„Nereikia mokytis piešti mandalos, reikia pasiruošti jai piešti“, – sako mandalų kūrėja Felicija Stramilaite. Su Felicija bendrauja Genovaitė Paulikaitė
–Mokote žmones piešti mandalą, o ar tai kiekvienam įkandamas dalykas. Kai pasižiūriu į Jūsų atsiųstas nupieštas mandalas, man tai – aukštoji matematika. Taigi, jei nesi piešiantis žmogus, ar įmanoma išmokti raityti tokius sudėtingus ornamentus?
–Pirmiausia, gal reikėtų pasakyti, kas yra mandala, nes dar daugeliui žmonių tai asocijuojasi su rytietiškom tradicijom, nelabai tinkančiom lietuviškam mentalitetui. Taip, manadalos pavadinimas ar tiesiog apibrėžimas iš sanskrito kalbos išvertus, būtų ratas, diskas, sfera – centruotas geometrinis (augalinis) apskritimo, kvadrato formos ornamentas, simbolizuojantis kosminę, psichologinę ir dvasinę jungtį. Rytuose mandalos kūrimas, tai dvasinis ritualas, gili meditacija. Giedant mantras mandala išpilstoma iš nuspalvinto smėlio, o pabaigus apeigas sumaišoma ir išbarstoma. Svarbus tik pats kūrybinis procesas.
Tačiau reikia pasakyti, kad toks centruotas ornamentas būdingas ir baltų ornamentikai ir kitoms pasaulio tautoms, tik kitaip vadinamas, o ir kitaip atliekamas. Dėmesys sutelkiamas į pasitenkinimą, estetinį patrauklumą. Lietuviškos saulutės, sauliškos 🙂 kryžių kryžmos, sodai, audinių, margučių raštai… Tai vis susikaupimo, rimties, atidumo reikalaujantys darbai, bet labai jau panašūs į mandalas. Tad kodėl jų nepavadinus mandalomis, o mandalų, sakykim saulutėmis :). Ir jokia čia aukštoji matematika, jei pasigilini daugiau. Ir jos išmokti gali kiekvienas. Tai ką jums atsiunčiau – vadinamosios intuityviosios (spontaniškosios) mandalos, kurias gali piešti kiekvienas. Nereikia jokių ypatingų gebėjimų, tik nusiteikimo. Vakaruose mandalas atrado ir pritaikė savigydai šveicarų psichologas G. Jungas. Jis pats pradėjo piešti ir pajuto savijautos pasikeitimus, tada davė piešti ligoniams, pats atliko stebėjimus ir priėjo išvados, jog mandala yra žmogaus kompleksų projekcija, įrankis, padedantis mums atrasti savo savastį, išlaisvinti užblokuotas energijas, apsivalyti nuo mentalinio šlamšto – kaltės, pykčio, baimės, depresijos, net fizinio skausmo. Taigi, intuityvinės mandalos – puiki relakso priemonė, padedanti atsipalaiduoti po darbo dienos, po įtemptų stresinių situacijų, vaikams – susikaupti, nurimti. O kadangi piešiama ypatingu būdu: iš viduriuko ratais ratais į pakraščius, tai lyg ir atspindi Visatoje vykstančius procesus. Saulė ir aplink ją skriejančios planetos, ir aplink jas skriejantys palydovai…Žemėje vėlgi viskas vystosi, auga, keičiasi ratais… Rytas-diena-vakaras-naktis, pavasaris-vasara-ruduo-žiema, valandos, dienos, metai… Ir žmogaus gyvenimas: gimimas-būtis-mirtis-gimimas-būtis… Medžiagų, kraujo apykaita žmogaus (ir ne tik) organizme… Padalinkime pusiau vaisių, daržovę (obuolį, apelsiną, agurką, pomidorą) ir ką pamatysime? Puikiausią mandalą. O gėlės, augalėliai, net medžiai iš viršaus žiūrint apvalūs, nes lapelius, šakeles leidžia aplinkui, ratu į visas puses. Todėl ir sakau, kad mandala piešiama pagal Aukščiausiojo kūrėjo principą. O kad jau taip, tai ir veikia piešiant pagal jo dėsnius: tvarko, derina, harmonizuoja visą žmogaus struktūrą. Kas iš pusiausvyros išėję – atstato, o kas savo vietoj – sustiprina J
–Sakoma, kad mandala – savęs pažinimo priemonė, kaip ten save galima pažinti, nebent, jei nesiseks piešti mandalos ar nesugrauši iš pasiutimo naudojamas priemones. Prisimenate, tokią seną pasaką, kaip jaunikis būsimai savo nuotakai davė išpainioti suveltą siūlų giją. Išpainiojo. O po vestuvių parodė nugraužtą lovos koją.
