NAUJIENOS

Tomas Ambrozaitis: „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“ – kaip sugrįžimas

Kategorija:

Miestas:

Festivalis „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“ jau netrukus žavės naujomis ir netikėtomis premjeromis. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vyriausiasis dirigentas Tomas Ambrozaitis sako, kad šį festivalį galima traktuoti kaip sugrįžimą: „Kasmet turime vis naują kūrinį, skirtą čia kažkada gyvenusiems kūrėjams, į pajūrį sutraukiame žymiausius nūdienos menininkus“.  

Į sceną žengia R.Wagnerio muzika! 

Šiemet tokia premjera – Richardo Wagnerio opera „Skrajojantis olandas“. „Joje išgirsime ryškiausius iš Klaipėdos krašto kilusius solistus ir ne tik. Labai džiugu, kad žmonės, pasiekę tokių meninių aukštumų, randa laiko grįžti į gimtąjį kraštą. Kompozitorius R. Wagneris – vienas iš romantizmo „sunkiasvorių“, kurio muzika prisodrinta gilios prasmės, žmogaus vidinio pasaulio dramatizmo, kankinusio visus romantikus. Norint atlikti šio kompozitoriaus muziką, reikia didelės brandos ir pasiruošimo. Būna, kad solistai per visą savo karjerą neišvysto tinkamų balso tonų, leidžiančių dainuoti R. Wagnerį... Nežinau nė vienos šio kompozitoriaus kūrinio, kuriame būtų klasikinės sudėties orkestras ir kurį būtų lengva bei patogu dainuoti. Jo muzikai reikia pilnos varinių pučiamųjų instrumentų grupės, reikia tam tikro balso tipo bei sveikatos. Kaip teatro orkestro vyriausiasis dirigentas su pasididžiavimu galiu akcentuoti, kad jei ir turėsime kviestinių muzikantų, tai tik porą“, – tvirtina T. Ambrozaitis. 

Jis džiaugiasi, kad festivalis vyksta rugpjūtį ir pokarantininis laikotarpis suteikė galimybę jam pasiruošti: „Jei vyktų birželį, būtų buvę sudėtingiau tai įgyvendinti. Liepos mėnuo mūsų teatrui labai intensyvus, nes per jį reikia paruošti visą festivalį“, – pripažįsta maestro. 

T.Ambrozaičiui visi dvylika festivalio renginių atrodo unikalūs: „Muzikinio teatro scenoje dukart išgirsti to paties neįmanoma. Net jei tą patį spektaklį kartoji kitą dieną, jis jau būna kitoks. Keičiasi solistai, šokėjai, muzikantai: „copy paste“ čia nebūna. Šių metų festivalio programoje girdėsite jau kitokį Eduardo Balsio dainų koncertą „Aš – senas jūrininkas“, kitokią edukacinę Wolfgango A. Mozarto operą „Don Žuanas“ bei sutrumpintą E. Balsio šokio spektaklį „Eglė žalčių karalienė““. 

Ne tik gros, bet ir tobulės 

Šių metų festivalyje gėrėsimės styginių instrumentų teatralizuotu koncertu „SMS: Kur vėjams grojant, bangos dainuoja“. „Orkestro styginių instrumentų grupei, kuri atliks šį koncertą, tai taps tarsi meistriškumo kursais. Teatralizuoto koncerto koncertmeisterė – smuikininkė, tarptautinių konkursų laureatė Ingrida Rupaitė, kuri kartu su mūsų orkestru šių metų pradžioje grojo vokiečių kompozitoriaus Felixo Mendelssohno Koncertą smuikui ir orkestrui. Dabar I. Rupaitė repetuos su įvairiomis styginių instrumentų grupėmis atskirai bei dalinsis sukaupta patirtimi apie grojimo techniką, muzikus štrichus, interpretaciją, garso kultūrą. Visa tai orkestro muzikantams labai svarbu. I. Rupaitė – aukščiausios prabos profesionalė, grojusi su pasaulinėmis žvaigždėmis, tad belieka pasistengti iš jos pasisemti kuo daugiau neįkainojamų žinių“, – sako vyr. dirigentas. 

„Muzikinis rugpjūtis pajūryje“ garsėja publiką užburiančiais simfoninės muzikos koncertais – šiemet tai Klaipėdos koncertų salėje skambėsiantis simfoninis koncertas „Ramios, malonios vasaros naktys...“, kuriame Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestras gros kartu su žymiu lenkų fleitininku Łukaszu Długoszu. Šis muzikantas puikiai žinomas Europoje, įvairių šalių kompozitoriai jam dedikuoja savo kūrinius. Koncertą diriguos Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Robertas Šervenikas. „Klausytojai išgirs labai spalvingą programą“, – atskleidžia paslaptį T. Ambrozaitis. 

Dirigento svajonė 

Taip pat skambės premjera „Vivat kava!“, kurią sudarys du vienaveiksmiai muzikiniai spektakliai – Johanno S. Bacho „Kavos kantata“ (sceninis variantas) ir Giovanni B. Pergolesi komiška opera „Tarnaitė ponia“.  Kristiano Benedikto gala koncerte „Išsisupus plačiai vakarų vilnimis...“ be visiems puikiai pažįstamo, pasaulio operos scenas pavergusio tenoro Vaido Vyšniausko dainuos dar du publikos numylėtiniai – nuoširdumu kerinti jaunoji Ieva Barbora Juozapaitytė bei neprilygstamas pajūrio scenos herojus Mindaugas Rojus. 

Rugpjūčio 23 d. Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje festivalį užbaigs koncertas „Vienybė težydi!“, skirtas Lietuvos, Latvijos ir Estijos tautas 1989 m. suvienijusiai Baltijos kelio akcijai atminti. Skambės Franzo Schuberto Mišios Nr. 6, kuriose solistų partijas atliks  Beata Ignatavičiūtė, Dalia Kužmarskytė, Andrius Bartkus, Aurimas Raulinavičius ir Artūras Kozlovskis. „Išgirsite vienas iš gražiausių, mano manymu, F. Schuberto parašytų Mišių, kurias atliks mūsų orkestras, choras ir solistai. Mano svajonė, kuria aš labai tikiu, kad Muzikinio teatro orkestras išryškintų savo originalų braižą, tembrą, garso kultūrą ir tradicijas. Toks orkestras bus vienintelis Lietuvoje ir jis bus Klaipėdoje“, – teigia muzikos gerbėjų iš visos Lietuvos festivalio koncertuose laukiantis T. Ambrozaitis.  

KVMT inf. 


Reklama