NAUJIENOS

Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė: kaip Šilalė 18 milijonų išmainė į oro pilis

Kategorija:

Miestas:
Šis klausimas išlieka retorinis ir atsakymo ieškoti galime kiekvienas. Tačiau esu savivaldybės tarybos narė, todėl privalau rajono gyventojams papasakoti, kaip valdžios vyrai derėjosi ir praderėjo nei daug nei mažai – bene 18 milijonų eurų, kurių Šilalės rajonas galimai neteks per visą projekto „Tauragė+“ laikotarpį. Ši suma – du trečdaliai metinio mūsų rajono biudžeto.

Viskas prasidėjo gražiai: Vyriausybė nusprendė, jog reikia paskatinti regioninius projektus, paremtus kelių rajonų bendradarbiavimu. Numatė, kad pirmiausia leis rajonų vadovams patiems susitarti dėl bendro lėšų poreikio, o tada skirs lėšų pagal jų numatytus projektus. Kaip bandomasis regionas buvo pasirinkta Tauragės apskritis, o „Tauragė+“ apima keturis rajonus – Tauragės, Jurbarko, Šilalės ir Pagėgių savivaldybę. Kiekvieno rajono meras ir vicemeras dalyvauja susitikimuose/derybose ir derina, kokie projektai kokiame rajone galėtų būti finansuojami.

Bendra strategija parengiama susitarus visų rajonų valdžioms, o tada ją tvirtina kiekvieno rajono savivaldybės taryba. Taigi, vyrai ilgai tarėsi, derėjosi ir parengė bendrą strategiją, kurioje iš viso suplanuota projektų už maždaug 80–90 mln. eurų, o visi projektai būtų įgyvendinti iki 2027 metų. Šilalės derybininkai suplanavo iš bendro katilo išgriebti apie 18 mln. eurų. Šie pinigai numatyti steigti senelių namams buvusioje Bijotų mokykloje, „Šarūnkalnio“ pramoninės teritorijos sutvarkymui, elektrinių autobusų įsigijimui ir keliams bei takams tiesti. Prie kiekvieno projekto savivaldybė turėtų prisidėti ir savo lėšomis.

Tauragės ir Jurbarko rajonų savivaldybių tarybos balsavo ir strategijai pritarė. Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktorius tą patį rytą, kai tarybos nariai karantino sąlygomis susirinko į posėdį, ginkluoti kaukėmis ir respiratoriais, nusprendė patobulinti visų keturių rajonų sukurtą strategiją ir skubiai į ją įtraukti daugiafunkcės sporto salės statybas Šilalėje.
Pasirodo, šios statybos jau buvo suplanuotos seniai. Skelbiama, kad salė būtų pritaikyta neįgaliųjų poreikiams. To projekto nesu akyse regėjusi, bet teko girdėti diskusijų, kad ne tik salė turėjusi būti, bet ir viešbutis, ir paplūdimio tinkliniui pritaikyta erdvė, ir alpinizmo sienelės... O salė netgi galėtų transformuotis į koncertų areną! Todėl esą kultūros centro Šilalei nebereiksią. Meras jau prieš kurį laiką paskelbė, kad tada jį nugriausime!

Bet grįžkime į dar nenugriauto kultūros centro salę, kurioje praėjusį penktadienį susirinkusi rajono taryba sprendė rajono reikalus. Kai atėjo eilė balsuoti už „Tauragė+“ strategiją, savivaldybės administracijos direktorius pasiūlė nepritarti tokiai strategijai, dėl kurios susiderėjo merai ir paragino ją papildyti, įtraukiant sporto salės statybą. Kiek šita daugiafunkcė salė kainuos ir kokia ji bus, neaišku, bet pasiūlymas yra. Tiesa, telefonu susisiekus su strategijos ekspertu iš Vilniaus, jis tarybą įspėja, kad toks papildymas reikštų, jog Šilalė nepritaria bendrai keturių rajonų sutartai strategijai, o to pasekmės labai paprastos – rajonas bus laikomas nepatikimu partneriu, todėl gali būti, kad toliau projekte nedalyvaus.
Deja, nepaisant įspėjimo, tarybos nariai balsuoja ir pritaria, jog į strategiją būtų įtraukta sporto salės Šilalėje statybos. Verčiu į žmonių kalbą – beveik visi savivaldybės tarybos nariai, išskyrus du Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovus, balsuoja už tai, jog Šilalė prarastų 18 mln. eurų.
Kadangi politikai vieningi, pasigirsta balsų, „jog taip gerai čia tą strategiją papildėme, gal dar kuo papildome? Gal neverta to kultūros centro griauti, gal renovuokime?“ Ir vėl balsavimas. Tačiau kultūros centro renovacijos įtraukimui į strategiją pasipriešina ir „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija. Nors nėra jokio skirtumo, ar ta renovacija būtų įtraukta į strategiją, kuri neegzistuoja, kurią ėmė ir sukūrė savivaldybės administracijos direktorius.

Lygiai taip pat galėjome balsuoti ir pritarti, kad, pavyzdžiui, ant Medvėgalio piliakalnio reikėtų pastatyti medinę pilį. Bėda tik viena – pinigų tam niekas neduos. Bet politiškai atrodytume labai gražiai ir galėtume visiems girtis: „žinai, mes balsavome ir už sporto salę, ir už kultūros centrą, ir už viduramžių pilį ant Medvėgalio! Matot, kokie mes geri. Pinigų, sakot, neduos toms statyboms? Nesvarbu, mes balsavome“...

Paaiškėjo, jog tai, ką meras sutarė, administracijos direktorius nubraukė, o taryba tam pritarė. Tik mįslė, ar iš kvailumo taip padaryta, ar čia kokio senųjų politikos vilkų susitarimo būta, kurio naujokams nesuprasti. Bet aišku viena: dėl tokios „saviveiklos“ Šilalė iš projekto gali būti išmesta. O tai reiškia, jog neteksime ir suplanuotų 18 mln. eurų. Tad ką daryčiau mero vietoje? Skubiai susisiekčiau su kitų rajonų merais ir atsiprašyčiau, jog „kažkokia korona mums tądien užėjo, pribalsavome nesąmonių“. Ir jei merai suprastų, skubiai sušaukčiau tarybos posėdį, kuriame iš naujo reikėtų pritarti projekto „Tauragė+“ strategijai, kad Šilalė neprarastų tų 18 mln. eurų, nes artėjančios ekonominės krizės akivaizdoje kiekvienas euras rajonui bus svarbus.

Suprantu, kad ir šiuo atveju kažkas liktų nelaimingas, nes kažkas yra pasakęs, kad pinigai geriausiai byra per statybas ir šaudant fejerverkus. Atrodo, teisus buvo tas žmogus...
 
Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė
Šilalės rajono tarybos narė

Pasiilgusiems pajūrio ir norintiems sulieknėti

Pinu trispalvę

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Vaikų vasara muziejuje
Reklama