Stikliniams baldams egzistuoja speciali baldų furnitūra. Stiklo gaminiai populiarūs, nes erdvei suteikia ypatingo lengvumo, trapumo, o stikliniai dekoro akcentai puikiai pritaikomi daugelyje stilių. Tokie baldai gali būti visai paprasti, be nereikalingų detalių, todėl tinka minimalizmui. Taip pat gali turėti prabangos požymių, pvz., krištolinės detalės, tad papuoš klasicizmo stiliaus interjerą. O mėgstantys vitražus, jais gali dekoruoti patalpas, kurioms būdingas modernas. Stiklas turi būti tvirtinamas specialia baldų furnitūra, taip jis ilgiau tarnaus ir džiugins akis.
Apsaugoti ir puošti
Kodėl stikliniams gaminiams būtina speciali baldų furnitūra? Kodėl netinka įprastos detalės, kuriomis dažniausiai pasižymi virtuvės baldų furnitūra arba minkštų baldų furnitūra? Galima įvardinti bent dvi priežastis.
Pirma, ši medžiaga yra palyginti trapi (net ir grūdintos jos versijos): ant jos daug lengviau nei ant medžio palikti įbrėžimų ar atplaišų. Dėl šios priežasties baldų furnitūra turi atlikti apsauginę funkciją – tai ypač aktualu, kalbant apie apie atramas ir tvirtinimo elementus. Tokie komponentai apsaugo paviršių ir neleidžia jiems nukentėti nuo smūgių, vibracijos.
Antra, pats stiklas atrodo gan neutraliai, todėl gaminant jam skirtus priedus laikomasi vienos iš dviejų taisyklių. Priklausomai nuo dizainerio iškelto tikslo ir sukurtos užduoties, baldų furnitūra būna arba visiškai nepastebima, kad išlaikytų „santūrų“ vaizdą, arba išraiškinga – kad suteiktų tam tikro stiliaus bruožų, būtų baldo akcentas. Apdailos funkcija daugiausia patikėta dengiamosioms plokštelėms ir rankenėlėms. Plačiau Hetlita.lt puslapyje
Įvairiems gaminiams skirta baldų furnitūra:
1. Lentynoms
Čia reikalingi laikikliai ir atramos: jei visa tai yra spintose, tuomet detalės bus nedidelės ir neįkyrios; jei montuojamos ant sienos, būtinos dekoratyvinės „pelikano“ atramos. Pastarosios sėkmingai naudojamos ir spintose bei vitrinose, suteikdamos baldams ryškų akcentą.
2. Fasadinėms durelėms
Dažniausiai jas reikia ir tvirtinti, ir dekoruoti. Tvirtinimo atveju – tai vyriai, kurie gali būti dviejų tipų: keturvėriai (jiems turi būti išgręžtos skylės) ir ašiniai (tai skersinės konstrukcijos, dengiančios varčią iš abiejų pusių). Šie elementai dažnai komplektuojami su amortizatoriais ir uždarymo įtaisais, kurie užtikrina, kad durys užsidarytų be smūgių, o tai labai svarbu trapesniems fasadams.
Dekoravimo atveju – dekoratyviniai elementai – tai perdangos, kurios gaminamos iš plastiko ir kitų lengvų medžiagų. Įdomus dekoravimo būdas – stiklo detalės nuožulniais kraštais. Jos klijuojamos prie paviršiaus atskiromis dalimis arba surenkamos į didelius paveikslus. Jos gali būti skaidrios arba spalvotos, su briaunuotais kraštais, kad geriau sklistų šviesa.
Na, o rankenėlės atlieka ir praktišką funkciją (padeda atidaryti ir uždaryti), ir dekoratyvinę (papildo dizaino konceptą).
3. Stalams
Jiems reikalingos atramos ar kojelės, kurios gali būti lakoniškos chromuotų cilindrų formos arba vaizduoti labai įmantrius dalykus, pavyzdžiui, nėrinių juostas, spalvotas arkas ir pan. Kojelės prie stalviršio tvirtinamos vakuuminiais siurbtukais arba jungiamosiomis poveržlėmis; šiuo atveju reikalingi ir dekoratyviniai kištukai.
Reikalavimai stiklo komponentams
Gerai, jeigu baldų furnitūra, tvirtinimo detalės stiklui pasižymi šiomis savybėmis:
– turi silikonines pagalvėles, kadangi šios apsaugos paviršių nuo įbrėžimų ir trinties;
– gali atlaikyti apkrovas, nes stiklas nėra lengva medžiaga;
– kuo švelnesnis tvirtinimo būdas – kuo mažiau skylių, tuo geriau; pageidautina negręžti, tik užspausti.
Dekoratyvinėms dalims keliami savi reikalavimai. Pirma, jos turi būti lengvos, kad nepadidintų ir taip didelio baldų dalių svorio. Antra, ne tik priekinis, bet ir galinis paviršius turi būti be įbrėžimų ir įskilimų. Trečia, fiksacijos būdas – klijai, bet ne varžtai.

Taigi, stiklui tinka ne visi tvirtinimo elementai, o tik ta baldų furnitūra, kuri gali apsaugoti nuo pažeidimų, apsaugoti nuo smūgių ir sušvelninti vibraciją. Tam, kad vartotojams būtų lengviau išsirinkti tinkamus gaminius, tokie baldų vyriai, atramos ir rankenos kataloguose išskirti atskiromis kategorijomis.