NAUJIENOS

Unikali galimybė: kometą SWAN jau galima pamatyti plika akimi

Kategorija:

Miestas:
Dar visai neseniai labai daug vilčių teikė kometa ATLAS, tačiau ši ėmė ir subyrėjo. Neilgai trukus buvo atrasta ir dar viena kometa SWAN, todėl viltys bent kartą gyvenime plika akimi išvysti kometą daugeliui ir vėl sužibo. 
Kometa SWAN (C/2020 F8) buvo atrasta balandžio 11  d.. Prognozuojama, kad į Merkurijaus orbitą ji atskries vėlyvą gegužės mėnesį. Šiuo metu kometa jau yra arti Žemės ir toliau sparčiai artės.

Apie gegužės 12–13 d. ji bus arčiausiai mūsų planetos, kuomet kometą ir Žemę teskirs vos 0,56 astronominio vieneto, kas prilygtų maždaug pusei atstumo tarp Saulės ir mūsų Žemės. Arčiausiai Saulės ji atsidurs gegužės 27 d. Savo ryškumo piką kometa gali pasiekti tarp gegužės 20–22 d. 

Visgi, šiuo metu geriausiomis šios kometos stebėjimo sąlygomis gali pasigirti pietinis pusrutulis, kuriame kometa jau matoma plika akimi. 
Astronomai teigia, kad šiaurinis pusrutulis šiek tiek geresnes sąlygas turėtų turėti vėlyvą gegužę, o kometos dairytis teks žemai danguje. 

Kometos vietą danguje galima sekti ir čia: TheSkyLive
Teigiama, kad norint išvysti šią kometą reikia itin tamsaus dangaus ir labai žvitrių akių, tačiau visada galima pasinaudoti ir žiūronais. 

Pietiniame pusrutulyje fotografai entuziastingai medžioja šią naktinio dangaus puošmeną ir neslepia jaudulio bei susižavėjimo šia reta viešnia.
Na, o šiauriniam pusrutuliui nusiminti neverta, šiuo metu čia vyrauja geresnės sąlygos stebėti Eta Akvaridų meteorų lietų. 

Kometą SWAN pirmasis atrado Michael Mattiazzo iš Swan Hill, Viktorijos valstijoje, Australijoje. Šį atradimą jis padarė analizuodamas duomenis, surinktus iš SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) kosminės observatorijos SWAN instrumento, kurio garbei kometai ir suteiktas vardas. 
SWAN instrumento darbas yra skenuoti Saulės sistemą ir ieškoti joje vandenilio pėdsakų, taigi tam, kad jis sugebėtų pastebėti SWAN kometą šioji į aplinką pastaruoju metu turi išskirti didžiulius vandenilio kiekius.
Vis dėlto, ekspertai nėra tikri, kad kometa sugebės išsilaikyti iki gegužės 12 d. Tačiau Karl Battams iš Jungtinių Valstijų karinio jūrų laivyno tyrimų laboratorijos, kuris teisingai prognozavo ATLAS kometos subyrėjimą, tiki, kad šios kometos atveju toks scenarijus nepasitvirtins.

Gismeteo.lt 

Reklama