Tauragės rajono savivaldybė ieško įvairesnių pagalbos verslui galimybių
  NAUJIENOS
Macikuose pagerbtos GULAG‘o lagerių aukos

Tauragės rajono savivaldybė ieško įvairesnių pagalbos verslui galimybių

Kategorija:

Miestas:
Su Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Modestu Petraičiu kalbamės apie gyvenimą karantino sąlygomis, patirtas išlaidas ir pagalbą verslui.

Gerbiamas Modestai, greitai bus jau du mėnesiai, kai esame karantine, gal jau turite pirmųjų žinių, kaip tai atsiliepia rajono ekonomikai?

Vienas svarbiausių rodiklių yra įplaukos į biudžetą. Pirmojo ketvirčio rezultatai nėra gąsdinantys – trijų  mėnesių mokesčių pajamų planas įvykdytas 100 procentų. Kokie bus balandžio mėnesio rezultatai paaiškės gegužės mėnesį.
 
Finansų ministerijos prognozė, kad pajamos iš gyventojų pajamų mokesčio artimiausiais mėnesiais gali mažėti. Manoma, kad šiais metais gali būti surinkta 14,6 procentų. mažiau pajamų. Vyriausybė rekomenduoja vykdyti patvirtintus biudžetus, o dėl negautų pajamų kreiptis į Finansų ministeriją dėl trumpalaikės paskolos, kuri kitais metais bus kompensuojama.

Kitas savivaldybei rūpimas klausimas – darbo vietų išsaugojimas. 2020 sausio 1 d. Užimtumo tarnyboje buvo registruoti 1942 Tauragės rajono savivaldybės gyventojai. Tai sudarė 8,4 procentus savivaldybės darbingo amžiaus žmonių. Per pirmus du mėnesius bedarbių skaičius rajone augo ir kovo 1 dieną Užimtumo tarnyboje jau buvo registruotas 2181 bedarbis. Taigi nedarbas, palyginti su metų pradžia, išaugo 239 asmenimis. Balandžio 1 d. buvo registruota 2150 darbo neturinčių asmenų. Balandžio 30 d.  šis skaičius šoktelėjo iki 2600. Tai didelis nedarbo ūgtelėjimas. Palyginti su 2019 m. atitinkamu laikotarpiu bedarbių yra 760 (arba 41,26 proc.) daugiau.  Tad balandžio pabaigoje darbo neturėjo 11,2 procento darbingo amžiaus rajono gyventojų.

Taip pat dar neaišku, kiek išaugs socialinės paramos gavėjų skaičius, nes registruotų bedarbių skaičius auga. Padaugėjo ir asmenų dėl karantino atsidūrusių sunkioje materialinėje padėtyje prašymų skirti socialinę paramą – vienkartinę ar socialinę pašalpą, paramą maistu.

Kiek rajono biudžetui kainavo saugos priemonės, taip pat sugrįžusiųjų iš užsienio saviizoliacijos vietų parengimas?  

Iki gegužės mėnesio bendra išlaidų dėl COVID-19 suma yra daugiau kaip 255 tūkst. eurų.  Iš tos sumos beveik 196 tūkst. eurų panaudoti saugos priemonėms įsigyti. Už patalpas gyventojų saviizoliacijai sumokėta daugiau kaip 17,5 tūkst. eurų.

Centrinė valdžia kalba apie tų išlaidų kompensavimą, gal jau ką konkrečiau žinote?

Kai baigsis karantinas, kreipsimės į Finansų ir į Sveikatos apsaugos ministerijas dėl kompensavimo.
Prieš kelias dienas dėl kompensavimo skambinome į Finansų ministeriją, sakė, kad šiuo metu rengiamas išlaidų dėl apgyvendinimo, apsaugos ir kitų priemonių kompensavimo mechanizmas ir artimiausiu metu savivaldybėms bus pranešta, kur kreiptis, kokią informaciją pateikti ir kaip bus kompensuojama.
 
Kaip pavyko organizuoti nuotolinius mokymus?

