„Mano akimis ateities Biblioteka – tai moderni, patraukli, tačiau savo krašto istorijos nepamirštanti ir šį atminimą puoselėjanti Biblioteka“, – aptariant bibliotekos veiklas, gyvenimą pandemijos metu, sako Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė.
Praėję, o ir šie metai visiems mums pažėrė netikėtumų. Kaip karantinas pakeitė bibliotekos veiklą? Galbūt tas laikas yra ir atradimų metas?
Šie metai – iššūkis daug kam. Ir ypač bibliotekoms. Kadangi jų paslaugos Vyriausybės sprendimu buvo priskirtos būtinosioms paslaugoms, bibliotekos (vienintelės savivaldybių kultūros įstaigos) per pandemijos įkarštį liko dirbti ir aptarnauti skaitytojus.
Kaip vienintelė lankytojus aptarnaujanti savivaldybės kultūros įstaiga šį įpareigojimą priėmėme atsakingai ir ieškojome būdų, kaip ne tik užtikrinti lankytojų bei darbuotojų saugumą, bet ir kaip patraukliai organizuoti veiklas, kaip į jas įtraukti bibliotekos lankytojus.
2020 m. liepos 11 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje pristatyta Vilniaus kurčiųjų reabilitacijos centro įgyvendinamo projekto „Kurčiųjų meno pasaulis – pamatykime ir susipažinkime (2020)“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, dailės darbų paroda. Šia, Vilniaus kurčių dailininkų tapybos darbus bei ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus kurčių vaikų piešinius apjungiančia paroda siekiama supažindinti visuomenę su kurtiesiems artimiausia meno sritimi – vizualiu menu – ir per meninę prizmę atskleisti šių žmonių pasiekimus, talentus, kūrybinius gebėjimus.
Šis laikotarpis ne tik iššūkių, bet ir atradimų metas. Pamažu „prisijaukinome“ įvairias internetines platformas, kurias pasitelkdami organizuojame renginius, įvairius susitikimus, pradėjome rengti virtualias parodas. Turėjome daugiau galimybių skirti darbuotojų kvalifikacijos kėlimui.
Tvirtinama, kad pandemija negrįžtamai keičia gyvenimą: sutinkate ar ne su tokiu teiginiu? Kodėl?
Su šiuo teiginiu sutinku. Manau, šis laikas mūsų atmintin įsirėš visų pirma dėl to, kad labai daug žmonių dėl viruso patyrė skaudžių netekčių. Amžinybėn iškeliavo kai kurių artimieji.. Žlugo verslai ir panašiai. Taip pat jaučiamas žmonių susvetimėjimas, nutolimas… Tačiau be visų skaudžių padarinių, kuriuos mums atnešė ši pandemija, galime įžvelgti ir teigiamų aspektų. Buvome tarsi išstumti iš komforto zonos ir privalėjome išmokti savo darbe pritaikyti XXI amžiaus mums teikiamas technologines galimybes, kurios, tikėtina, įsigalės mūsų kasdienybėje ir ateityje.
Manau, kad taupant laiką ir kitas sąnaudas, bus drąsiau organizuojami įvairūs virtualūs susitikimai, seminarai, renginiai.
Kaip vertinate kultūros kėlimąsi į virtualią erdvę ir kaip tai vertina Jūsų bibliotekos lankytojai?
