NAUJIENOS

Vincentas Sakas: Kuršių kunigaikštystė – graži pasaka ar realybė?

Kategorija:

Miestas:
2019 metais Latvijoje, Grobinėje buvo įsteigta Kuršių kunigaikštystė, kurią įregistravo Latvijos Teisingumo ministerijos registras (Kuršu kņaziste, reg. nr. 40008290714). Kas tai per subjektas? Ar virtuali valstybė, ar žaidimas, ar tautinė bendrija - į šiuos ir kitus klausimus mums atsako Kuršių kunigaikštystės įgaliotas atstovas Lietuvoje Vincentas Sakas, gyvenantis Melnragėje 
 
 Gerbiamas Vincentai, juk žinoma, kad kuršiai neturėjo savo valstybės arba kunigaikštystės. Kaip atsirado Jūsų atstovaujamos Kuršių kunigaikštystės pavadinimas?
 
Taip, kuršiai praeityje nepasiekė valstybingumo. Bet tai nereiškia, kad šio žingsnio, nors ir virtualiai, negalime padaryti mes – kuršių būtovės paveldėtojai. Ir Lietuvoje, ir Latvijoje iki šiol gyvena tikrieji kuršių genties palikuonys, kurie, kaip ir, pavyzdžiui, žemaičiai, turi teisę atkurti, puoselėti ir vystyti savo genties istoriją.
 
Kuršių kunigaikštystė – tai visai naujas subjektas ir draugija, praplečianti Europos tautų įvairovę. Šiuo metu mes, kaip ir žemaičiai, planuojame sukurti savo genties pasus, kurie turės Kuršių kunigaikštystės dalyvio (arba nario) pažymėjimo statusą.
 
 Kas ir kaip galės gauti kuršio pasą?
 
 Bet kas, kas gyvena kuršių istorinėse žemėse, yra kuršių paveldėtojas ir turi visas teises tapti kuršiu. Reikia tik pripažinti mūsų konstituciją – įstatus. Ir mums visai nesvarbu, ar tai lietuvis, ar kitakraštietis, gyvenantis kuršių istorinėse žemėse, arba eilinis kuršių istorijos mėgėjas. Šio metu ruošiama dokumentacija Kuršių kunigaikštystės atstovybės Lietuvoje įregistravimui. Atstovybės teisinėje bazėje veiks Kuršių kunigaikštystės kanceliarija, kuri išdavinės kuršių pasus.

 
Ar nebijote būti pavadintas separatistu?
 
Pirma, aš asmeniškai esu tikras kuršių palikuonis pagal mano mamą – kuršis (cėklis) ir Lietuvos pilietis. Nei aš, nei Kuršių Kunigaikštystė neturime jokių teritorinių pretenzijų jokiai valstybei. Nors kuršiai dažnai vadinami baltų vikingais dėl to, kad vikingavo Baltijos jūroje, Kuršių kunigaikštystė yra taikus ir krikščioniškas darinys, – po Įpilties mūšio su Livonijos ordinu kuršiai buvo pakrikštyti, -  priėmė krikščionybę anksčiau nei žemaičiai.
 
 Antra, kuršių istorinės žemės yra ne tik Lietuvos Respublikos teritorijoje. Kuršių kunigaikštystė – tai draugija, kuri juridiškai reglamentuota Latvijos jurisdikcijoje – įsteigta pagal Latvijos įstatymus ir plečia veiklos teritoriją už Latvijos ribų, steigiant atstovybę pagal Lietuvos įstatymus.
 
Trečia, kuršio paso įsigijimas nereikš antros pilietybės įsigijimo, nes kuršių pasas – tai bus tautinio paveldo pažyma, patvirtinanti asmens statusą Kuršių kunigaikštystėje. Norime skatinti žmones domėtis kuršių istorija ir paveldu. Manome, kad tokia taiki, išmintinga ir kilminga Kuršių kunigaikštystės misija patiks visiems ir ją palaikys daug žmonių, besidominčių mūsų krašto istorija.
Aš esu labai dėkingas broliams latviams, kad jie pirmi padarė rimtą žingsnį į priekį - įsteigė Kuršių kunigaikštystę Kurzemės širdyje – Grobinėje ir pakvietė mane prisijungti prie jos veiklos, tapti atstovu Lietuvoje.
 
Ačiū už pokalbį, trumpai ir aiškiai suteikėte išsamią informaciją. Kur galima bus rasti Kuršių kunigaikštystės atstovybę? Ar turite koordinates? 
 
Atstovybės būstinė – kanceliarija planuojama atidaryti vasarą, po registracijos. Kol kas galima kreiptis el. paštu kursiukunigaikstyste@gmail.com . Kviečiame bendradarbiauti istorinius klubus, istorikus, archeologus, rekonstruktorius, atskirus kuršių istorijos entuziastus, kaip tyrinėtojus, taip ir mėgėjus. Esame atviri naujoms idėjoms ir pasiūlymams.


Vincentas Sakas

Braškinis pyragas – tortas

Šviežių bulvių plokštainis

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė
Nerimstanti teatro dvasia

Nerimstanti teatro dvasia

Birželio 26 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Neringa Bulotaitė švenčia gražų jubiliejų – 60-metį! Ji – režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, studijavusi jo pirmajame „dešimtuke“ Lietuvos...

Reklama