Terorizmas 2019
  NAUJIENOS

Terorizmas 2019


Miestas:
Mano kartos žmonės dar prisimena, kaip buvo piešiamas tipiškas teroristas praėjusiame amžiuje – dažniausiai europietiškų bruožų ir kairuoliškų pažiūrų pusintelektualis, grobiantis lėktuvus ir įkaitus, paliekantis bombas oro uostų ar geležinkelių stočių šiukšliadėžėse. Pastaraisiais dešimtmečiais karikatūristams tipinis teroristas yra koks fanatikas arabas su granatų juosta ir „kalašnikovu“.
Ekspertai pastebi, kad terorizmo „mados“ keičiasi – artimiausiai metais teroristai bus daugiausia jau nebe arabai ir nebe savižudžiai. Pastebima, kad vis daugiau ginkluotų kovotojų prieš Pasaulio Tvarką ateina iš ... buvusios SSSR. 2017 metais Niujorke ir Stokholme pėsčiuosius traiškė uzbekų tautybės teroristai, 2016 Stambulo oro uoste bomba susisprogdino rusas, o naktiniame klube teroro aktą vykdė uzbekas. 2017 metų duomenimis gindami vadinamąją Islamo valstybę islamistų pusėje kariavo apie 8500 samdinių bei savanorių iš, kaip sakoma, rusiškai kalbančio regiono. Daugiausia jų – nenuostabu – iš islamiškosios Vidutinės Azijos – Tadžikistano, Uzbekistano, Kazachstano, Kirgizijos, – tačiau buvo ir Azerbaidžano, Gruzijos, Rusijos piliečių. 
Kai kas tokius reiškinius aiškina visai pragmatiškai. Vidurio Rytų teroristai šiuo metu pernelyg užimti „namų darbais“ kariauja Irake, Sirijoje, Jemene, gina Islamo valstybės likučius.
Realybė kur kas sudėtingesnė. Buvusi SSSR teroristus eksportuoja ir į pagalbą islamistams, net kariaujantiems savo namuose. Tokių šalių, kaip Kazachstanas, Tadžikistanas ir Uzbekistanas vyriausybės, kuriančios, neva, pasaulietines valstybes ir bandančios tramdyti islamo plėtrą, sudaro palankias sąlygas gundyti jaunuolius tapti tikrais islamo kovotojais ir vykti, kur labiausiai reikia terorizmo planuotojams. Ir tai nėra šiaip sau uždarbio paieška, gal pasiruošimas kariauti prieš NATO šalis. Kaip rodo tyrimas, teroristas, sprogdinęs Stambulo oro uoste, su savo bendrininkais rinko informaciją apie Turkijos ir Gruzijos restoranus, kuriuose lankosi amerikiečiai. Yra duomenų, kad išeiviai iš SSSR badė ruošti sprogdinimą Bangladeše esančiame restorane, kur paprastai lankosi užsieniečiai.
Yra ir daugiau terorizmui palankių aplinkybių. Buvusių sovietinių respublikų pasai leidžia jų savininkams kur kas laisviau keliauti po Vakarų Europą nei kokiems įtartiniems arabams. Rusija ir jos kaimynės santykinai lengvai išduoda pasus net ir įtariamiems kriminaliniais nusikaltimais. Tad terorizmas „kraustosi“ į jam palankesnes sąlygas.
O ką į tai Vakarai?
Kol kas rezultatai apverktini. JAV  ir Vakarų Europoje nemažai nuveikta, kad iš naujienų tarnybų ir socialinių tinklų dingtų islamiško terorizmo propaganda, kad potencialūs teroristai negalėtų naudotis socialiniais tinklais ar bent jau būtų sekami. Tačiau pastarieji jau perkėlė savo informacinius kanalus ten, kur amerikiečių rankos nesiekia – dažnai į Rusijoje registruotus ir administruojamus tinklus. Dabar jau ne arabų, o rusų kalba tampa ta bendrine, kurią supranta daugelis samdytų smogikų ar terorizmo savanorių. Panašu, kad JAV  institucijos vis dar ruošia kovos su terorizmu specialistus, mokančius arabų ar farsi (persų) kalbas, bet laikas imtis ir rusų kalbos, kuria tarpusavyje susikalba nusikaltėliai iš buvusių SSSR respublikų. Mobilūs telefonai, atimti iš islamo valstybės „karių“ neretai turi Rusijos ar net, deja, Ukrainos SIM korteles.
Suprantama, kad pageidautinas čia būtų JAV, Vakarų Europos ir Rusijos bendradarbiavimas. Jis vyksta, tačiau labai vangiai ir yra perpildytas tarpusavio nepasitikėjimo. Tai visiškai suprantama kodėl – Vakarai vis labiau nepasitiki Maskvos ir jos sąjungininkų gera valia.
Vis daugiau ženklų rodo, kad Rusija prisimena „gerus SSSR laikus“, kai Sovietų Sąjunga atvirai rėmė įvairias „raudonąsias brigadas“, o Čekoslovakijoje buvo net gaminami specialūs ginklai teroristinėms formuotėms. Išpuoliai prieš Litvineneką ar Skripalius – tai tik ledkalnio viršūnė, žvalgyba turi duomenų, kad ne vienas „nekaltas“ samdinys iš kokios nors Vidurinės Azijos šalies buvo mokytas Rusijoje.
Tai kaip bus? Bent jau aišku, kad nebus kitaip, nei galėjo būti tikėtasi.

Egidijus Vareikis
Seimo narys

Reklama