Šis pokytis leido būti labiau matomiems tiems žmonėms, kurie anksčiau bibliotekos veiklomis nesidomėjo. Tačiau tiek darbuotojai, tiek bibliotekos lankytojai be galo pasiilgo „gyvo“ bendravimo, susitikimų, šiltų pašnekesių, vienas kito akių…
Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka, bendradarbiaudama su Kroatijos Respublikos ambasada Lietuvoje, pakvietė pagėgiškius dalyvauti bibliotekoje eksponuojamos fotografijos darbų parodos „Kroatijos nematerialus kultūros paveldas, įtrauktas į UNESCO sąrašą“ atidaryme ir tokiu būdu iš arčiau susipažinti su šios įstabios tūkstančio salų šalies kultūrinių vertybių bei tautinių tradicijų įvairove. Renginyje dalyvavusius Kroatijos Respublikos ambasados Lietuvoje atstovus, LR Seimo narius, Pagėgių savivaldybės ir įstaigų vadovus, savivaldybės Tarybos narius ir administracijos atstovus, pagėgiškius sveikino Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja, pavaduojanti direktorę Ramutė Vaitkuvienė. Bibliotekos vadovė pasidžiaugė, jog tai – jau antroji šios šalies unikalumą atskleidžianti ir drauge su Kroatijos Respublikos ambasada Lietuvoje bibliotekoje organizuojama foto darbų paroda. Sveikinamąjį žodį tarė Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius, kuris teigė, jog per meno prizmę yra tiesiami bei plėtojami prasmingi kultūriniai tiltai tarp Lietuvos ir Kroatijos valstybių. Dėkodamas Kroatijos Respublikos nepaprastajam ir įgaliotajam ambasadoriui Lietuvos Respublikoje J. E. Krešimir Kedmenec už jo skiriamą dėmesį Pagėgių kraštui, savivaldybės vadovas drauge su Pagėgių savivaldybės Tarybos nare, vietos veiklos grupės „Pagėgių kraštas“ pirmininke Ligita Kazlauskiene įteikė garbiam svečiui ir jo asistentei Jurgai Jozič atminimo dovaną bei gėlių. Seimo narys Ričardas Juška, dovanodamas ambasadoriui suvenyrinę užrašų knygą, akcentavo, jog niekas taip nesieja, neartina tautų kaip kultūra ir linkėjo, jog šioje knygoje būtų įamžinti gražiausi p. Krešimir Kedmenec prisiminimai apie Lietuvą. Muzikinius kūrinius lietuvių ir anglų kalbomis renginio dalyviams bei svečiams dovanojo Pagėgių savivaldybės kultūros centro dainavimo studijos „Lašiukas“ (vadovė – Rasa Golubovskienė) solistės Ieva Jančiauskaitė ir Elzė Gružaitė. Joms atsidėkota saldžiomis dovanėlėmis.
Mūsų bibliotekos stiprybė visuomet buvo gyvas ir nuoširdus bendravimas su savo lankytojais. Gaila, kad šiandieną šios galimybės neturime, tačiau tikimės, jog šie metai atvers galimybę grįžti prie mums įprastų darbo, o tuo pačiu ir bendravimo formų.
Kokie praėjusių metų bibliotekos darbai, rezultatai, labiausiai džiugina?
Praeiti metai – iššūkių metai, tačiau džiaugiamės, jog pavyko suorganizuoti gražių renginių, įgyvendinti projektą. Tauragės apskrities Regioninei kultūros tarybai teikus paraišką ir gavus dalinį finansavimą buvo įgyvendintas projektas „Vydūnas: atminties ženklai Pagėgiuose“. Projekto veiklas sudarė dvi dalys: pleneras „Kultūros ženklai mažojoje skulptūroje“, kurio metu sukurti mažosios skulptūros darbai, susiję su Vydūno gyvenimu ir veikla. Antroji projekto dalis sueiga „Po Vydūno ženklu“, kurios metu organizuota konferencija „Vydūno ir doc. dr. Vaclovo Bagdonavičiaus atminties ženklai Pagėgių krašte“. Įgyvendinant projektą bibliotekos lauko erdvėse įkurtas atminties skveras, kuriame eksponuojami mažosios skulptūros darbai.
Sueiga „Po Vydūno ženklu“
Vydūno viešoji biblioteka dalyvavo nacionaliniuose infrastruktūriniuose projektuose. „Prisijungusi Lietuva“ projekto lėšomis atnaujinta kompiuterinė įranga. Projekto ,,Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje” įgyvendinimo metu atnaujinama techninė ir programinė įranga. Pagėgių krašto gyventojams buvo vesti mokymai.
Pagėgių krašto bibliotekos dalyvavo projekto ,,Prisijungusi Lietuva“ akcijose „Saugesnio interneto savaitė“, „Skaitmeninė savaitė“, „Senjorų dienos internete“, bei konkursuose, „Aš žinau, kaip būti saugiu internete“, „Nufilmuok ir sumontuok“ ir ,,bibliotekos herojai“. Konkurse ,,Nufilmuok ir sumontuok“, kategorijoje „Aš mokau kitus“ pagėgiškiai e. skautai užėmė pirmąją, trečiąją ir ketvirtąją vietas, o kategorijoje „Mokomasis video“ – pirmąją vietą.
