NAUJIENOS

Visaginiečiai aktyviai įsitraukė į diskusiją ir pateikė siūlymų

Kategorija:

Miestas:

Visagino miesto savivaldybėje ligonių kasų specialistai diskutavo apie ligų prevenciją ir privalomąjį sveikatos draudimą (PSD). Susitikime buvo pakviesti dalyvauti šios savivaldybės ir visuomenės sveikatos biuro (VSB) darbuotojai. Apie prevencijos naudą ir problemas, su kuriomis susiduriama vykdant prevenciją, mielai sutiko pasidalinti Visagino miesto savivaldybės Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) atstovės.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) Administravimo skyriaus vedėja Asta Levickienė susitikimo dalyviams pristatė visas 5 prevencines programas, apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) – krūties, gimdos kaklelio, prostatos ar storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų. Informavo, kad ligonių kasos 2022 metais prioritetą prevencijai skiria ne šiaip sau, o matydamos, kad tikrinamo amžiaus asmenų dalyvavimas prevencinėse programose yra nepakankamas. Įprastai tik 4 iš 10 šalies gyventojų, galinčių dalyvauti ligų prevencijos programose, pagal jas pasitikrina. Vadinasi, kiti 6 iš 10 rizikuoja gyvybe, nes liga neretai atsiranda be juntamų simptomų. Juos pajutus, gali būti, kad pacientui taps sunkiau padėti, gydymas bus komplikuotas.

Visagino PSPC administratorė ir prevencinių programų koordinatorė Svetlana Ladik akcentavo, kad pastebi kai kurių prevencinių programų įvykdymo mažėjimo tendenciją. Pasak jos, tam įtakos turi sumažėjęs prisirašiusiųjų prie įstaigos pacientų skaičius, ekstremali situacija Lietuvoje bei pačių gyventojų atsainus požiūris į prevenciją. S. Ladik informavo, kad vykdant prevencines programas pernai 11 pacientų Visagino PSPC diagnozuoti ankstyvosios stadijos piktybiniai navikai. Tiek pat šios ligos atvejų nustatyta ir 2020-aisiais.

PSPC administratorė ir prevencinių programų koordinatorė S. Ladik papasakojo, kaip sekasi vykdyti prevencines programas jų įstaigoje. (Panevėžio TLK nuotr.)

 

PSPC vidaus ligų gydytoja Jolanta Šakalienė, kviesdama nedelsti ir laiku pasitikrinti, priminė, kad informacija apie prevencines programas nuolat skelbiama gydymo įstaigos internetinėje svetainėje. Apie programų vykdymą atitinkamo amžiaus pacientai taip pat informuojami priėmimo pas gydytojus metu. J. Šakalienė apgailestavo, kad daugelio žmonių požiūris į prevenciją vis dar išlieka – „geriau nežinoti“. Ji ragino nebijoti tikrintis ir sužinoti viską apie savo sveikatos būklę kuo anksčiau bei pasidalino patirtimi apie geras gydymo prognozes anksti diagnozavus vėžį.

PSPC atstovės ypač akcentavo Prostatos vėžio prevencijos problemas. Kaip pagrindinę jų įvardijo tai, kad daug tikrinamojo amžiaus vyrų dirba tolimųjų reisų vairuotojais ir didžiąją laiko dalį praleidžia komandiruotėse. Grįžę namo jie skuba tvarkytis kitus reikalus, o sveikatai ir profilaktiniams patikrinimams nelieka laiko. Būtent todėl dažnai nustatoma uždelstos ligos atvejų.

Susitikime kalbėta ir kita ne mažiau aktualia tema – apie PSD teikiamas garantijas bei pavojus, atsirandančius, kai trūksta informacijos, arba turimos žinios yra netikslios.

TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė pabrėžė, kad pagrindinis ligonių kasų tikslas – suteikti žmonėms kuo daugiau visapusiškos informacijos apie PSD. Akcentavo, kad visa PSD sistema grįsta tuo, kad nemokamai gauname sveikatos priežiūros paslaugas tik nepertraukiamai mokėdami PSD įmokas. Susirinkusiesiems detaliai papasakota, kur slypi pavojai laiku neapsidraudus PSD, pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele užsienyje, kai nesi apdraustas Lietuvoje, sužalojus kitą asmenį, kurį reikia gydyti, ir pan. Paaiškinta, kas garantuoja teisę į nemokamą sveikatos priežiūrą, kada gali tekti mokėti už paslaugas ir kt.

Susitikimo dalyviai aktyviai įsitraukė į diskusiją, uždavė daug klausimų ir pateikė siūlymų, kokiu būdu informuoti gyventojus apie jiems priklausančias prevencines programas. Vienas iš pasiūlymų – kad registruojantis pas gydytojus per E. sveikatos portalą žmogui būtų pateikiama informacija, kokios prevencinės programos priklauso ir kada jam reikia pasitikrinti. Kitas siūlymas – kaip skatinimo priemonę įvesti sveikatinimo paslaugas, apmokamas iš PSDF biudžeto, tiems, kurie nuolat rūpinasi savo sveikata, sveikai maitinasi ir pan.

Teirautasi, ar visais atvejais, dalyvaujant širdies ir kraujagyslių ligų prevencinėje programoje, skiriama kardiologo konsultacija. Paaiškinta, kad ne visais atvejais. Kardiologo konsultacijai siunčia šeimos gydytojas, įvertinęs pirminius tyrimus.

Taip pat atsakyta į kitus klausimus apie PSD: ką reiškia draudžiamųjų valstybės lėšomis kategorija „asmenys, turintys būtinąjį darbo stažą“; iki kada draudžiami PSD moksleiviai ir studentai; kiek laiko ir kokiomis sąlygomis galioja sveikatos draudimas; ar galima gauti sveikatos priežiūros paslaugas išėjus iš darbo ir tapus nedraustu; apie PSD mokesčius turint individualios veiklos pažymą; apie tyrimų skyrimo ir siuntimo konsultuotis pas gydytojus specialistus tvarką; kur galima rasti gydymo įstaigų sąrašus, su kuriomis ligonių kasos yra sudarę sutartis ir kt. Diskutuota ir apie PSD bei sveikatos priežiūros paslaugų teikimą nuo karo Ukrainoje pabėgusiems asmenims.
 
Panevėžio teritorinės ligonių kasos inf


Reklama