Kaulų čiulpų transplantacijos dažniausiai atliekamos pacientams, sergantiems įvairiomis kraujo vėžio formomis, turint įgimtų kraujo gamybos ar imuninės sistemos defektų. Paprastai tai – vienintelė ligonio galimybė išgyventi.
Negiminingas kaulų čiulpų donoras parenkamas pagal žmogaus leukocitinių antigenų sistemos antigenus, kurie padeda organizmui atskirti savą nuo svetimo. Turime rasti donorą, tapatų pagal svarbiausius iš šių antigenų, savotišką „kraujo brolį ar seserį“, kurio kaulų čiulpus paciento organizmas priimtų tarsi savus, o šie padėtų atsigaminti sveikam kraujui ir nugalėti ligą.
Kaulų čiulpų transplantacijos Lietuvoje atliekamos nuo 1999 m. Iš pradžių, donorais galėjo būti tik paciento šeimos nariai. Tačiau tinkamą donorą šeimoje turi tik 1 iš 5 pacientų. Pirmoji negiminingo kaulų čiulpų donoro transplantacija Lietuvoje buvo atlikta 2004 m. Ieškodami donoro Lietuvos hematologai naudojosi Pasaulio negiminingų kaulų čiulpų donorų registru. Tuo metu Lietuvos pacientų gyvybes gelbėdavo Vokietijos, Lenkijos, Italijos ir net JAV donorai.
2005 metais onkohematologinių ligonių bendrija (OHLB) „Kraujas“, siekdama praplėsti Lietuvos kaulų čiulpų donorų registrą, kuriame tuo metu buvo vos 250 donorų, kurių didžioji dalis – pacientų artimieji ir giminės, inicijavo pirmąją akciją „Būk geras!/Be good!“. Buvo nuspręsta garsiai visiems papasakoti, kokia sudėtinga kova prieš ligą laukia susirgusių kraujo vėžiu, kas yra kaulų čiulpai ir kaip, nepakenkiant sau, neskausmingai paaukojant atsinaujinantį organą – kaulų čiulpus – galima išgelbėti kito žmogaus gyvybę.
Akcija „Būk geras“ išaugo į didelį visuomeninį judėjimą: savanoriai keliavo per Lietuvą, dalyvavo dideliuose renginiuose, koncertuose, patys organizavo koncertinius turus, sukūrė dokumentinį filmą „Kraujo kelias“, inicijavo akciją mokyklose „Būk geras, abituriente“. Šiandien Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registre – daugiau nei septyni tūkstančiai donorų. O tai reiškia – didesnė tikimybė, kad Lietuvos ligoniams donoras bus rastas čia, Lietuvoje, sutrumpės laikas iki transplantacijos, kaulų čiulpų nereikės šaldyti, jie bus lašinami švieži ir gyvybingi. Be to – lietuvis lietuviui yra tinkamiausias donoras, nes, moksliškai įrodyta – mes genetiškai visi labai panašūs.
Kaulų čiulpų donorystė – savanoriškas veiksmas. Taigi savanorystė čia itin svarbi. Žmogus, priimantis sprendimą užsiregistruoti negiminingų kaulų čiulpų donorų registre turi žinoti, kad taip jis kažkam tampa galimybe išgyventi. O tai reiškia – yra tikimybė, kad jis kam nors bus tinkamas donoras, jam paskambins, pakvies ir tada jau abejonėms vietos neturėtų būti.
Kitose šalyse (pvz. Vokietijoje) potencialiais kaulų čiulpų donorais yra visi piliečiai. Tačiau mėginio tipavimas yra brangus, todėl Lietuvoje mes laikomės principo – registruotis sąmoningai, savanoriškai, tai ir pateisina akcijos pavadinimą „Būk geras“ – Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registre nėra atsitiktinių žmonių – jie visi geri, norintys padėti savo artimui, tikintys atjautos, brolystės, žmogiškumo idėjomis.
Gal todėl, kad yra vienijami vienos idėjos, žmonės, tapę realiais kaulų čiulpų donorais lieka akcijos „Būk geras“ draugų rate. Tad esu girdėjusi ne vieną istoriją apie tai, kaip vos užsiregistravę, žmonės sulaukė skambučio. Išgyvenimus, kuriuos patyrė tapę donorais, aprašyti sunku – tai yra tikra euforija, sielų giminystė, nors didžioji dalis donorų ir recipientų nesusitinka, bet jie visada rūpinasi vienas kitu, vienas apie kitą galvoja. Labai graži istorija mažeikietės Godos Ivanovienės, kuri, davusi kaulų čiulpus, atsitiktinai sutiko paciento, kuriam jos kaulų čiulpai buvo sulašinti, motiną. Dvi moterys, dovanojusios jaunam vaikinui gyvenimą iškarto susidraugavo ir Goda iki šiol apsiašaroja, prabilusi apie jaunuolį, kuris gyvena tik todėl, kad kažkada ji savanoriškai užsiregistarvo į negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą. Šiandien jam – visas gyvenimas prieš akis, o Godai, jaunai, gražiai, sveikai moteriai, gyvenimas nušvito naujomis spalvomis ir prasmėmis . „Kaip gera žinoti, kad kažkam išgelbėjai gyvybę”, – sako ji.
Yra graži istorija apie vyriškį, kuris, kas nutinka labai retai, kaulų čiulpų donoru tapo du kartus per mėnesį – jo kaulų čiulpai tiko dviems moterims, latvei ir lietuvei. Tą patį mėnesį jis su žmona suilaukė sūnaus. 2011 m. Marius Dekaminavičius buvo apdovanotas Gerumo sparnu. „Ačiū už įvertinimą, – sakė jis, – bet geriausias apdovanojimas man būtų tai, kad abi moterys, kurioms tiko mano kaulų čiulpai, gyventų.
Dalia Bielskytė