Pleneras „Kultūros ženklai mažojoje skulptūroje“
Atsižvelgus į pandeminę situaciją šalyje ir su ja susijusius ribojimus, biblioteka ir jos filialai dalį veiklos perkėlė į virtualią erdvę. Elektroninėje įstaigos svetainėje ir Facebook puslapyje organizuotos virtualios kraštotyrinės, meno ir kitos parodos, rengti virtualūs susitikimai su rašytojais, kitais asmenimis.
2020 m. tęsta ilgametė draugystė su Vydūno draugijos nariais. Įkurtas ir nuolat plėtojamas memorialinis Vydūno vardo kambarys, kaip jau minėta, organizuota kasmetinė Vydūno draugijos narių sueiga Pagėgiuose, taip pat įkurtas Vydūnui skirtas atminties skveras.
Parodos „Vydūnas žinomas, bet nepažintas“ pristatymas
2020 m. biblioteka, dalyvaudama įvairiose projektinėse veiklose, aktyviai bendradarbiavo su įvairiomis institucijomis (pvz. Vilniaus kurčiųjų reabilitacijos centras, VŠĮ Švietimo, sveikatos ir socialinių investicijų centru ir kt.).
2020 m. surengtos net keturios įvairaus žanro meno užsienio parodos. Tęstas kultūrinis bendradarbiavimas su Kroatijos Respublikos ambasada Lietuvoje.
Organizuotos didelio visuomenės dėmesio sulaukusios skaitymo skatinimo iniciatyvos: „Skaitau – rekomenduoju”, „Švenčių lauk su bibliotekininko staigmena“.
Biblioteka ir jos filialai, minėdamos Tautodailės metus, organizavo Pagėgių krašto kūrėjų ir kitų tautodailininkų parodas.
Biblioteka projektinių veiklų pagalba pasipildė išmaniosios įrangos kūrybiniais paketais.
Lilijos Valatkienės parodos pristatymas
Šiuo metu bibliotekoje surengta virtuali kraštietės Gintarės Marozaitės paroda „Kaip Kukutis Vietnamą lankė“. Karantino metu sunkiau ar lengviau rengti parodas, prisikviesti autorius ?
Organizuodami tokias parodas iš dalies jaučiame kiek nuskriausdžiantys tiek parodos autorių, tiek lankytoją, tiek save, nes visada norisi sulaukti parodos lankytojo atgalinio ryšio – reakcijos, pastebėjimų, matyti jo akis, nuostabą, susižavėjimą. Tai viena maloniausių parodų eksponavimo proceso dalių. Šis atgalinis ryšys, manau, svarbus ir parodų autoriams. Galvoju, jog, apžiūrint parodą „gyvai“, išgyvenamas jausmas ir emocija yra tikresnė, labiau atmintin įsirėžianti. Tačiau, kita vertus, organizuojama virtuali paroda yra „patogesnė“, ją peržiūri daugiau žmonių, džiugu, kad susidomi ir jaunimas.
Kol kas nesusidūrėme su autoriumi, kuris nesutiktų, kad jo darbai būtų publikuojami virtualiai. Nors ši patirtis nauja tiek mums, kaip bibliotekai, tiek kūrėjams, tačiau jaučiame, kad pamažu vis drąsiau ir vis daugiau kūrėjų susitaiko su esama situacija ir persikelia į elektroninę erdvę eksponuodami savo kūrybą.
Kartu su Punsko biblioteka vykdėte projektą, kurio tikslas – didinti bibliotekos paslaugų patrauklumą. Kuo naudingas šis projektas?
Šiuo projektu be galo džiaugiamės. Jis atnešė daug naudos, patirčių. Įgyvendindami projektą įsigijome nuostabią vilnietės žurnalistės ir fotomenininkės Lilijos Valatkienės fotorefleksijų ir dokumentinės fotografijos darbų parodą „Vydūnas – žinomas, bet nepažintas“. Projekto metu ši paroda nukeliavo gražų kelią po regiono ir Punsko bibliotekas, taip nutiesdama ir gražius draugystės tiltus tarp kolegų, kartu ir nešdama žinią apie Vydūną, jo kūrybą ir skleistas idėjas.
