2023 m. kovo 7 d. Vytauto Daraškevičiaus fotografijų paroda „Į Laisvę. 1988–1991“ jautriai ir iškilmingai buvo atverta Tuskulėnų memorialo Konferencijų salėje. Tai buvo renginys, skirtas artėjančiai Kovo 11-ajai, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti.
Parodos atidaryme dalyvavo fotomeninkas V. Daraškevičius, Petras Vaitiekūnas – diplomatas, Kovo 11-osios nepriklausomybės atkūrimo akto signataras ir kiti garbūs svečiai.

Renginys buvo pradėtas Lietuvos himnu. Tylos minute buvo pagerbti žuvę už Lietuvos ir Ukrainos laisvę.
Gausiai susirinkusiems į parodos atidarymą koncertavo vyrų ansamblis „Seni draugai“ (vadovas Petras Garšva). Pažymėtina, kad pats fotografas V.Daraškevičius yra šio ansamblio dalyvis, puikus Lietuvos partizanų ir kitų patriotinių dainų atlikėjas.
Parodos autorius „Į Laisvę. 1988–1991“ buvo pasveikintas ir ukrainiečių dainomis, ir posmais apie Tėvynę Lietuvą.
„1988 m. birželį prasidėjęs Sąjūdis įtraukė ir mane. Stengiausi nepraleisti nė vieno didesnio renginio, visur aktyviai fotografavau. Nebuvau oficialiosios spaudos atstovas, akreditacijų neturėjau, todėl į uždarus renginius patekdavau retai. Ne tai man buvo įdomiausia. Ir tuomet, ir dabar manau, kad didžiausia šio unikalaus judėjimo jėga buvo ne jo lyderiai, bet taip vieningai ir masiškai į jį įsitraukę Lietuvos žmonės. Tad daugiausia ir stengiausi fiksuoti jų nuotaikas, kurias tiesiog spinduliavo susirinkusiųjų veidai – nuostabą, ryžtą, viltį, džiaugsmą. Galbūt Jūs šiose nuotraukose rasite ir save“, – kalbėjo parodos autorius V. Daraškevičius.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso vedėja Dovilė Lauraitienė pabrėžė šios parodos unikalumą ir palinkėjo, kad šią parodą pamatytų kuo daugiau moksleivių ir jaunimo. ,,V.Daraškevičiaus nuotraukose įamžinta Lietuvos istorija, jos siekis ir žmonių ryžtas link Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, todėl ji turi išlikti ateinančioms kartoms“, – kalbėjo D.Lauraitienė.

V.Daraškevičiaus paroda apima laikotarpį nuo Sąjūdžio pradžios iki visuotinį tarptautinį Lietuvos Respublikos pripažinimą ženklinusio mitingo 1991 m. rugsėjo 1-ąją. Visą šį laikotarpį galima padalyti į du skirtingus etapus. Pirmasis, pasibaigęs Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimu 1990 m. kovo 11-ąją, buvo šviesus, euforiškas, ne veltui pavadintas Dainuojančia revoliucija. Bet iki tikros laisvės bei tarptautinio pripažinimo dar buvo likę beveik pusantrų nelengvų metų, kupinų dramatiškų įvykių. Maskvos pradėtas ideologinis karas ir ekonominė blokada, tragiškos 1991 m. sausio dienos, žudynės Medininkų pasienio punkte, Maskvos pučas… Neapsieita ir be aukų… ,,Vis dėlto Lietuvos žmonės garbingai atlaikė visus išbandymus ir galime džiaugtis laisve. Tą neįtikėtinai svarbų mūsų šaliai laikotarpį ir mėginu čia atspindėti“, – sakė V.Daraškevičius.
Aldona Jakavonienė
Nuotraukos LGGRTC darbuotojų