Dailės ir technologijų mokytojos J.Bieliakovienės iniciatyva Pašvitinio pagrindinėje mokykloje gruodžio mėnesį itin dažnai imta linksniuoti žodį "namas".
Pasitelkus išmonę, kurti Kalėdų miestelį iš įvairių technologijų pamokose naudojamų priemonių pasiūlyta visoms klasėms. Stebuklingas kalėdų miestelis – tai lyg maža mūsų miestelio imitacija: daug namukų, bažnyčia, medžiai. Pagal duotus matmenis kiekviena klasė lipdė, klijavo, kitais būdais kūrė ir minėtai mokytojai atidavė bent vieną namuką, vieną eglaitę. Kompozicija „Stebuklingas kalėdų miestelis“, iki gruodžio vidurio sukurta ir eksponuojama šalia aktų salės, traukė įvairių klasių mokinių, suaugusiųjų dėmesį. Įvairiaspalviai (bet daugiausiai – šviesūs, melsvi), įvairių formų, pločių namukai, dailiai „įkritę“ į sniego pusnis, puikavosi eglučių draugijoje – taip pat keistų, įmantrių, neregėtų. Mūsų miestelio puošmena – bažnyčia – kompozicijoje užėmė daug vietos; tai tarsi viso reginio atskaitos taškas.
Pagrindinis mokyklos puošybos ir prieššventinės veiklos akcentas – taip pat namas. Mokytojos J. Bieliakovienės padedamos 9 klasės merginos puošė mokyklą, naudodamos karpinius. Jų formatas nemažas (pusės metro pločio ir metro aukščio), o langų mokykloje daugybė – reikia rankų, įgudusių „dirbti“ švelniai, dailiai, gražiai. Vienintelio trūko dirbusioms rankoms – vyriškos stiprybės, todėl kažkas galbūt ir galėjo išgirsti tylų padejavimą apie rankų nuovargį.
Kitokią darbo specifiką 5 – 10 klasių mokiniai, jų auklėtojai, namiškiai (mamos) išbandė statydami imbierinius meduolinius namus. Daugiausiai jaudulio patyrė mamos, kurios geranoriškai sutiko užminkyti tešlą ir iškepti meduolinių namelių detales. Paskutiniąją gruodžio savaitę ne tik mokykloje virė intensyvus klausimų – patarimų bumerangas „Kaip sulipdyti namelį“. Dėkojame mamoms –optimistėms, nenuilstančioms padėjėjoms: G. Klyvienei, D. Šliavienei, D. Daunorienei, L. Kanapeckienei, Ž. Kulikauskienei, A. Malinauskienei, L. Butautaitei, V. Užkuraitienei, L. Stasiūnienei, J. Aleknavičiūtei.
Gruodžio 23 dieną Kalėdinės šventės pradžioje visi nameliai eksponuoti renginio dalyviams (tėveliams, mokytojams, mokiniams). Ekspoziciją, sudėliotą ant stalo, išnešus į saugesnę vietą, aktų salėje dar ilgai tvyrojo gražiausios metų šventės kvapas. Galima sakyti, kad kvepėjo visa mokykla, ypač kitą dieną (gruodžio 24), kai mokykloje nebesiautėjo įsiaudrinę šventės dalyviai, nebetvyrojo prakaito, kvepalų, maisto kvapų mišinys.
Apie gruodį Pašvitinio pagrindinėje mokykloje galima papasakoti ir kitaip. Pradėti reikėtų vėlgi nuo dailės ir technologijų mokytojos pavardės. Ši mokytoja užregistravo Maltos ordino organizuotame konkurse„Idėjos padėjėjos“ vieną iš minėtos veiklos etapų – akciją „Kalėdiniai nameliai – vienišiems seneliams“. Senukams ir mažiesiems mūsų seniūnijos gausių šeimų vaikams mokyklos „savanoriai“ (savanorystę skatinančiame projekte „Tu ir aš – kartu mes galia“ dalyvaujantys moksleiviai) ruošė dovanėles. Daugiausiai prie tokios veiklos prisidėjo 7 – 9 klasių mokiniai, pagalbos sulaukta ir iš penktokų, šeštokų. Bendradarbiauta ir su seniūnijos atstovais: pasinaudojus jų pateikta informacija paruošta 14 šventinių dėžių vaikams. Jas išdalino patys moksleiviai savanoriai gruodžio 19 – 22 dienomis.
