Išgirdus žodį „muziejus“ ne vienam akyse iškyla panašus vaizdas: įvairūs eksponatai, ilgi jų aprašymai, senos tetos su storais akinių rėmeliais, prašymas laikytis tylos bei nieko neliesti ir tvyrantis senovės kvapas. Tačiau ar iš tikrųjų taip ir yra? Ar jaunimui vis dar įdomi mūsų praeitis bei istorija? Į šiuos ir panašius klausimus maloniai sutiko atsakyti Tauragės krašto muziejaus direktorius Petras Jokubauskas. Su juo kalbėjosi programos „Tu ir aš – kartu mes galia“ dalyvė Eglė Užkuraitė.
–Kuo šiais laikais muziejus gali patraukti jaunus žmones, kai aplink turime tiek daug naujų technologijų? Kaip galima tai padaryti?
–Šis klausimas gana rimtas – tai šių laikų problema. Manyčiau, pirmiausia reiktų kviesti jaunus žmones įsijungti į pačią muziejaus veiklą, nes jeigu nėra jaunų žmonių, o tik tokio amžiaus, kaip aš, muziejus ir nėra patrauklus jaunimui. Antra, turėtų būti atitinkamos programos, kuriuose būtų įtrauktos jaunimui svarbios temos. Ir, žinoma, visuose muziejaus rengiamuose renginiuose turi būti jaunatviško polėkio, ką mūsų muziejus ir stengiasi daryti.
–O kas Jus patį paskatino dirbti muziejuje? Juk esate ne tik muziejaus direktorius, bet ir kino režisierius.
–Universitete baigiau vadybos studijas, tad esu vadovas. Iš viso mano darbas stažas yra 37 metai. Tai gana nemažai. Ilgai dirbau kultūros centro vadovu, o gavęs galimybę tapti muziejaus vadovu, nusprendžiau ja pasinaudoti. Niekas manęs nestūmė, pats sudalyvavau konkurse ir tapau muziejaus vadovu. Yra toks ekonominis dėsnis: pirkėjus traukia ne tik prekės kaina, bet ir išvaizda. Tad mano išvaizda, pagal amžių, jau nebetiko kultūros centrui, tad sugalvojau, jog turiu pereiti dirbti kitur. Esu biurokratas, bet tuo pačiu ir menininkas.
–Muziejus turtingas daugybe eksponatų. Jo fondą sudaro daugiau, kaip 10 000 eksponatų. O kokiais eksponatais Jūs pats labiausiai didžiuojatės? Ir kokia dar veikla užsiimate su muziejaus darbuotojais?
–Manyčiau, kad mūsų muziejaus pasididžiavimas yra išskirtinės archeologinės iškasenos iš Dauglaukio kapinyno. Tai iš tikrųjų yra išskirtina, nes ne kiekvienas rajonas tai turi. Žinoma, jaunam žmogui gal tai ir nėra labai įdomu, bet tiems žmonėms, kurie tuo domisi, šios iškasenos yra didžiulė vertybė. Turime Gamtos skyrių, kuriame yra eksponuojamos įvairiausios iškamšos. Taip pat pas mus yra tradicija nepamiršti nė vieno Tauragės krašto menininko. Jiems visada suteikiame galimybę eksponuoti savo parodas. Žinoma, pasakyti, kas yra muziejuje vertingiausia, yra sunku, nes viskas priklauso nuo paties žmogaus požiūrio: vienam patinka vienas eksponatas, o kitam visiškai kitas. Su muziejaus darbuotojais bendraujame ir su kitais Lietuvos muziejais, vykstame į įvairiausias ekspedicijas.
–Taigi, kokia muziejaus tikroji paskirtis?
– Muziejaus pagrindas yra išsaugoti istoriją, kad galėtume atlikti mokslinius darbus, kad krašto istoriją galėtume palikti ateinančioms kartoms.
–Muziejus vis dar renovuojamas. Tad, kokiais pasikeitimais nustebins lankytojus?
–Nustebins tuo, kad bus išplėsta istorijos – etnografijos skyriaus ekspozicija, galutinai sutvarkytas gamtos skyrius.
–Ir pabaigai: tad, kaip jauni žmonės, pavyzdžiui, savanoriai gali padėti muziejui?
–Jauni žmonės visada laukiami įvairiuose mūsų renginiuose. Galima prisidėti prie organizacinių dalykų. Ir žinoma, jaunimas visada yra laukiamas kiekvienais metais rengiamose muziejaus naktyse.