NAUJIENOS

Vienas seniausių muziejų Nepriklausomoje Lietuvoje kviečia apsilankyti!

Kategorija:

Miestas:
Lietuvos švietimo istorijos muziejus, įkurtas 1922 m. kaip Pedagoginis muziejus, yra vienas seniausių muziejų nepriklausomoje Lietuvoje. Šiemet muziejus švenčia 95-tąjį gimtadienį.
Pedagoginio muziejaus įkūrėjo ir ilgamečio direktoriaus Vinco Ruzgo (1890–1972) pastangomis muziejus tapo ne tik jaunuomenės ugdymo, bet ir Kauno kultūrinio gyvenimo centru.
Bendraudamas su mokytojais V.Ruzgas pastebėjo, kad mokyklose labai trūksta vaizdinių mokymo priemonių. Kūrybingi mokytojai jas patys gamino. Tuomet V.Ruzgui kilo idėja rengti parodas, kuriose mokytojai galėtų pasikeisti darbo patirtimi, idėjomis, pačiomis mokymo priemonėmis. Tokia mokytojų ir mokinių vaizdinių mokymo priemonių paroda buvo suorganizuota 1922 m. žiemą. Ji turėjo didžiulį pasisekimą, buvo gausiai lankoma.  Jos pagrindu ir buvo įkurtas muziejus bei suorganizuota nuolatinė mokytojų ir mokinių vaizdinių mokymo priemonių ekspozicija.
Praėjus metams nuo Pedagoginio muziejaus įkūrimo, muziejus jau turėjo šiuos skyrius: Pedagogikos; Negyvosios ir gyvosios gamtos, anatomijos ir fiziologijos; Kraštotyros, geografijos, istorijos; Matematikos; Darbinio mokymo ir grafikos; Rankdarbių.
V.Ruzgo pastangomis Pedagoginiame muziejuje veikė vaizdinių mokymo priemonių gamybos dirbtuvės. Muziejus turėjo kartono, knygrišystės, medžio bei metalo darbų įrankių komplektus. Dirbtuvėse mokytojai ir mokiniai gamino vaizdines mokymo priemones gamtos mokslo bei kitoms pamokoms dažniausiai vadovaujami paties V.Ruzgo.
V.Ruzgas buvo vienas iš vasaros kursų pradinių klasių mokytojams organizatorių, juose dėstė.  Vasaros kursų dalyviai darė herbariumus, preparavo vabzdžius, gamino vaizdines priemones. Merginos mezgė, nėrė, šeimininkavo. Kursai vykdavo kasmet vis kitoje apskrityje, kitame mieste ir surinkdavo iki 150 dalyvių. Kursų dalyvių darbai buvo eksponuojami parodose. Nuo 1924 m. V.Ruzgas pasirūpino, kad darbų parodos Pedagoginiame muziejuje vyktų kas du metus.
Bėgant metams svarbu sugrįžti į praeitį, atminti muziejaus pradžios istoriją, pagerbti išradinguosius tarpukario mokytojus.
Kviečiame kuriančius Lietuvos mokytojus organizuoti savo darbų parodas Lietuvos švietimo istorijos muziejaus erdvėse. Atviras, visapusiškas ir kūrybingas mokytojas – puikus pavyzdys jaunajai kartai.
Šiuo metu muziejuje veikia jungtinė kauniečių VDU „Atžalyno“ progimnazijos mokytojų paroda. Tai dailės mokytojos Vidos Gigienės papuošalų kolekcija „Mozaika“ ir lietuvių kalbos mokytojos Astos Aleknienės fotografijų paroda „Prisiminimų žemėj“. Paroda veiks iki liepos 24 d.
Maloniai kviečiame atvykti!

Irma Gūžienė
Komunikacijos koordinatorė
 
Iliustracijos iš Lietuvos švietimo istorijos muziejaus rinkinių
1. Pradinių mokyklų mokytojų vasaros kursai. Marijampolė, 1928
2. Pradinių mokyklų mokytojų vasaros kursai. Telšiai, 1929
3. Pradinių mokyklų mokytojų vasaros kursai. Ukmergė, 1930
 
 

Reklama