NAUJIENOS

Žemaitijos metams skirtoje parodoje – dėmesys Šiauliams

Kategorija:

Miestas:
2019 m. gruodžio 12 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74) vyks parodos „Šiauliai – Žemaitijos kunigaikštystės centras“ atidarymas. Paroda skiriama Žemaitijos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 800-osioms metinėms. Renginio metu prof. dr. Rita Regina Trimonienė skaitys viešą paskaitą „Keletas štrichų, kaip gyveno šiauliečiai ir Šiaulių ekonomijos valstiečiai“, vyks ekskursija parodoje.
 
Šiaulių „Aušros“ muziejaus parengta paroda atspindi ryškiausius XVI–XIX a. pirmos pusės Šiaulių istorijos momentus, lėmusius Šiaulių, kaip vieno iš svarbiausių Žemaitijos administracinių centrų, susiformavimą. Čia buvo sutelkta Šiaulių ekonomijos administracija, rezidavo bajorų seimeliai ir teismai. Šiauliuose iškilusi mūrinė bažnyčia tapo katalikų Bažnyčios ideologiniu simboliu. Greta bažnyčios, prekybinių kelių Karaliaučius–Ryga ir Vilnius–Klaipėda sankirtoje įkurta turgaus aikštė tapo regiono prekybos ašimi.
Maža to, šiauliečiai buvo aktyvūs XVIII a. sukilimų dalyviai ir organizatoriai, Šiaulių miestas buvo pasipriešinimo židinys, o regione aktyviai veikusių didikų giminių dėka Šiauliai tapo kultūros lopšiu.
Paroda lankytojams atskleis Žemaitijos ir vieno iš jos centrų – Šiaulių miesto – istoriją bei parodys, kaip Šiauliai iš nedidelio miesto XVI a. palaipsniui virto reikšmingu administraciniu centru. Parodos turinys padės susipažinti su svarbiausiais XVI–XIX a. pirmos pusės įvykiais, nulėmusiais šį miesto virsmą, bei asmenybėmis – Žemaitijos didikų giminėmis, dvasininkais, miesto administratoriais – savo veikla prisidėjusiomis prie miesto kaitos ir augimo.
Apsilankymą muziejuje paįvairins teminės edukacinės veiklos – lankytojai galės pasivaikščioti po Šiaulių ekonomiją, susipažinti su bajoriškais simboliais ar tapti sukilimo dalyviais.
Paroda Chaimo Frenkelio viloje veiks 2019 m. lapkričio 12 d. – 2020 m. kovo 1 d.
 
Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus
Rėmėja – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
Parodos dizainas – Zet-a-Zet

 
 Informaciją teikia l. e. p. Istorijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Augustė Labenskytė, tel. 841 524397, a.labenskyte@ausrosmuziejus.lt
 

Jolita Kirkilaitė
Šiaulių „Aušros“ muziejaus
Ryšių su visuomene skyrius
 

Pasiilgusiems pajūrio ir norintiems sulieknėti

Pinu trispalvę

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Vaikų vasara muziejuje
Reklama