NAUJIENOS

Aptartos naujųjų ūkininkų inkubatorių steigimo galimybės

Kategorija:

Miestas:

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko idėja kurti naujųjų ūkininkų inkubatorius, kur jie galėtų pasisemti patirties ir žinių, aptartos su programos „Kurk Lietuvai“ atstovais Šarūnu Geniu ir Tautvile Daugėlaite. Jie pristatė tokių inkubatorių kūrimo galimybes mūsų šalyje.  

"Kurk Lietuvai” projekto komanda gilinosi į tris skirtingus naujųjų ūkininkų inkubatorių modelius, esančius Belgijoje, Prancūzijoje ir Jungtinėje Karalystėje, bei konsultavosi su šių inkubatorių vystytojais. Taip pat apie jų kūrimą diskutuota su Lietuvos ūkininkų, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos bei profesinio rengimo mokyklų atstovais.

„Apžvelgę užsienio patirtis, supratome, kad naudos yra kur kas daugiau, nei manėme. Visų pirma, inkubatoriai  suteikia unikalią galimybę būsimam ūkininkui eksperimentuoti ir prisiimti atsakomybę valdant ūkį. Tačiau matome naudą ne tik būsimiems ūkininkams, bet ir vietos bendruomenei, visuomenei, valstybei“, – teigė T. Daugėlaitė.

Pasak jos, inkubatorių dalyviams būtų suteikta galimybė suprasti, ką reiškia ūkininkauti, kaip savo produktus pristatyti ir konkuruoti rinkoje, tikslingai mokytųsi reikalingų įgūdžių. Naujiems ūkininkams reikalingi mentoriai ir konsultantai, todėl jų veiklai būtų reikalingi ir patirties turintys ūkininkai.

Nauda bendruomenei – visų pirma, joms naujųjų ūkininkų inkubatoriai tiektų ekologišką produkciją, suteiktų daugiau gyvybės kaimiškoms vietovėms ar net galėtų tapti geraisiais pavyzdžiais vietos ūkininkams.

Pasak kito “Kurk Lietuvai” projekto dalyvio Š. Genio, ir po praktikos inkubatoriuose naujieji ūkininkai turi veikti kaip sistemos dalis – kurti partnerių tinklą, organizuoti produkcijos realizavimą, konsultuoti kitus ūkininkus.

Naujųjų ūkininkų reikšmė

„Sėkmingas inkubatorius neturi veikti kaip atskiras projektas, o prisitaikyti bendroje žemės ūkio ir maisto tiekimo sistemoje. Inkubatoriuose turi būti kuo realesnės ūkininkavimo sąlygos, kad naujieji ūkininkai įvertintų savo galimybes ir šios profesinės veiklos pasirinkimą. Kaip ir kitose šalyse, inkubatorių dalyvių amžius nebūtų ribojamas. Todėl jie vadinami ne tik jaunųjų, bet naujųjų ūkininkų inkubatoriais. Inkubatorių praktika kitose šalyse rodo, kad daugiausia dalyvių yra iki 40-ies metų.  Todėl nebūtų tikslinga riboti amžiaus, nes vis daugiau žmonių profesinių pokyčių ieško būdami vyresni“, – teigė Š. Genys.

Dabartiniame etape projekto “Kurk Lietuvai” dalyviai kartu su ministerija pradeda kokrečias derybas ir ieško geriausios inkubatorių struktūros. Bendras inkubatorių modelis yra parengtas, tačiau svarbu, kad jis būtų lankstus ir prisitaikomas veiklos vietoms.

Norint pasiekti reikšmingo ir ilgalaiko poveiko, inkubatoriuose turi būti vykdomos įvairios žemės ūkio veiklos, o jie kuriami skirtingose šalies vietose. Tokio bendradarbiavimo galimybės jau aptartos su Molėtų rajono savivaldybės meru, Alantos technologijų ir verslo mokykla. Pasak projekto vystytojų, būtent čia galėtų būti kuriamas pirmasis naujųjų ūkininkų inkubatorius.

Žemės ūkio ministerijos inf.


Reklama