NAUJIENOS

Vilniaus festivalis tęsia rečitalių, senosios muzikos koncertų ir premjerų tradiciją

Kategorija:

Miestas:
Per visą birželio mėnesį besiskleidžiąs vienas įspūdingiausių vasaros muzikos žiedų – Vilniaus festivalis – šią savaitę žavės fortepijono rečitaliu, senosios muzikos koncertu ir premjeromis. Filharmonijos scenoje birželio 15 d. išvysime pianistą Andrių Žlabį, birželio 17 d. – prancūzų baroko ansamblį „I Gemelli“ su solistais, birželio 19 d. – Lietuvos kamerinį orkestrą (LKO) su dirigentu ir solistu Sergejumi Krylovu bei ansambliu „Giunter Percussion“. LKO programoje, be kita ko, numatyta kompozitoriaus Nicola Campogrande’s Koncerto smuikui ir styginiams pasaulinė premjera bei 2021 m. festivalio užsakymu parašytas Žibuoklės Martinaitytės kūrinys „Ex tenebris lux“.

 

Nuo pat įkūrimo jau 26-erius metus savitų programos tradicijų besilaikantis Vilniaus festivalis puoselėja jas ir šiemet. Vienos ryškesnių – lietuvių atlikėjų rečitaliai, senosios muzikos koncertai, festivalio užsakymu sukurto lietuvių kompozitoriaus kūrinio ar užsienio kompozitorių kūrybos premjeros, geriausių Lietuvos atlikėjų pasirodymai. Festivalyje apskritai rodomas didelis dėmesys Lietuvos muzikos kultūrai, ją stengiamasi reprezentatyviai pristatyti ir taip pritraukti pasaulio dėmesį. „Šiemet nepavyks pratęsti turbūt tik vienos festivalio tradicijos – pristatyti simfoninio orkestro iš užsienio. Bet mūsų pačių didieji kolektyvai pajėgūs aukščiausiu lygiu pateikti įvairiausias programas. Lietuvoje turime stiprias muzikos pajėgas“, – sako festivalio vadovė Rūta Prusevičienė.

 

Įtaigus muzikalumas ir pasaulio triukšmo nepaliesta ramybė – tuo žavi vienas geriausių šiandienos lietuvių pianistų Andrius Žlabys. Jau seniai Lietuvos publiką Johanno Sebastiano Bacho interpretacijomis pavergęs fortepijono filosofas sugrįžta dar vienai baroko genijaus muzikos apoteozei. Birželio 15 d. A. Žlabys festivalyje skambins J. S. Bacho „Prancūziškas siuitas“ klavyrui.

 

Baroko muzikos temą perims ir birželio 17 d. kontrastingą XVII a. kompozitorių Francesco Turini, Biagio Marini, Andrea Falconieri, Giovanni Lorenzo Gregori, Nicolo Sabbatini ir kitų kūrinių programą „Veidrodžių kambarys“ atliks prancūzų baroko ansamblis „I Gemelli“. 2018 m. tenoro Emiliano Gonzalezo Toro ir soprano Mathilde Etienne įkurtas kolektyvas ypatingą dėmesį skiria būtent XVII a. muzikai ir neatrastiems to meto vardams. Ansamblio veikla išsiskiria ne tik profesionalumu, unikaliomis interpretacijomis, bet ir programų konceptualumu. Nors skaičiuoja dar tik penktus metus, „I Gemelli“ jau yra įvertintas ne vienu tarptautiniu apdovanojimu, tarp kurių – ir prestižinis „Diapason d’Or“. Su ansambliu ir vienu iš jo įkūrėjų solistu E. G. Toro Vilniaus festivalyje koncertuos švedų tenoras Andersas Dahlinas, šiandien žinomas kaip vienas puikiausių ankstyvojo prancūzų baroko interpretuotojų.
 
Lietuvos muzikos kultūrai festivalyje, be kitų jo dalyvių, atstovaus birželio 19 d. programą „Premjeros laukimas“ atliksiantys Lietuvos kamerinis orkestras ir ansamblis „Giunter Percussion“ bei čia skambėsiantis 2021 m. festivalio užsakymu parašytas Žibuoklės Martinaitytės kūrinys „Ex tenebris lux“. „Kompozitorė, kurios muzikoje gimsta „harmonijos debesų aureolės“, – taip metaforiškai apie Ž. Martinaitytės muziką rašė svarbiausių Niujorko leidinių kritikai. „Lotyniškas kūrinio „Ex tenebris lux“ pavadinimas byloja – „Iš tamsos šviesa“. Norėjosi, kad ši muzika taptų vedliu per užsitęsusios tamsos zoną ir galiausiai atvestų mus į šviesą, leistų ją patirti bent garsiniu pavidalu“, – sako kompozitorė. Pernai įvykusi šio kūrinio premjera išsirutuliojo į gražią kompozitorės ir atlikėjų partnerystę, o jos vaisiumi tapo leidyklos „Ondine“ išleista Ž. Martinaitytės nauja kompaktinė plokštelė „Ex tenebris lux“. Ją Filharmonijoje ketinama pristatyti birželio 19 d., prieš koncertą.

