NAUJIENOS

Ugdykime tai, kas patinka

Kategorija:

Tikriausiai dažnam pažįstama situacija: vaikui prastai sekasi matematika, o jis prikritęs skaito knygas, mokosi užsienio kalbų ar priešingai. O kai suaugame, mes esame jau „išmintingi“: pristabdome savo norus daryti tai, ką patinka, ir darome tai, ką privalome daryti pagal mūsų supratimą. Neretai patinkama veikla atidedama vėlesniam laikui, kai turėsime daugiau laiko. Taip ir lieka neparašytos knygos, nenutapyti paveikslai, nesudainuotos ar net nesukurtos dainos.

Mintimis, kaip turėtume rinkti savo veiklas, kaip padėti savo vaikui teisingai pasirinkti dalijasi sąmoningos saviugdos ir gyvenimo konsultantas, projekto „Išmokykla“ autorius Jevgenijus Černyš.

 

Pirmiausia didžiausią dėmesį turime skirti tam, kas sekasi. Tarkime, vaikui labai puikiai sekasi mėtyti į krepšį. Tačiau tėvai jam sako: puiku, kad tau sekasi gerai žaisti krepšinį, turėdamas laiko žaisk, bet tu privalai gerai mokytis fiziką, chemiją. Turi pasitempti... Ir vaikas tempiasi, netapdamas galbūt antru Saboniu. Arba priešingai. Vaikas visas pasinėręs į fiziką ar chemiją. Skaičiuoja, pilsto, atlikdamas įvairiausius bandymus... Iš to dalyko vien dešimtukai. Jis geriausias klasėje, mokykloje. Tačiau tėvai jam sako, kad prasti rezultatai iš fizinio lavinimo pamokų, biologijos ir kad jis turi pasistengti iš tų dalykų gauti gerus pažymius. Taip vaikas pratinamas būti kaip visi. Ką daryti? Tiesiog skatinti jo domėjimąsi tuo, kuo jis domisi: „Tau super sekasi fizika ar chemija. Mes tau nupirksime visas priemones, kurių tau riekia gilinantis į fiziką ar chemiją, mes džiaugiamės tavo sugebėjimais ir tave palaikome, bet pasistenk ir kituose dalykuose.“ Ir vaikas visai kitaip elgsis.

Taip pat ir save turime skatinti. Mes gi sakome: ieškome savęs. Tad ir atkreipkime dėmesį į tai, kas mums patinka. Vieniems patinka bendrauti, kitiems pardavinėti, dar kitiems kažką kepti, gaminti, būti mama, vadovauti, padėti vadovui... Susitelkite būtent į tą veiklą. Nesakykite sau, kad ir kitose srityse turi būti toks pat energijos kiekis, kokį skiriate patinkančiai veiklai. Visada orientuokitės būtent į tą veiklą, kuri patinka. Taip pat elkitės ir su vaikais. Pamatysite, kokių aukštumų galima pasiekti ir koks džiaugsmas, kad tu ar tavo vaikas daro tai, kuo jis dega.

 

http://www.youtube.com/watch?v=45vxrwYkNXk

 

Parengė

Genovaitė Paulikaitė


Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus VareikisReklama