Rengėme daug veiklų – mokymų, renginių, parodų su kolegomis iš Punsko, į organizuotus renginius įtraukėme ir kitų Pagėgių bei Punsko bendruomenių narius. Projekto metu buvo keliamos kompetencijos parodų organizavimo srityje.
Draugystė su Punsku užsimezgė įgyvendinant projektą ar tai ankstesni bičiuliai. Kuo bibliotekai naudingas tarptautinis bendradarbiavimas?
Su kolegomis iš Punsko buvome jau pažįstami iš anksčiau. Prieš kelerius metus graži pažintis užsimezgė tarp Pagėgių ir Punsko bibliotekų literatų. Pagėgių bibliotekoje eiles skaitęs poetas, vertėjas, fotografas, žurnalistas, knygų sudarytojas ir redaktorius gerb. Sigitas Birgelis į svečius į Punską pakvietė Pagėgių literatus. Šios puikios viešnagės metu ir užsimezgė gražūs draugystės ryšiai.
Tarptautinis bendradarbiavimas suteikia galimybę pasisemti patirties, ja pasidalinti su kolegomis. Tokia bendrystė atveria kelius gražioms iniciatyvoms gimti. Draugystės su Punsko kultūros darbuotojais atveju – likome sužavėtos kaip ten gyvenantys lietuviai besąlygiškai myli ir puoselėja lietuvybę, kaip jie didžiuojasi būdami lietuviais, kas labai įkvepia ir skatina įvertinti tai, ką mes turime, kuo mes esame.
Europos dienos minėjimas Pagėgių krašte „Kai gimtinės žavesy Europą atrandi…“
Pastaraisiais metais biblioteka labai ženkliai keičia savo veiklą. Tad kokią ateities biblioteką Jūs matote?
Pasakysiu gal kiek neįprastai, bet tai pirma mintis, šovusi į galvą, kalbant apie tai, kokią matau ateities biblioteką. Tai laike išsitęsusi biblioteka. Siekiame, kad tai būtų moderni biblioteka, kurios paslaugos būtų patrauklios, aktualios, kokybiškos ir prieinamos kiekvienam. Nors turime nedaug tiek finansinių, tiek žmogiškųjų išteklių, tačiau nuolat ieškome būdų, kaip atsinaujinti, kaip modernizuoti savo veiklą, gerinti infrastruktūrą ir kompiuterinę įrangą. Nors esame maža biblioteka, tačiau savo veikla siekiame neatsilikti nuo didžiųjų. Stengiamės žengti koja kojon su šių dienų aktualijomis.
Tačiau tuo pat metu vis dar nostalgiškai gyvename praeities Pagėgių krašte… Ir vykdydami savo ne ką mažiau svarbią misiją – rinkti, kaupti ir saugoti Pagėgių krašto istoriją, vis dar surandame neįkainojamų istorijos mums dovanojamų perlų. Vykdydami kraštotyrinę veiklą sutinkame daug įdomių žmonių, pasidalinančių su mumis dar negirdėtomis istorijomis apie mūsų kraštą, asmenybes ar įvykius. Turime ateities planų kaip šia vertinga informacija pasidalinti su visuomene.
Kokių savybių reikalauja šiandien bibliotekininko profesija?
Bibliotekininko profesija reikalauja tokių asmeninių savybių kaip lankstumas, gebėjimas prisitaikyti ir improvizuoti, reikia nebijoti naujovių ir turėti pakankamai užsidegimo ir motyvacijos nuolat mokytis kažko naujo. Mes, kaip mažos savivaldybės bibliotekos darbuotojai, šį asmeninių savybių poreikį jaučiame ypač stipriai, nes atliekame visas funkcijas kaip ir didžiosios bibliotekos, tačiau darbuotojų turime nepalyginamai mažiau. Tad normalu, kiek kiekvienas darbuotojas įstaigoje turi nemažai funkcijų ir privalo nuolat išmokti kažko naujo. Džiaugiuosi Pagėgių bibliotekų kolektyvo lankstumu, gebėjimu prisitaikyti ir noru prilygti didžiosioms bibliotekoms.
Dėkoju už pokalbį.
Kalbino Karolina Baltmiškė
Bibliotekos archyvo nuotr.