NAUJIENOS

Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė: politika pirmiausia yra apie komunikaciją ir žmogiškuosius santykius

Kategorija:

Miestas:
 „Šilalė – modernus rajonas, pritraukiantis vis daugiau investicijų, dėl augančios ekonomikos ir didėjančio darbuotojų poreikio jame gyvena vis daugiau jaunų šeimų, kurioms saugu ir ramu auginti vaikus šiame Žemaitijos regione“, – tokią rajono viziją Vitalija Jankauskaitė-Mičiuvienė matė šiais metais kandidatuodama į Šilalės rajono merus.

Gerbiama Vitalija, jau keli mėnesiai esate Šilalės rajono tarybos narė ir iš labai arti matote regiono gerąsias ir gal ne visai geras puses. Neretai sakoma, kad regionai merdėja, kad juose sunkiai įsitvirtina verslas, ir, kas įdomiausia, labai dažnai tarp eilučių, kartais ir ne tik, bandoma parodyti, kad savivaldybėse trūksta skaidrumo, kad gyvuoja nepotizmas ir kitokios negerovės. O kokį Jūs matote savo gimtąjį Šilalės rajoną, būdama rajono tarybos nare?

Savo gimtąjį Šilalės rajoną matau ir iš vidaus, ir iš šalies. Esu žmogus, kuris daug metų gyvena ir dirba sostinėje, bet kiekvieną savaitę atvažiuoja į gimtinę. Šilalė – labai gražus kraštas, apdovanotas nuostabia gamta, gera geografine padėtimi ir, sakyčiau, veikliais bei versliais žmonėmis. Tačiau iš tiesų gyvena ne pačius geriausius laikus. Taip jau susiklostė, kad per daugelį metų rajone praktiškai neatsirado naujų investicijų, verslo nėra daug, o ir tas pats dažniau smulkus ir besilaikantis tik ant žmonių begalinio darbštumo ir entuziazmo. Didžiulė emigracija, darbo vietų stoka Šilalės rajoną daro nepatrauklų gyventi. Rajono tarybai tenka spręsti dilemas dėl mokyklų ateities. Kad ir kaip patrauklios atrodo ankstesnių valdžių suplanuotos sporto ir pramogų kompleksų statybos, dabar tenka atidžiai pasverti ir diskutuoti, ar rajono biudžetas pajėgus prisidėti prie tokių statybų ir naujų pastatų išlaikymo? Tenka persvarstyti, ar tokios pramogos, kaip boulingas, treniruoklių salė mums pagal kišenę ir ar bus, kam ta įranga naudotis bei už pramogas susimokėti?
Kalbant apie skaidrumą, nepotizmą, mažuose miesteliuose jis ypač pastebimas. Čia visi visus pažįsta. Ir valdančiųjų draugai bei giminaičiai savivaldybėje tikrai neliks nepastebėti. Liūdna, kad iki šiol pasitaiko atvejų, jog tenka suabejoti kai kurių konkursų skaidrumu. Žmonės skambina, rašo tarybos nariams. Jiems atrodo neteisinga, jog seniūnu tampa vienos konkrečios politinės jėgos atstovas. Tačiau įrodyti viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktus tikrai nėra lengva, nors ir atrodo, kad plika akimi viskas matoma. Viltis – kartų kaita. Jaunesnės kartos politikai, tokie kaip aš, nebesuprantame ir nepateisiname nepotizmo, savų protegavimo. Atrodo, kas gali būti svarbiau už kompetenciją ir patirtį? Juk visi turėtume siekti savo rajono gerovės, tam pasitelkdami gabiausius žmones ir skaidriausias priemones.

Jūsų manymu, savivaldybių neišnaudojamos galimybės?

Neišnaudotų galimybių tikriausiai yra kiekvienoje savivaldybėje. Man akis užkliūva už komunikacijos stokos. Galimybės atsiranda kalbantis, klausantis. Trūksta dialogo su Vyriausybe, Seimo nariais. Trūksta rezultatyvių susitikimų su vietos ūkininkais, verslininkais. Savivaldybėms reikia nebijoti užsiimti moderatoriaus vaidmens – surinkti informaciją iš vienų ir perduoti kitiems. Taip pat reiktų rodyti daugiau proaktyvumo, inicijuojant bendrus projektus su įvairiomis bendruomenėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis.

Kokie pirmieji įspūdžiai apie savivaldos ir centrinės valdžios santykius.

Kai kalbame apie bet kokius santykius, suprantame, jog juose dalyvauja bent du dalyviai. Tad ir santykių buvimas arba nebuvimas priklauso nuo jų abiejų. Savivaldybių iniciatyvumas bendravime su Vyriausybe dažniausiai būna didesnis. Bet vėlgi, supraskime, kad tai priklauso nuo konkrečių lyderių. Jų gebėjimo megzti ir palaikyti ryšius, ieškoti galimybių savo rajonui. Kiekvienoje srityje galima daug nuveikti, jei bendrauji su konkrečiomis ministerijomis, jų vadovais, pats lankaisi ir kvieti juos apsilankyti. Politika pirmiausia yra apie komunikaciją ir žmogiškuosius santykius. Tvirtai tuo tikiu.
Dėkoju už pokalbį. 

Kalbino karolina Baltmiškė
 

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

7 leciono (pamoka)Reklama