Mokyklos Mokinių parlamento nariai bei minėtame projekte dalyvaujantys savanoriai prieššventinį savaitgalį lankėsi ir Pamūšio vaikų globos namuose. Ne pirmi metai su šia institucija mūsų mokyklą sieja šilti santykiai. Vyresnieji namelių atstovai visai neseniai, pavasarį, dalyvavo mūsų mokinių organizuotame renginyje „Draugystės diena“. Prieš metus, gruodį, mažiukams mūsų mokiniai vaidino pasaką „Meškos trobelė“. Dabar tikėtasi susitikti draugų, turiningai praleisti laiką, aišku, ir pasveikinti su artėjančiomis šventėmis. Laikas svečiuose prabėgo labai greitai; mažiesiems buvo labai sudėtinga paaiškinti, kodėl mes negalime atvažiuoti ir „rytoj“.
Pirmadienį, gruodžio 19 dieną, mokykloje organizuotas koncertas seniūnijos senjorams bei seneliams. Skelbimai pakabinti, kvietimai išdalinti taip pat mokinių iniciatyva. Teatleidžia tie, kurių moksleiviai nerado namuose ar neprisibeldė ir antrą kartą nebeužsuko tik dėl laiko stokos. Dėl tos pačios priežasties ne iš visų seniūnijos kaimelių buvo pažadėta pavėžėti į šventinį koncertą ir iš jo.
Svečius prie paradinių durų pasitiko moksleiviai, palydėjo juos aktų salės link, šalia kurios buvo galima apžiūrėti ir minėtą „Stebuklingą kalėdinį miestelį“. Dvyliktą valandą svečiai jau sėdėjo prie staliukų, ant kurių puikavosi namuose keptų pyragų ir sausainukų lėkštės, už pusvalandžio garavo arbatą. O scenoje dainavo mokytojo S. Ašmonto ruošti dainininkai, šokių vadovės J. Ramonaitės ruošti mokiniai (ir pradinukai, ir vyresnieji) šoko, dainavo moterų ansamblis „Devynbalsė“. Koncerto pabaigoje mokinės savanorės svečiams įteikė dovanėles (pradinukų, 5-7 klasių mokinių bei dailės mokytojos ruošti sveikinimai ir parapijos klebono V. Mikalčiaus dovanėlės). Dėkojame tiems, kurie atvyko, dalyvavo, pasidalino gera nuotaika.
Truputėlį atsipūtę 5 – 10 klasių mokiniai tęsė ruošimąsi Kalėdinei šventei, kuri, kaip minėta, vyko gruodžio 23 dieną. O išaušus Kūčių dienai keletas mokinių rinkosi mokyklon vėl. Pats svarbiausias „Idėjų padėjėjų“ konkurse registruotos veiklos – akcijos akcentas – imbierinių namukų padovanojimas visai vienišiems seniems žmonėms. Su sveikinimais, gera nuotaika, kalėdiniais kvapais, su meile…
Aplankyti Kūčių dieną tik Pašvitinio miestelyje gyvenantys vieniši žmonės. Tolėliau nuo centro, kaimuose, gyvenantys senukai buvo aplankyti anksčiau. Jie sulaukė kompaktiškesnių, paprastesnių nei meduoliniai nameliai dovanėlių. Moksleiviai savanoriai gruodžio 16 – 22 dienomis lankėsi Vainiūnų, Mikniūnų, Pelaniškių, Draudelių kaimuose.
Keletas mokyklos veiklos programoje numatytų uždavinių ir priemonių jiems įveikti pasiekti. Visas gruodis – tai ir mokinių savanoriškos veiklos organizavimas (socialinių ir pilietinių gebėjimų kompetencijos, kultūrinio sąmoningumo ir raiškos kompetencijos ugdymas), ir tėvelių – trečiosios mokyklos bendruomenės šalies – įtraukimas į bendrą veiklą bei glaudesnio, dažnesnio bendradarbiavimo su mokykla skatinimas. Ir dar daugiau užmojų, sumanymų įvykdyta, bet išgyvenus gruodį mūsų mokykloje (patyrus, pajautus, pamačius, suvokus ), popieriniai planai atrodo tolimi ir riboti. Galbūt jie vėl priartės pailsėjus, po moksleivių atostogų. Metai baigėsi, bet darbai dar tik prasidėjo.
Dėkojame visiems, kurie padėjo idėjas paversti darbais; realiais darbais, suteikusiais teigiamų emocijų beveik šimtui žmonių: mokytojams, auklėtojams, mokyklos vadovams ir kitiems geriems žmonėms.
Sigita Šlevienė,
Pašvitinio pagrindinės mokyklos mokytoja