NAUJIENOS

Žemė – mūsų namai

Kategorija:

Miestas:
Kiekvienais metais Pasaulinė Žemės diena minima kovo 20 d. Ši data pasirinkta neatsitiktinai. Būtent kovo 20-ąją yra pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas susivienodina visose Žemės kontinentuose.

Žemė – mūsų namai, vienintelė planeta, kurioje gali gyventi žmonės. Jau nuo seniausių laikų žmonės naudojasi gamtos ištekliais. Greitai augant pramonei, ūkio šakoms, transportui, didėjo neigiamas poveikis ir aplinkai, kuris ypač pastebimas tose teritorijose, kur žmonės apsigyvena tankiau. Mūsų planetoje yra riboti gamtiniai ištekliai bei švaraus vandens kiekis, taip reikalingi žmogaus organizmui. Daugelis iš mūsų net nesusimąsto, kaip aliname gamtą ir kas laukia mūsų ateityje. Anksčiau pranašautos kataklizmos daugeliui skambėjo juokingai, tačiau šiandieninė situacija atspindi mūsų padėtį. Mes jau negalime apsieiti be transporto, o dėl masinių išmetamųjų dujų susidaro šiltnamio efektas. Didėjant išmetamųjų dujų kiekiui, pradėjo kilti metinė oro temperatūra, tirpsta ledynai ir didėja grėsmė žmonių išlikimui.

Šiais svarbiais faktais pradėjome pokalbį su Paluknio „Medeinos“ gimnazijos priešmokyklinio ugdymo pedagoge Ala Židanavičiene ir jos auklėtiniais. Priešmokyklinukai turėjo užduotį – nuspalvinti žemę ir jos emocinę būklę, kaip jaučiasi žemė. Pasak vaikų, linksma žemė – kada žmonės visur nešiukšlina, o meta šiukšles į tam skirtus konteinerius, nekerta medžių, neniokojo miško gyvūnų namų. Tuo tarpu liūdnoji žemė – kai žmonės supila šiukšles į jūras, ežerus, upes. Nuodijami ne tik vandens gyventojai, bet naftos produktais užteršiamas ir oras. Kiek miršta gyvūnijos, augalijos dėl žmonių padarytų klaidų. Su vaikais diskutavome, ką kiekvienas iš mūsų galėtų padaryti, kad labiau tausotume žemę.

 

Agnieška Uscilienė
Trakų viešosios bibliotekos Senųjų Trakų filialo vyr. bibliotekininkė
 

Reklama