kartą. Emigracija, šeimų nestabilumas, dažnėjantis visuomenės normų pažeidinėjimas, vertybių krizė bei kiti socialiniai procesai tiesiogiai įtakoja vaikų ir paauglių elgesį, lemia gyvenimo būdo pasirinkimą. Vis augant probleminių vaikų ir rizikos šeimų skaičiui, svarbu būti itin atidiems, kad laiku būtų atpažintos, įvardintos esamos problemos, suteikta reikiama pagalba ir numatyta prevencija.
Siekiant glaudesnio bendradarbiavimo su įvairiomis nevyriausybinėmis jaunimo organizacijomis, ieškant sprendimų jaunimo savirealizacijos ir laisvalaikio užimtumo klausimais, Telšių rajono socialinių pedagogų metodinio būrelio pirmininkė Rima Jurevičiutė ir Viešvėnų pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė Edita Barsienė Telšių rajono socialiniams pedagogams bei socialiniams darbuotojams suorganizavo metodinę išvyką į Klaipėdą.
Kelionės metu pirmiausiai susitikome su Klaipėdos dvasinės pagalbos jaunimui centro darbuotojais. Susėdus į glaudų ratą, centro vadovė Danguolė Misiukonienė supažindino išvykos dalyvius su šios organizacijos veikla. Tai savarankiška, ne politinė, pelno nesiekianti labdaringa organizacija, teikianti dvasinę, psichologinę, moralinę paramą žmonėms, turintiems įvairių gyvenimo problemų. Centre veikia dienos centras, skirtas vaikams iš rizikos šeimų. Taip pat vykdoma ,,Big Brothers Big Sisters“ programa, kuri padeda vaikams susirasti vyresnį draugą ar draugę, Europos savanorių tarnybos programa 18-30 metų žmonėms, išvykstantiems savanoriauti į kitas šalis, kur dirba neapmokamą, vietos bendruomenei naudingą darbą. Iki 2013m. sausio mėnesio šiame centre buvo įsikūrusi emocinės pramos telefonu ,,Jaunimo linija“. Dvasinės pagalbos jaunimui centras – katalikiška organizacija, todėl didelis dėmesys skiriamas krikščioniškų vertybių puoselėjimui, bendravimui su dvasininkais, krikščioniškų švenčių šventimui.
Kita telšiškių kelionės stotelė buvo socialinės pagalbos centre ,,10 talentų“. Čia susitikome su 2012 m. apdovanojimų ,,Lietuvos garbė“ nominantu, Klaipėdos keistuoliu vadinamu socialinės pagalbos centro ,,10 talentų“ vadovu Vitalijumi Chomičenko. Šis žmogus jau 18 metų dirba su „gatvės“ ir šeimos šilumos nerandančiais vaikais. Šis socialinės pagalbos vaikams centras išsilaiko tik iš geradarių aukų, čia nedvelkia prabanga ir visiškai neprimena oficialios įstaigos. Čia vaikai tarsi didelėje šeimoje. Jie kartu su vadovu ir savanoriais kartu gamina pietus, tvarko patalpas, planuoja laisvalaikį. Kad vaikai, atėję į centrą būtų pamaitinti, organizuojamas jų laisvalaikis, lavinami vaikų talentai, vienas svarbiausių vadovo rūpesčių – rėmėjų ir maisto produktų aukotojų paieška.
Kelionės metu aplankėme ir Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčią, kurios klebonas, ilgametis skautas, Vilius Viktoravičius papasakojo nepaprastai įdomią bažnyčios istoriją, visi norintys turėjo unikalią galimybę užlipti į bažnyčios bokštą, pasigrožėti Klaipėdos miesto panorama. Kunigas V.Viktoravičius, prie kavos puodelio papasakojo apie čia vykdomą aktyvią parapijinę ir socialinę veiklą. Tai pagalba žmonėms, turintiems priklausomybių nuo azartinių žaidimų ir alkoholio, vyksta filmų vakarai, organizuojami susitikimai su įvairiais žmonėmis, konferencijos, šventės, stovyklos, veikia skautų organizacija, Caritas.
Nepastebimai greit prabėgus laikui Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje, mūsų laukė paskutinė kelionės stotelė – Klaipėdos atviros erdvės jaunimui centras, pasitikęs ne tik spalvinga aplinka, bet ir jaunatviška energija trykštančiais socialiniais pedagogais Violeta Jokubynaite ir Zigmante Čiakaite. Šio centro tikslas – suteikti prasmingos veiklos ir saugaus, turiningo laisvalaikio galimybes savirealizacijos erdvės nerandantiems jauniems žmonėms. Centras atviras visiems 14-29 metų jaunuoliams. Čia jaunimas gali susitikti su draugais, bendraudamas su profesionaliais darbuotojais aptarti aktualius gyvenimo klausimus, gerti arbatą, klausytis muzikos, arba pabūti tyloje, piešti, muzikuoti, šokti breiką, hip hopą, pramoginius šokius, žiūrėti filmus, žaisti stalo žaidimus, patiems organizuoti ir įsijungti į įvairiausius renginius.
Kupini įspūdžių ir naujų idėjų Telšių socialiniai pedagogai ir socialiniais darbuotojai grįžo į namus. Džiugu, kad išvykos dalyviai susipažino su Klaipėdos miesto nevyriausybinėmis jaunimo užimtumo įstaigomis, pagilino teorines ir praktines socialinės pedagogikos, socialinio darbo žinias. Lieka tikėtis, kad įgytas kompetencijas specialistai gebės pritaikyti darbo praktikoje, projektinėje veikloje.
Rima Jurevičiutė
Telšių rajono socialinių pedagogų metodinio būrelio pirmininkė Eigirdžių pagrindinės mokyklos vyr. socialinė pedagogė