NAUJIENOS

Sugrįžusieji Pumpėnus pavertė gerais darbais garsėjančiu miesteliu

Kategorija:

Miestas:
Dažnas baigęs mokyklą išvažiuoja į didžiuosius miestus, daugelis pamiršta savo gimtuosius namus, sugrįžta tik iškilus svarbiam reikalui ar per didžiąsias metų šventes. Į didmiesčius atvykęs jaunimas čia randa išpuoselėtą aplinką, infrastruktūrą, daugiau žmonių, platesnį veiklų, pramogų pasirinkimą. Taip dažniausiai mūsų gimtieji miesteliai ir nutyla, tampa niurūs, nebėra jaunimo ir pramogų.
 
Labai smagu matyti, kad yra žmonių, kurie stengiasi dėl savo gimtojo krašto ir apie tokį pavyzdį papasakosime šiame straipsnyje. Pumpėnai – tai  nedidelis miestelis įsikūręs šalia Via Baltica automagistralės, tarp Panevėžio ir Pasvalio. Ši gyvenvietė garsėja  prasmingais renginiais bei socialinių akcijų organizavimu ir visa tai yra nuotabių žmonių bendro darbo ir pastangų dėka.
 
Nusprendė padėti gimtiesiems Pumpėnams.
 
Šios minties iniciatoriai broliai Arminas ir Martynas Vareikos yra gimę ir augę Pumpėnuose, todėl kraštas jiems puikiai pažįstamas ir mielas širdžiai. Jiedu pabaigę mokyklą, kaip ir didelė dalis jaunimo, išvyko studijuoti į sostinę ir ten pasiliko tęsti karjerą, tačiau sentimentai ir meilė gimtinei niekur nedingo. Matant miestelį iš esmės nesikeičiantį, broliams kilo mintis, jog galima pradėti nuo savęs ir savo indėliu paskatinti miestelyje gyvenančius žmones jungtis veikloms, kad būtų smagiau čia gyvenantiems, tiek į gimtą kraštą sugrįžtantiems ar svečiams. Pats Arminas pasakoja, jog viskas įvyko palaipsniui, mažais žingsneliais, nuo visai nedidelių iniciatyvų, pagalbos rankos ištiesimo miestelėnams, o matant, jog įdedamos pastangos turi grįžtamąjį ryšį, atitinkamai augo ir keliami tikslai.
 
Organizacijos Būk geresnis” augimas.
 
Begalinio žmonių palaikymo pastūmėti broliai įsteigė ne pelno siekiančią organizaciją „Būk geresnis“.Veiklą dar nuo 2016 metų vykdantys Pumpėniečiai suprato, kad organizacijos įsteigimas suteiks galimybę dalyvauti valstybiniuose projektuose veiklų finansavimui gauti. 2019 metais organizacijos įsteigimą broliai vadina jų veiklos augimo rezultatu.
 
„Viską darėme nuoširdžiai, ne pelno siekdami, todėl pats procesas ir veiklos teikia be galo didelį džiaugsmą ir malonumą iš žmonių gaunant atgalinį ryšį“, – apie pradžią pasakoja  Arminas.


 
Iššūkius priėmė drąsiai ir stengėsi pernelyg nesikoncentruoti į trūkumą, atvirkščiai, žiūrėti į priekį ir matyti pasiektą rezultatą. „Mes galvojame, kad apie svajones, tikslus reikia šnekėti garsiai. Jei esi patikimas žmogus ar organizacija, tave tikrai kas nors išgirs, ir neliksi nepastebėtas. Tikriausiai mūsų sėkmės paslaptis tokia ir yra, jog turime aiškų tikslą, žmonių pasitikėjimą, stengiamės savo idėją ištransliuoti, o tada jau atsiranda daug kelių, kurie atveda į sėkmę“, – mintimis dalijasi Arminas.
 