Kaip mus informuoja mokyklos, mokinių nuotolinį ugdymą sekasi organizuoti gerai. Dauguma mokyklų nurodė, kad labai didelių išlaidų dėl nuotolinio mokymosi organizavimo nepatyrė, papildomo finansavimo nereikės.  Sutaupytas lėšas, skirtas mokinukų pavėžėjimui, norėtų panaudoti mokyklų
remontams ar materialinės bazės pagerinimui.

Kaip elgiasi ikimokyklinio ugdymo įstaigos: išleido darbuotojus kasmetinių atostogų ar dirbo?

Savivaldybės darželių, vadovų ir darbuotojų susitarimu, specialistai balandžio mėnesį buvo išleisti kasmetinių atostogų, o nuo balandžio 30 dienos vykdo nuotolinį ugdymą. Nuo gegužės 4 dienos vaikų priežiūros paslaugas teikia keturi darželiai. Jų paslaugomis naudojasi 19 vaikų.

 Švietimo įstaiga – ne vien pedagogai, jose nemažai dirba ir kitų darbuotojų, ar jie atostogauja, ar dirba?

Apie nepedagoginius darbuotojus mokyklos sprendė individualiai. Dalis mokyklų darbuotojus šalių sutarimu leido atostogų, dalyje mokyklų, turėjusių pakankamai finansų, šie darbuotojai atliko mokyklų remonto, aplinkos tvarkymo darbus, dar kita dalis švietimo įstaigų formino prastovas.
 
Beje, pačiam su specialistais tikriausiai daugiausia tenka dirbti nuotoliniu būdu. Gal karantinas yra ne vien iššūkių, bet ir atradimų laikas?

Administracijos darbas, kaip ir kitose savivaldybės, vyko nuotoliniu būdu, tačiau tai mums nebuvo naujiena. Daugelis susirinkimų ir prieš karantiną vyko nuotoliniu būdu, tad tai tęsime ir jam pasibaigus. 

Galbūt savivaldybė jau mąsto, o gal ir daro, kaip padėti verslui  atsigauti po pandemijos ir karantino?

Tauragės rajono meras yra sudaręs darbo grupę smulkaus ir vidutinio verslo subjektų, patyrusių nuostolių karantino metu, rėmimo priemonėms parengti. Šiuo metu darbo grupė analizuoja visas galimas priemones, kurias gali taikyti Tauragės rajono savivaldybė pagal savo kompetencijas ir galias. Pirmojo posėdžio metu darbo grupė išskyrė pagrindines priemones, kaip pavyzdžiui: žemės, žemės nuomos ir nekilnojamojo turto mokesčio lengvatos suteikimas, verslo liudijimų kainos lengvatos suteikimas, lauko kavinių rinkliavos sumažinimas ar atleidimas ir kitas priemones. Šiuo metu yra analizuojamos visų priemonių lėšų poreikis, darbo grupė išanalizavusi ir išdiskutavusi taikytinas priemones ir lėšų poreikį, Tauragės rajono savivaldybės administracija pateiks sprendimo projektą svarstyti Tauragės rajono savivaldybės tarybai artimiausiame tarybos posėdyje.
 
Dėkoju už pokalbį.
 
Kalbino Karolina Baltmiškė
 
Panašūs straipsniai"
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/karantino-issukiai-ir-naujos-galimybes
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/povilas-zagunis-gyvenimas-vyksta-nesustodamas
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/-jolanta-margaitiene-issukis-%E2%80%93-laikytis-tvarkos-ir-to-reikalauti-ne-tik-is-aplinkos-bet-ir-is-saves
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/valdas-aleknavicius-suvalku-koridoriui-turetu-buti-atskira-programa
https://www.manokrastas.lt/straipsnis/alvydas-verbickas-ruosemes-juodziausiam-scenarijui-

Mažės apleistų sklypų

Mažės apleistų sklypų

Vyriausybė pritarė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) siūlymui patobulinti žemės naudojimo valstybinės kontrolės mechanizmą, padėsiantį mažinti apleistų sklypų skaičių. Anot šį siūlymą parengusios ministerijos darbo...


Reklama