Vakar į Lietuvą atvyko Artimųjų Rytų styginiais instrumentais grojantis multiinstrumentalistas iš Izraelio Yaron Cherniak. Muzikantas dalyvaus Europos žydų kultūros dienoms skirtuose renginiuose Zapyškyje, Alytuje bei Vilniuje ir drauge su Vilniaus m. savivaldybės šv. Kristoforo kameriniu orkestru bei kviestiniais klasikos, džiazo ir folkloro muzikantais atliks kompozitoriaus Jievaro Jasinskio sukurtą „Simfoniją iš Šiaurės Jeruzalės”.
Yaronui tai antroji kelionė į Lietuvą. Pirmą kartą mūsų šalyje multiinstrumentalistas viešėjo pernai metais, kuomet dalyvavo Holokausto 80-mečiui skirtuose „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” koncertuose bei albumo įrašuose. Viešnagės metu atlikėjas pamilo mūsų šalį, susirado čia daug draugų ir labai džiaugiasi, kad atsirado galimybė vėl atvykti į Lietuvą.
„Kai pirmą kartą atskridau į Vilnių, oro uoste mane pasitiko „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės“ kompozitorius Jievaras. Tai buvo lietinga diena. Įsėdę į automobilį, pakeliui į repeticiją, turėjome šiek tiek laiko pasikalbėti. Buvo gana įdomu sutikti žmogų iš muzikos užkulisių ir man knietėjo sužinoti, kas paskatino jį sukurti tokias įvairiaspalves šio projekto kompozicijas. Mes kalbėjomės apie Lietuvą ir jos istoriją ir man kaip žydui tai labai svarbu, nes jūsų šalyje gyveno didelė žydų bendruomenė, ir čia buvo daug įtakingų mąstytojų, intelektualų bei religinių lyderių, kurie darė įtaką platesnei žydų bendruomenės diasporai.
Man asmeniškai „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“ – tai kur kas daugiau nei koncertas, tai muzikinis vojažas. Tai kelionė istorijos puslapiais, kuri iš mano gimtojo Jeruzalės miesto atkeliauja į Šiaurės Jeruzalę Vilnių bei kitus Lietuvos miestus, kuriuose iki Antrojo pasaulinio karo ir Holokausto siaubų gyveno gausios žydų bendruomenės. Kai kurie žmonės gali sau užduoti tokį klausimą – ar yra koks nors meno kūrinys, kuriuo būtų galima atspindėti tai, kas nutiko? Ar galime pasitelkti garso ar poezijos prizmę ir išreikšti didžiausią tragediją, kurią mums atnešė Antrasis pasaulinis karas? Atsakymas slypi ne tame ar tuo galima visą tai atspindėti, o tame, jog žmonės susirenka drauge tai paminėti ir per muziką, eiles, filmus ar kitokias meno formas išreiškia savo solidarumą, nes mes negalime pamiršti to kas įvyko! Tikiuosi, kad šiuose prasminguose koncertuose susiburs vis daugiau ir daugiau žmonių, o orkestrui pradėjus groti, su pirmuoju dirigento mostu kompozicija taps atminimo vieta”, – atvirauja multiinstrumentalistas iš Izraelio.
Yaron Cherniak yra muzikantas, dainų autorius ir muzikos prodiuseris iš Izraelio. Retai kada sutiksi multiinstrumentalistą, grojantį tokia gausybe įvairiausių Artimųjų Rytų muzikos instrumentų. Atlikėjo rankose meistriškai skamba Persijos taras, sazas, Hurdy Gurdy, Turkų kura, Baglama, Kretos lyra, udas bei kiti mūsų ausims egzotiški instrumentai, kuriais groti jis mokinosi pas tokius pasaulinio lygio muzikantus kaip prof. Taiseer Elias ir Hossein Alizadeh. Yaron atliekamose dainose ir kompozicijose girdimas senovinio skambesio ir naujo žydų tradicinės muzikos skambesio derinys. Jaunasis kūrėjas įrašinėja savo solinius kūrinius, yra grupės „Miqedem“ narys ir kviestinis muzikantas daugelyje grupių, projektų bei kino filmų.
„Yarono dalyvavimas projekte suteikia neįkainojamo ir niekaip nesuvaidinamo autentiškumo, taip pat labai svarbus jo kūrybinis indėlis, praturtinantis kompoziciją savitomis improvizacijomis”, – atvirauja kompozitorius Jievaras Jasinskis.
„Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” koncertai įvyks rugsėjo 4 d., 16:00 lauko scenoje prie Senosios Zapyškio bažnyčios, rugsėjo 7 d. 19:00 Alytaus kultūros centre ir rugsėjo 8 d., 19:00 šv. Kotrynos bažnyčioje, Vilniuje. Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Tautinių mažumų departamentas prie LRV, Izraelio ambasada Lietuvoje, Vilniaus m. savivaldybė, Kauno rajono savivaldybė, Alytaus miesto savivaldybė bei kiti rėmėjai.
Daugiau informacijos apie „Simfoniją iš Šiaurės Jeruzalės” – www.simfonija.eu