–Taip, mandala savęs pažinimo priemonė. Ir niekas kitas, tik pats, nusipiešęs ir gilindamasis į tai, ką nusipiešei, gali suprasti, kas tavyje gerai, ką gal reikėtų keisti, tvarkyti, ko atsisakyti. Aš pateikiu tik teorinių žinių apie spalvas, formas, o jau kiekvienas pats tegul sprendžia, kas jam tinka. Kada piešiame intuityvines (o jos ir skirtos savianalizei, savipagalbai) mandalas, piešiame laisvai, kaip mokame, kaip gebame, kaip išeina, visiškai nekreipdami dėmesio į estetinį patrauklumą. Dažniausiai tų, kurie sakosi nemoką, biją piešti, mandalos būna nuoširdžiausios, tikriausios. Tad, iš tiesų, čia nėra ko jaudintis, nes piešiame ne parodai, o sau.
–O kada ir kaip pati pradėjote domėtis mandalų piešimu? Kaip pavyko pirmoji? Kokias emocijas išgyvenote prieš pradėdama piešti pirmąją savo mandalą?
–Džiaugiuos, kad mano mandalos piešimo pradžia jau greitai atskaičiuos dešimtį metų. Išgirdau N. Wolmer radijo laidoj komentarą apie mandalas ir jų poveikį žmogui ir pradėjau domėtis, ieškotis internete. Daugiausia anglų kalba, lietuviškai nieko nebuvo. Na, ir pabandžiau. Vieną kartą, kitą. Pradėjau pastebėti, kad tokie išsipiešimai, ypač po stresinių situacijų, pakylėja, grąžina jėgas ir pasitikėjimą ir visiškai ištrina streso priežastis, atrodo lyg nieko ir nebuvo – šypsena tiesiog savaime atsiranda veide. Gerai prisimenu pirmąją. Piešiau po didelio streso, gerokai pyktelėjus. Nuėjau darbe į savo studiją, pasiėmiau po ranka pasitaikiusį popieriaus lapą, vaškinius pieštukus ir be jokio pasiruošimo dėjau tašką viduryje ir pradėjau „varytis“ ratais. Piešiau energingai, įsijautusi, viską pamiršusi, o kai baigėsi lapas, pabaigiau ir… pajutau didelį palengvėjimą. Aišku tuokart mandala buvo negraži, nesinorėjo jos net matyti. Tik, kai po kelių dienų užsukau ir pradėjau apžiūrinėti, ji pasirodė tokia graži, sava, tiesiog norėjosi apkabinti…:)
–Gegužės 22 dieną Klaipėdoje organizuoti mandalos piešimo užsiėmimą. Ar galima išmokti mandalą piešti per kelias valandas?
–Išmokti piešti per kelias valandas? Tikrai ne. Šiuo užsiėmimu to ir nesiekiu. Tai daugiau savipagalbai skirtas piešimas. Jo nereikia mokytis, jam reikia pasiruošti, nusiteikti ir pasinerti į kūrybos procesą visą širdimi, o protą „paleisti atostogų“, susigrąžinsim, kai baigsim. Gegužės 22-ąją vyks intuityvus piešimas, skirtas relaksui, atsipalaidavimui ir savęs pažinimui…:) Tokias mandalas reikėtų piešti dažniau, pradžioje gal keletą kartų per mėnesį grupėje, padedant mokytojui, o paskui jau pačiam. Ir kuo daugiau taip piešiam, tuo geriau sekasi, nebelieka baimės, kad nemokam piešti, mandalos gražėja, tobulėja. J Ir darosi vis smagiau, šviesiau ir ramiau gyventi – viskas, kas anksčiau erzino, pradeda džiuginti… Bet tam, kad pasiektum tokią būseną, tikrai turi nupiešti ne vieną, dvi, o dešimt, dvidešimt, gal net šimtą – nuo žmogaus priklauso.
–Gal galvojate, kad vertėtų atidaryti mandalų piešimo studiją?
–O taip. Būtų smagu, kad atsirastų pastovi vieta, kur žmonės galėtų ateiti, išreikšti save, išsilieti, atsipalaiduoti piešiant, tapant, dėliojant iš akmenukų, gamtinių medžiagų, sėklų mandalas. Galima būtų organizuoti užsiėmimus gamtoje, prie jūros. Taip pat galima būtų vesti seminarus ir mokyti kurti asmenines konstruktyvines (tikslines) mandalas. Vilniuje yra, Kaune yra, tai kodėl Klaipėdoj negali būti tokios vietos. Tai gal gegužės 22-oji ir bus studijos gimimo data. Kaip jūs manote?
Primename, mandalų piešimo užsiėmimas vyks gegužės 22 d. 18 val. Klaipėdoje, Taikos pr. 39 (virš „Piterio“ kavinės). Išsamiau apie užsiėmimą: www.fija.lt, www.zolinciuakademija.lt