NAUJIENOS

Slaugytojai ir akušeriai, saugi pacientų priežiūra – jūsų švariose rankose

Kategorija:

Miestas:
Kaip ir kasmet Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) gegužės 5 d. minėjo Pasaulinę rankų higienos dieną, siekdama informuoti visuomenę apie rankų higienos svarbą sveikatai. 2020 m. PSO paskelbė šūkį  „Slaugytojai ir akušeriai, saugi pacientų priežiūra – jūsų švariose rankose!“

Slaugytojai ir akušeriai vaidina lemiamą vaidmenį teikiant sveikatos priežiūros paslaugas. Visą gyvenimą dirbdami asmens sveikatos priežiūros įstaigose, jie daugiausia laiko praleidžia su savo pacientais visose sveikatos priežiūros grandyse – nuo gimimo iki gyvenimo pabaigos. Siekdama atkreipti slaugytojų ir akušerių indėlį į pasaulio gyventojų sveikatą Pasaulio sveikatos asamblėja nusprendė 2020-uosius paskelbti Tarptautiniais slaugos ir akušerijos darbuotojų metais. Šiuo metu pasaulyje yra 22 milijonai slaugytojų ir 2 milijonai akušerių. Jie sudaro pusę pasaulio sveikatos sistemos darbuotojų ir dirba visur, kur teikiamos gyvybiškai svarbios sveikatos paslaugos. Moksliniai tyrimai rodo, kad paciento sveikimo proceso sėkmė 50 proc. priklauso nuo teisingos diagnozės ir 5 proc. – nuo slaugos, o kai kuriais atvejais slauga lemia net iki 80 proc. išgyvenamumo. PSO duomenimis, efektyviausios ir sėkmingiausios yra tos sveikatos apsaugos sistemos, kuriose dirba santykinai daug slaugos specialistų. Lietuvoje 100 000 gyventojų tenka 743 slaugytojai, Vokietijoje – 1295, Airijoje – 1210, Estijoje – 619, Latvijoje – 547. Verčiantys sunerimti PSO statistiniai duomenys byloja apie tai, kad iki 2030 m. gydytojų, slaugytojų ir akušerių trūkumas pasaulyje gali siekti iki 9,9 mln. Lietuvoje slaugytojų trūkumas jaučiamas jau šiandien. Airijoje ir Suomijoje vienam gydytojui tenka 5 slaugytojai (Lietuvoje – 2). Lietuvos Respublikos Vyriausybės strateginės analizės centras STRATA savo prognozėse teigia, kad per artimiausius 10 metų Lietuvoje gali trūkti apie 7000 slaugos darbuotojų.

PSO, ragindama plauti rankas bei gelbėti gyvybes, akcentuoja ne tik kokios svarbios yra slaugytojų bei akušerių medicininės paslaugos, bet ir tai, kad jie turi laikytis aukštų higienos standartų. Dažniausiai jie yra atsakingi už prevenciją ir infekcijų kontrolę bei imasi priemonių gerinant praktiką. Asmens sveikatos priežiūros įstaigų, infekcijų kontrolės tarnybų vadovai turi ne tik stebėti, kad būtų laikomasi infekcijų kontrolės reikalavimų, bet ir turi padėti slaugytojams bei akušeriams ir kitam medicinos personalui spręsti problemas, susijusias su PSO rekomenduojamų infekcijų kontrolės bei rankų higienos standartų laikymusi, kad būtų teikiamos visuotinai kokybiškos medicininės paslaugos bei išvengta protrūkių ir hospitalinių infekcijų.

Šiuo metu ne tik gydytojai, bet ir slaugytojai visame pasaulyje yra pirmose fronto linijose kovojant su COVID-19 (koronaviruso) pandemija. Komandinis visų darbas tapo kaip niekad svarbus, nes užsikrėtimo grėsmė ir galimybė yra visuotina ir pavojinga gyvybei. Pandemijos metu ypač būtina prisiminti aukštus infekcijų kontrolės bei rankų higienos standartus, jų besąlygiškai laikytis ir saugoti savo bei aplinkinių ne tik sveikatą, bet ir gyvybę. O tam reikalingas ne vien pašaukimas, specifinės žinios, aukštas emocinis-socialinis intelektas, bet ir puikiai suderintas komandinis darbas bei aukštas sąmoningumo lygis, kompetencija, grįsta kokybišku visų prevencinių priemonių taikymu, rankų higienos svarbos suvokimu, pakankamu vienkartinių priemonių ir hospitalinių infekcijų valdymo išteklių panaudojimu.
 
 
Parengė Liucija Urbonienė
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos visuomenės sveikatos specialistė


pixabay.com nuotr.

Tėvo dieną švęskime kitaip

Pasiilgusiems pajūrio ir norintiems sulieknėti

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Kviečiame išgirsti, paragauti, pajausti
Reklama