NAUJIENOS

Svetimas skausmas į širdį nesminga

Kategorija:

Miestas:
Praėjusią savaitę Seimas išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad po nelaimės Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininko Roberto Šarknicko iniciatyva lapkričio 6 d. įvyko komisijos posėdis, kuriame buvo aptartos medikų bendruomenės išsakytos problemos dėl darbovietėse patiriamos psichologinės įtampos ir emocinio išsekimo, priežastys, galinčios privesti medikus prie savižudybės.
Kaip rašoma pranešime, komisijos posėdyje diskutuota dėl Lietuvos Respublikos darbo kodekso papildymo psichologinio smurto prevencijos darbovietėse nuostatomis, dėl sveikatos priežiūros įstaigų vadovų vadybinių gebėjimų stiprinimo, dėl teisinių priemonių ir mechanizmų, kurie leistų sureguliuoti medikų darbo krūvius ir teisingą apmokėjimą už viršvalandinį darbą, dėl palankios aplinkos medikams gauti psichiatrinę ir psichologinę pagalbą sudarymo.
Komisijos posėdyje dalyvavę Lietuvos didžiųjų ligonių vadovai papasakojo, kokių priemonių imamasi, kad darbuotojams būtų suteikta kvalifikuota pagalba: Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės, kurią ištiko krizė po gydytojo savižudybės, darbuotojus konsultuoja psichologai, skyrių vadovams organizuojami lyderystės ir komandinio darbo mokymai, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose įdarbinti psichologai, teikiantys pagalbą tik šių ligoninių medikams.  
Pasak komisijos pirmininko, medikų psichologų etatai didžiųjų ligoninių pavyzdžiu turėtų būti įsteigti visose gydymo įstaigose – tai būtų žingsnis mažinant psichologinę įtampą ir emocinį išsekimą.
Taip pat svarstytos galimybės didinti pasitikėjimo telefono pasiekiamumą – įdiegti trumpąjį lengvai įsimenamą pasitikėjimo telefono numerį, kuriuo būtų galima pranešti apie darbe patiriamą psichologinį smurtą, mobingą ar kitokio pobūdžio spaudimą.
Nors šiame komisijos posėdyje daugiausia dėmesio buvo skirta medikų problemoms spręsti, komisijos pirmininko nuomone, psichologinės įtampos, emocinio išsekimo, mobingo prevencijos klausimai turėtų apimti ne tik sveikatos priežiūros, bet ir kitas profesines sritis.
Išties, mobingas tarsi voratinklis, yra apipainiojęs mūsų visuomenę. Ir kalbant apie mobinga, galbūt skaudžiausia vieta net ne sveikatos apsaugos įstaigos. Tyliai mobingą kenčia pedagogai. Ne vienoje ir ne keliose mokyklose darbiniai reikalai sprendžiami vadovo rėkimu ant darbuotojų, neretai negailint žargono, skambančio mokyklos koridoriuose. Rėkimu ne tik neišsprendžiama problema, bet ir stumtelima sniego gniūžtė. Mokyklos vadovo apšauktas mokytojas pykčiu virtusią nuoskaudą neretai išlieja ant kolegų, mokinių. Tik skųstis, vargu, ar išdrįs pedagogai. To jie nedarys dėl kelių priežasčių. Viena svarbiausių, baimė, kad dar labiau nukentės. Juk aiškinantis skundą, retas mokytojų išdrįs pasakyti: taip, mokykloje yra mobingas. Ir kur garantijos, kad po tokio pareiškimo jam užsidarys ne tik tos, bet ir tame regione esančios mokyklos durys. Kuris gi mokyklos vadovas norės įsileisti išdrįsusį pasiskųsti. Kita priežastis – tokiam mokytojui atsiranda reali grėsmė būti apkaltintu neprofesionalumu.  Juk dėl visų negerovių mokyklose į pirmąją vietą keliamas mokytojų profesionalumas ra neprofesionalumas. Kaip liūdnai pajuokavo pažįstama pedagogė: jei mokinys įspirs mokytojui, mokytojas bus apkaltintas neprofesionalumu. Jei tas pats mokinys įspirs policijos pareigūnui, mokiniui ar jo tėvams bus iškelta byla. Še tau, brolau, ir devintinės.
Mobingas
Ieškant mobingo apraiškų, nereikia dairytis ligoninių, poliklinikų ar mokyklų koridoriuos. Stebėdama Seimo posėdžius, negaliu atsistebėti: žmonės, kurie pirmiausia turėtų susirūpinti dėl plintančio mobingo, patys juo žongliruoja lyg cirko artistai. Užuot diskutavę, meta patyčių kupiną repliką kolegai, pateikusiam kitokią nuomonę. Iš tokio elgesio galima suprasti vieną – mobingą naudojantis Seimo narys arba nėra kompetentingas spręsti klausimą diskutuojant, arba bet kokia kaina stengiasi įvykdyti kažkieno užsakymą. O kaip kitaip, jei ne mobingu, galima pavadinti tokią frazę: jei moteris pageidauja balsavimo, balsuokime?
Liaudies išmintis sako: žuvis genda nuo galvos. Gerbiamieji Seimo nariai, išdrįskite į save pasižiūrėti iš šalies. Kokį signalą savo elgesiu siunčiate šalies gyventojams?
Anekdotai gimsta ne tuščiame lauke. Manau, ir šis.
Atsikėlė ryte tėvas ir aprėkė, motiną. Motina aprėkė vaiką. Vaikas – spyrė katinui. Įsižeidęs katinas gamtinius reikalus atliko į šeimininko batą.

Karolina Baltmiškė
 

Reklama