NAUJIENOS

Ten, kur šviečia žvaigždė Keplerstjerna

Kategorija:

Miestas:
Norvegija – didelė, turtinga ir graži šalis. Kartą pamatęs didingus akmens kalnus, vingiuotus Šiaurės jūros fiordų krantus, niekada nepamirši. Verta pakeliauti, pasidaryti ir po mažesnius miestus, patirti naujų įspūdžių.Iš paukščio skrydžio leidžiamės į didžiausią Oslo oro uostą Gardermoen. Tai modernus didžiulis tarptautinis oro uostas, jungiantis oro kelius su 26 vietinėmis ir 158 užsienio vietovėmis. Čia yra VIP terminalas, skirtas Karališkajai šeimai ir užsienio šalių vadovams.
Išėjus iš oro uosto pastato pasitinka į erdvę šokančio žmogaus, primenanti paukštį ar lėktuvą, skulptūra ir įspūdingas oro eismo valdymo bokštas.KeplerstjernaNacionalinio kelio 35 ir Europos kelio E6 sankirtoje, Gardermoen verslo parke, nenusakomą įspūdį palieka 45 m aukščio Keplerio-Puanso žvaigždės meninė instaliacija ,,Keplerstjerna“ (autorius norvegų menininkas Vebjørn Sand).
Ją sudaro du viduje šviečiantys taisyklingi daugiakampiai, kurie naktį švyti lyg milžiniška žvaigždė ir signalizuoja lėktuvams apie artimai esantį oro uostą. (Žvaigždinį briaunainį sukonstravo ir aprašė 1609 metais mokslininkas Johanas Kepleris, vėliau – 1809 m. Lui Puansas ištobulino šį žvaigždinį briaunainį. Todėl šį žvaigždė vadinama mokslininkų Keplerio ir Puanso vardais).

Keliaujame į netoliese esantį miestą Jessheimą

Jessheimas – Oslo palydovas
Jessheimas – Norvegijos miestas, netoli didžiausio Oslo oro uosto Gardermoen. Tai ,,jaunas“ miestas, išaugęs iš nedidelės gyvenvietės, kurioje buvo tik medžio apdirbimo įmonėlė.
Jessheimas (iki sostinės tik 40 km) – sparčiai augantis svarbus pramonės ir prekybos centras. Vietinius ir svetimšalius traukia puikiai sutvarkyta infrastruktūra, puikios viešosios erdvės, pritaikytos suaugusiems ir vaikams. (150 parduotuvių, kavinukių ir restoranų).Dauguma vietinių gyventojų ir emigrantų dirba statybų, medienos pramonėje, Oslo Gardermoen oro uoste.  
Ištisi neįmantrių kotedžų rajonai. Šalia vietinių gyventojų namų gali pamatyti senosios liaudiškos architektūros statinių: klėtelę su samanų stogeliu (vėsus sandėliukas) ar šaltą rūsį.Savitą jaukumą suteikia miestelio centre spalvingi medinukai nameliai, kuriuose įsikūrusios parduotuvėlės, kavinukės, kirpyklos. Sparčiai auga modernių kotedžų rajonai, kurių gatvių statinius neretai papuošia dailininko sukurti meniški graffiti.Patogiai ir gražiai sutvarkytos miesto erdvės suburia laisvalaikiui ir šventėms miesto ir gretimų apylinkių bendruomenes. Smalsu buvo stebėti didžiausią Norvegijos nacionalinę šventę – Konstitucijos ir Nepriklausomybės dieną – birželio 17.

Gilios Nepriklausomybės dienos tradicijos
Norvegijos Konstitucija yra viena iš seniausių Europoje. Po Napoleono karo, pralaimėjus Švedijai, Norvegija pasiskelbė nepriklausoma karalyste ir priėmė savo Konstituciją. Tad šios šventės tradicijos labai gilios. Nuo 1864 m. iki šiol rengiami ne kariniai paradai, o vaikų ir suaugusiųjų eisenos.

Jessheime maloniai stebino entuziastingas piliečių dalyvavimas Nepriklausomybės šventėje. Visą dieną plaukė minios pasipuošusių tautiniais kostiumais žmonių – iš visų aplinkinių bendruomenių.

Bunada suteikia šventėms ypatingą žavesį
Norvegijoje ypatingai gerbiama tautinių kostiumų (vadinamų ,,bunada“) tradicija. Bunada nuo XVIII – XIX ypatingi tautiniai rūbai. Net 80 proc. norvegių ir 20 proc. vyrų turi šį rūbą. Norvegijoje yra per 450 tautinių kostiumų variantų, būdingų skirtingiems šalies regionams. Moterų ir vyrų bunada siuvama iš kokybiško vilnonio audeklo.Labai puošnūs moterų kostiumai: rankomis išsiuvinėti sijonai, liemenės, prijuostės su mažyčiais rankinukais, galvos dangalai, juodi odiniai bateliai. Sidabriniai dirželiai, sagos ir papuošalai rūbams suteikia ypatingos prabangos.Merginai konfirmacijai (krikšto sutvirtinimas jaunuoliams 15-16m.) dovanojama puošni bunada, kuria puošiamasi visą gyvenimą per karalystės ir savo šeimos šventes (vestuves, krikštynas, mokslo baigimo ir kt. šventes).Bunada – labai puošnus ir brangus kostiumas, neretai perduodamas kaip palikimas. Tautiniai kostiumai norvegų šventėms suteikia ypatingą žavesį. Net maži vaikai ir kūdikiai puošiami bunada. Bunada – Norvegijos nacionalinis pasididžiavimas, atspindintis tautinę tapatybę ir pagarbą savo šaliai.

Rodos, šiai didžiausiai Norvegijos šventei ruošėsi visa gamta: džiugino svaiginantys alyvų žiedai, vešlios tulpės, o parduotuvėse – nuostabios gėlių kompozicijos.


Kelionės niekada neprailgsta, kai pasiduodi aistrai pagauti vis nematytus vaizdus, jais pasidomėti ir patirtais įspūdžiais pasidalinti su visais.

Vitalija Jakubauskienė
Nuotraukos: Vitalijos Jakubauskienės
 
 

Reklama