Organizacijos vardas „Būk geresnis“ pirmiausia kilo broliui Martynui. Pavadinimu ir veikla broliai siekia perduoti žinią, kad kiekvienas iš mūsų galime tapti geresni, tiesiog reikia atrasti sau malonų kelią. „Kiekvienas iš mūsų galime būti geriausia savo versija, tik reikia nebijoti ieškoti savęs ir įdėti pastangų, – teigia broliai. – Mūsų organizuojamos veiklos, renginiai dažniausiai trunka kelias dienas. Tačiau norėtųsi gimtajam kraštui suteikti tai, kuo galima būtų džiaugtis dar ilgus metus.“

 

Apie artimiausius planus broliai taip pat jau yra pagalvoję, planuojama malūno restauracija su galimybe toje vietoje įrengti kavinę, erdves renginiams, muziejui. Taigi ketinama sukurti  vietą, kur žmonės galės lankytis ištisus metus. „Ateityje sukauptą patirtį ir veiklas galima būtų plėsti į kitus miestelius Pasvalio rajone, o vėliau galbūt ir visos Lietuvos mastu su mintimi kurti bei auginti pozityvų ir aktyvų gyvenimo būdą įvairiose bendruomenėse“, – planais pasidalija broliai.
 
 
Kunigo gyvenimo kelias iš Pietų Amerikos į mažą miestelį
 
Domingo Avellaneda Cabanillas popiežiaus Pranciškaus tautietis, kunigas, vienuolis. Prieš 16 metų į mažą Pumpėnų miestelį su evangelizacijos misija iš Argentinos atvykęs kunigas teigia, kad tai vieta, kurioje gera būti. Jau nuo pirmų atvykimo dienų kunigas Domingo pastebėjo, kad Pumpėnų miestelyje ne tik labai gražu, bet ir ramu.

 
Į Lietuvą kunigas atvyko su tikslu – pagelbėti žmonėmis, padėti suprasti savąjį pašaukimą. O ypatingai kunigas siekia bendradarbiauti su jaunimu, įrodyti, kodėl verta eiti doros keliu. Kalbos barjeras padėjo priartėti prie Pumpėnuose gyvenančio jaunimo.
 
Iš pradžių kunigo veiklos su jaunaisiais gyventojais vyko žaidimo ir pramogų forma – futbolas, įvairūs žaidimai ir pasisėdėjimai. Tačiau, pasak kunigo, žaidimų ir pramogų neužtenka, svarbu jaunuoliams parodyti, kaip galima bendrauti ir būti arčiau Dievo. „Mūsų tikslas, kad būtų ne tik smagu ir linksma, bet kad vaikai suprastų ir išpažinties bei maldos prasmę“, – sako kunigas. Taip įsikūrė įvairios jaunimo organizacijos. Tai padėjo susikurti didelei jaunimo, jų tėvų bei kunigų bendruomenei, kuri padeda jaunimui atsisakyti nedoro elgesio ir pasirinkti teisingą gyvenimo būdą. Domingo pastebėjo, kad dabartinė situacija jaunimo atžvilgiu yra šiek tiek kitokia. Pašnekovas teigia, kad jaunoji karta yra aktyvi ir šiomis dienomis. Tai galima pastebėti įvairiose organizuojamose veiklose, šventėse, tačiau jaunuosius gyventojus nuolatiniam bendradarbiavimui pritraukti darosi vis sunkiau. Kunigas Domingo supranta, kad laikai keičiasi ir šiuolaikinis jaunimas turi daug kitų veiklų, kuriose gali save realizuoti.

 
Ne veltui Domingo Avellaneda Cabanillas tapo projekto „Lietuvos garbė“ 2013 metų laureatu. Kunigas šiuo metu prisideda prie organizuojamų vasaros stovyklų jaunimui yra atsakingas už bažnyčios patarnautojų veiklą, kviečia jaunimą prisijungti į oratoriją, kurioje vyksta įvairūs užsiėmimai 8–13 metų jaunimui. Kunigas Domingo yra žinomas ir kaip Panevėžio vyskupijos egzorcistas, kuris padeda žmonėms atsikratyti blogų dvasių. Kunigas pabrėžia, kad padėti kitiems visada yra gera.
 
Domingo drąsiai teigia, kad Pumpėnuose iš tiesų gyventi yra gera. Svarbiausia niekada nežiūrėti tik į savo kiemą. Kad ir kur gyvenant, visada svarbu yra stengtis ir dėl kitų gerovės. Gera būti Pumpėnuose, nes aplinkui yra gerų žmonių, kurie visada palaikys ir nukreips ten, kur reikia.
 
