Socialinių reikalų ir darbo komitete diskutuota apie planuojamas mokesčių ir pensijų sistemų pertvarkas
  NAUJIENOS

Socialinių reikalų ir darbo komitete diskutuota apie planuojamas mokesčių ir pensijų sistemų pertvarkas


Miestas:
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje finansų viceministrė Daiva Brasiūnaitė pristatė Vyriausybės planuojamą mokesčių sistemos reformą, kuria siekiama sukurti prognozuojamą ir stabilią mokesčių sistemą bei tapti konkurencingiausia Baltijos šalimi darbo jėgos apmokestinimo srityje.
D. Brasiūnaitei pristačius, kad bus konsoliduojamos darbuotojo ir darbdavio socialinio draudimo įmokos (išskyrus nedarbo, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų įmokas), bazinę pensiją atitinkančią socialinio draudimo įmokos tarifo dalį įtraukiant į gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą (numatomas perskaičiuotas nominalus GPM dydis sudarys 21 proc. ir 25 proc. – didesnėms pajamoms), komiteto nariai atkreipė dėmesį, kad perskaičiuotas GPM tarifas bus taikomas tik pajamoms iš darbo santykių, tuo tarpu individualiai veiklai, dividendams, kapitalo prieaugio pajamoms nesikeis.  „Bazinės pensijos finansavimo perkėlimas į valstybės biudžetą bus vykdomas vien tik turinčių darbo santykius dirbančiųjų“, – pabrėžia Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė.
Dėl siūlymo nuosekliai didinti ir išplėsti neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) taikymą iki 2,5 vidutinio darbo užmokesčio (VDU) ir 2 proc. punktais visiems gyventojams sumažinti socialinio draudimo mokestį (jį siejant su pasiūlyta pensijų kaupimo sistemos reforma), socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis pažymėjo, kad tų 2 procentų susiejimas su pensijų kaupimu būtų kaip investicija ateičiai. Ministrui pristačius pensijų kaupimo pertvarką, komiteto posėdyje pareikštos abejonės dėl numatomos valstybės biudžeto paramos visiems kaupiantiems, kad ir kokio dydžio jų atlyginimas būtų (numatyta, kad 2 procentais nuo VDU prisideda valstybė).
 „Posėdyje taip pat diskutuota dėl Sodros ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetų netekčių, įvedus socialinio draudimo įmokų ,,lubas“ 2019 metais, kurios palaipsniui mažėtų“, – posėdyje svarstytus klausimus apžvelgia komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė. Siūloma, kad  2019 metais socialinio draudimo įmokų lubos sudarytų 120 VDU, 2020 metais – 84 VDU, 2021 metais – 60 VDU per metus.
Lietuvos banko atstovai įvertino siūlomas pertvarkos priemones, taip pat pateikė savo siūlymus, tarp jų – perkelti iš Sodros biudžeto į valstybės biudžetą ne visą, o tik dalį bazinės pensijos, kad būtų galima ateityje stiprinti ryšį tarp darbo metu gautų pajamų ir būsimos pensijos. „Komiteto nariai, susipažinę su pensijų pakeitimo normos prognozėmis, įgyvendinus mokesčių ir pensijų reformas, akcentavo poreikį didinti I pensijų sistemos pakopos (Sodros) patrauklumą“, – pabrėžia R. Šalaševičiūtė.
Posėdyje parlamentarai domėjosi siūlomų pakeitimų įtaka Sodros ir valstybės biudžetams, atkreipė dėmesį į poreikį didinti valdžios sektoriaus biudžeto apimtis, siekiant deramai finansuoti socialinę apsaugą, pensijų sistemą (įvertinus ir siūlomą mažiausių pensijų didinimą), sveikatos apsaugą ir kitas viešąsias sritis.
 
Parengta pagal Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro informaciją
 

Reklama