 

Programa „Premjeros laukimas“ ne tik primins 2021 m. festivalio užsakymu gimusią premjerą, bet ir panardins į vieno geriausiai žinomų šiandienos italų kompozitorių Nicola Campogrande’s kūrybą. Skambės LKO ir jo meno vadovui, smuikininkui Sergejui Krylovui skirto Koncerto smuikui ir kameriniam orkestrui pasaulinė premjera. Trumpai pristatant šį kompozitorių dera paminėti, kad N. Campogrande savo originalų kūrybos stilių kuria derindamas praeities ir dabarties tradicijas. Jo muzika įrašyta į daugiau kaip 30 kompaktinių plokštelių ir atliekama tokiose salėse kaip „Royal Albert Hall“, „Wigmore Hall“ Londone, „Teatro alla Scala“ Milane, „Opéra Royal de Wallonie“ Lježe, „Werner Hall“ Sinsinatyje, „Rudolfinum“ Prahoje, Paryžiaus filharmonijoje ir kitose.
 

Premjerų programai ugningų vasaros pipirų pabers LKO su ansambliu „Giunter Percussion“ atliekama šio tandemo vizitine kortele tapusi Georges’o Bizet–Rodiono Ščedrino „Karmen siuita“ styginiams ir mušamiesiems. Birželio 19 d. Vilniaus festivalyje skambėsiančia programa galės mėgautis ir Pažaislio muzikos festivalio publika – čia koncertas vyks birželio 21 d. 18 val. Kauno valstybinėje filharmonijoje.

 
Primename, visi Vilniaus festivalio koncertai vyksta Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, koncertų pradžia – 19 val. Bilietus galima įsigyti Filharmonijos kasose ir kakava.lt. Visą festivalio programą rasite interneto svetainėje vilniusfestival.lt.
 
VF inf.
 
***
 
VILNIAUS FESTIVALIS 2022
www.vilniusfestival.lt
 
26-asis festivalis
Muzika kuria pasaulį
 
2022 m. birželio 4–28 d.
Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje
 
PROGRAMA
 
Birželio 15 d., trečiadienį, 19 val.
„Bacho apoteozė. Andrius Žlabys“
ANDRIUS ŽLABYS (fortepijonas; Lietuva, JAV)
Programa: JOHANN SEBASTIAN BACH – „Prancūziškos siuitos“ klavyrui, BWV 812–817
 
Birželio 17 d., penktadienį, 19 val.
„Veidrodžių kambarys. Emiliano Gonzalez Toro, Anders Dahlin, „I Gemelli“
Baroko ansamblis I GEMELLI (Prancūzija)
Solistai: EMILIANO GONZALEZ TORO (tenoras, Šveicarija), ANDERS DAHLIN (tenoras, Švedija)
Programoje – Vincenzo Calestani, Francesco Turini, Biagio Marini, Andrea Falconieri, Giovanni Lorenzo Gregori, Dario Castello, Nicola Sabbatini ir kitų kūriniai
 
Birželio 19 d., sekmadienį, 19 val.
„Premjeros laukimas. Sergej Krylov, LKO ir „Giunter Percussion“
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS
Meno vadovas, dirigentas ir solistas SERGEJ KRYLOV (smuikas)
Ansamblis GIUNTER PERCUSSION (vadovas Pavel Giunter)
Programa: ŽIBUOKLĖ MARTINAITYTĖ – „Ex tenebris lux“ styginių orkestrui (2021 m. Vilniaus festivalio užsakymas); NICOLA CAMPOGRANDE Koncertas smuikui ir kameriniam orkestrui (pasaulinė premjera); GEORGES BIZET–RODION ŠČEDRIN – „Karmen siuita“ styginiams ir mušamiesiems
 
Birželio 22 d., trečiadienį, 19 val.
„Pasaulinės šlovės baritonas Thomas Hampsonas dainuoja ir diriguoja Gustavą Mahlerį“
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistas ir dirigentas THOMAS HAMPSON (baritonas, JAV)
Programa: GUSTAV MAHLER – Dainos iš ciklo „Stebuklingas berniuko ragas“ („Des Knaben Wunderhorn“, eilės anonimo); „Blumine“ iš Simfonijos Nr. 1 D-dur
 
Birželio 28 d., antradienį, 19 val.
„Kelias į žvaigždes. Charles Dutoit, María Dueñas ir LNSO“
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistė MARÍA DUEÑAS (smuikas, Ispanija)
Dirigentas CHARLES DUTOIT (Šveicarija)
Programa: OTTOR
INO RESPIGHI – Simfoninė poema „Romos fontanai“ („Fontane di Roma“); FELIX MENDELSSOHN – Koncertas smuikui ir orkestrui e-moll, op. 64; CLAUDE DEBUSSY – Simfoninis preliudas „Fauno popietė“ („Prélude à l’après-midi d’un faune“) pagal S. Mallarmé poemą, L. 86; IGOR STRAVINSKIJ – Baleto „Ugnies paukštė“ („L’oiseau de feu“) siuita (1919 m. versija)
 
 
 

Reklama