Rado būdą įveiklinti vietos jaunimą

Sportuojant, smagiai leidžiant laiką su jaunimu kunigui pavyko užmegzti ryšį. Buvo įkurta Pumpėnų jaunimo futbolo komanda, kuri yra iškovojusi ne vieną nugalėtojų taurę. Taip pat organizuojamos įvairios išvykos, stovyklos jaunimui. Domingo suteikė galimybę jaunimui pamatyti pasaulį, kartu su kunigu į pasaulio jaunimo dienas vyko jaunuoliai, kurie įvairiais būdais stengėsi surinkti išvykai trūkstamus pinigus: vaidino ir kūrė spektaklius, pardavinėjo pačių keptus sausainius, pyragus. Vietinį jaunimą pažadino ir „Būk geresnis“ organizacija. Pumpėnuose gyvenanti Ugnė Bartašiūtė yra ,,Būk geresnis“ savanorė nuo organizacijos įsikūrimo pradžios. Ugnė prisideda prie organizuojamų veiklų ir  savanoriauja visuose renginiuose.Už aktyvią savanorystę Pasvalio jaunimo apdovanojimuose jai buvo įteiktas „Metų savanorio“ apdovanojimas. „Kuomet gavau pranešimą, kad esu apdovanojama, labai maloniai nustebau. Esu dėkinga visiems, kurie balsavo už mane. Metų savanorio apdovanojimas – svarbus įvertinimas ir motyvacija tęsti tai, ką darau. Taip pat norėčiau pakviesti: jeigu bent kažkiek turite noro, galvojate apie tai, įsitraukite į savanorystę. Esame puiki komanda, kartu tobulėjame, mokomės patys ir mokome kitus. Tai puiki patirtis kiekvienam“, – džiaugiasi ,,Būk geresnis“ organizacijos aktyvistė Ugnė Bartašiūtė.


 
Pritraukia ir vyresnio amžiaus žmones
 
Pumpėnų gyventoja Apolonija Gaspariūnienė labai didžiuojasi šiame miestelyje vykstančiomis veiklomis. Ypač moteris gerai atsiliepia apie ,,Būk geresnis‘‘ organizaciją. Šios organizacijos dėka ne tik jaunimas turi prasmingos veiklos, užsiėmimų, renginių. Apolonija pritaria visoms organizacijos iniciatyvomis ,,Visada ji palaikau, visoms idėjoms pritariu ir tik teigiamos emocijos, – sako Apalonija. – Tokių žmonių, kaip Arminas, dėka garsėja Pumpėnai. Ir kunigo Domingo atvykimas į šį mažą miestelį labai svarbus. Jis pakeitė jaunimo gyvenimą. Dabar jie turi veiklos."
 
Pati Apolonija Gaspariūnienė savanoriauja su visa savo šeima: prisideda organizuojant renginius, padeda tvarkyti  miestelio aplinką. „Labai jauku ir gera gyventi šiame miestelyje“, – teigia ilgą laiką Pumpėnuose gyvenanti moteris.

 
 
Džiaugsmo ir gerų emocijų užpildyti miestelio gyventojai ir toliau tęsia darbus, ties savo gražių idėjų sąrašu, kuris vis labiau ir labiau skatina žmones daryti gera ne tik sau, bet ir aplinkiniams. Pumpėnų gyventojai su meile ir šiluma visada laukia juos aplankančių žmonių, mielai dalijasi sukaupta patirtimi. Šiuo, visiems sudėtingu laikotarpiu, Pumpėnų gyventojai, kunigas Domingo,  „Būk geresnis“ organizacijos įkūrėjai skatina žmones būti vieningais ir sąmoningais. Skatina būti geresniais.
 
 Paulina Urbonavičiūtė
Vilniaus kolegijos ryšių su visuomene studentė
 
 

Menas ir internete – menas

Menas ir internete – menas

Jo kūrybinis procesas reikalauja pastangų, idėjų, meninės kokybės ir daugelio kitų komponentų. Jis vertas apdovanojimų, bilieto, žiūrovų ir žiniasklaidos dėmesio. Tai inovatyvi šio laiko meninė raiška, bet ne gyvo meno pakaitalas ir...


Reklama