NAUJIENOS

Varėnoje – dokumentinio filmo „Kapas 27/3. Vanago sugrįžimas“ premjera

Kategorija:

Miestas:
Varėniškiai turėjo išskirtinę galimybę pirmieji pamatyti režisieriaus Algio Kuzmicko sukurtą dokumentinį filmą „Kapas 27/3. Vanago sugrįžimas“, pabendrauti su jo autoriais bei partizanų vado Adolfo Ramanausko – Vanago palaikus suradusiais istorikais. Filme pasakojama apie LGGRT Centro, Vilniaus universiteto ir kitų institucijų mokslininkų vykdytas Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio gynybos pajėgų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikų paieškas ir mokslinius tyrimus.

                      Filmas Varėnoje pirmiausia demonstruotas todėl, kad Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio deklaracijos signataras, Ginkluotųjų pajėgų vadas Adolfas Ramanauskas – Vanagas partizano kelią pradėjo ir didžiąją jo dalį praėjo Varėnos krašte, o užpraeitais metais jo palaikus suradusiems Memorialinio departamento direktoriaus pavaduotojui Eugenijui Peikšteniui, istorikui Dariui Indrišioniui, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto docentui Gintautui Vėliui ir istorikui Daliui Žygeliui įteikta pirmoji Varėnos rajono savivaldybės įsteigta Adolfo Ramanausko–Vanago premija.

                      Dokumentiniame filme užfiksuoti unikalūs kadrai, kaip, kokiomis aplinkybėmis ir kur  buvo pradėta ieškoti A. Ramanausko–Vanago palaikų, kaip vyko pokalbiai su liudininkais, galop kaip vyko surastų palaikų tyrimai. Šio filmo, kurio kai kurie  vaizdai šiurpūs savo tikrove ir priverčia krūpčioti, susirinko pasižiūrėti pilna kino salė. Po filmo istorikai Eugenijus Peikštenis, Gintautas Vėlius ir Dalius Žygelis  savo pasakojimais papildė tai, kas į jį nesutilpo. Pasak jų, atliktas didelis, titaniškas darbas, o virtinė atsitiktinumų lėmė, kad palaikai sėkmingai rasti būtent minint Adolfo Ramanausko–Vanago šimtąsias gimimo metines.

Dalius Žygelis sakė: „Kai 2017 metų sausį atsirado pirmieji liudininkai, kurie papasakojo, kad A. Ramanausko–Vanago palaikų reikia ieškoti Našlaičių kapinėse, visai komandai pasakiau, kad mes tikslą pasieksime. Neaišku kada, bet būtinai pasieksime. Kaip gimė filmo idėja? Nuo to momento pradėjom filmuoti visas paieškas, galvodami apie filmą. Darėme taip, kad filmavimai būtų tinkami pateikimui visuomenei. Su kompozitoriumi Sauliumi esam vaikystės draugai, jis sukūrė muziką“.

Eugenijus Peikštenis papildė, kad ieškojo nuosekliai, o dirbdami stengėsi kuo mažiau informacijos pateikti visuomenei. „Darėme milžiniškus skaičiavimus, nes kapai buvo tik sunumeruoti, be pavardžių.  Milžiniškas įdirbis yra G. Vėliaus, jis žiemomis studijavo kapinių archyvines knygas, darė skaičiavimus“.

Gintautas Vėlius pažymėjo, kad kasinėjimai dar nebaigti, nes per tą laiką jie atkasė daug užkastų KGB aukų palaikų. Šiais metais kasinėjimai bus tęsiami ir tikimasi, kad Našlaičių kapinėse bus atrasti dar ne vieno partizano palaikai. „Mes perpratom sistemą, kaip buvo laidojama, ieškosim pagal skaičiavimus“.
Istorikai sakė, kad apie visus tyrimus, kokius vykdė ir ką surado Našlaičių kapinėse, planuojama sukurti dokumentinį filmą.

Savo įspūdžiais, kaip prisilietė prie unikalios istorinės medžiagos ir kaip gimė filmas, papasakojo režisierius A. Kuzmickas bei filmui muziką kūręs Saulius Auglys.
Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, kuris yra istorikas ir pats nemažai prisidėjęs prie Lietuvos pokario istorijos tyrimų, padėkojo filmo kūrėjams bei palaikus suradusiems istorikams.  „Dėkoju už unikalų, šiurpokų vaizdų pripildytą filmą, kuris puikiai perteikė titanišką A. Ramanausko–Vanago paieškose dalyvavusių, palaikus tyrusių žmonių darbą ir atskleidė jo svarbą. Manau, kad filmas abejingų tikrai nepaliko ir jį, kaip gyvosios istorijos pamoką, turėtų pamatyti kuo daugiau, ypač jaunų žmonių. Džiaugiuosi, kad šiandien kino salėje matau daug jaunimo. A.Ramanausko–Vanago palaikus suradusiems istorikams, kurie kantriai ir sėkmingai dirbo Palkabalio miške surandant ir Genio būrio partizanų palaikus, linkiu sėkmės toliau ieškant ir atskleidžiant pokario istorijos faktus“.

Šis unikalus dokumentinis filmas yra neįkainojama istorinė dovana minint Lietuvos Nepriklausomybės trisdešimtmetį, pagerbiant partizanų vadą Adolfą Ramanauską–Vanagą bei visus, žuvusius už Lietuvos laisvę.

Rūta Averkienė

Reklama