NAUJIENOS

Slapta disidentinė spauda atveriama visuomenei Martyno Mažvydo bibliotekos parodoje

Kategorija:

Miestas:
Tiesmukiškai nuoširdūs straipsniai, įrašai apie nusikaltimus ir žmogaus teisių pažeidimus, kuriuos Sovietų Sąjungos valdžia stengėsi nuslėpti bet kokiomis priemonėmis, ir stiprus neilstančios vilties pojūtis – visa tai (ir daug daugiau) spalio 18 d. buvo atverta visuomenės akims unikalioje parodoje „Kelias į laisvę: Nepriklausomi leidiniai okupuotoje Lietuvoje ir už jos ribų“. Paroda veikia Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje iki lapkričio 8 d., parodos lankymas nemokamas.


Paroda suteikia galimybę susipažinti su savilaidos (rus. „samizdat“) spaudos keliais bei pamatyti anksčiau nematytus visos Sovietų Sąjungos nepriklausomos spaudos maketus.


Paroda susideda iš dviejų dalių. Pirmoji dalis skirta savilaidai  – pačių disidentų rankomis kurtos spaudos – produkcijai ir gabenimui nupasakoti. Joje pasakojama, kaip disidentų spauda pasiekdavo Vakarus – dažnai tai vykdavo kontrabandiniu būdu – ir grįždavo atgal į šalį daug didesniais kiekiais. Parodoje galima pamatyti šiuos su savilaida susijusius eksponatus:
  • Rankraščių kopijas, atspausdintas ant autentiško, itin plono popieriaus ir kalkinio popieriaus sluoksnius, naudotus rankraščiams dauginti.
  • Savilaidos pavyzdžių, pvz. originalią „Naujausių įvykių kronikos“ (rusų k.  Хро́ника теку́щих собы́тий) kopiją;
  • Informatyvias ekspozicijas apie spaudos ir dokumentų gabenimą iš SSRS ir jų grąžinimą atgal į šalį.
Antroji parodos dalis suteikia galimybę pamatyti anksčiau nematytus nepriklausomos spaudos maketus, kuriuos išsaugojo jų gamybai vadovavęs Petras Vaitiekūnas (g. 1953) – Lietuvos fizikas, aktyviai dalyvavęs „Sąjūdžio“ veikloje, vienas iš Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės akto (1990 m. kovo 11 d.) signatarų. Vėliau jis buvo Lietuvos Seimo narys, diplomatas, ambasadorius įvairiose šalyse ir Užsienio reikalų ministras (2004–2006 m.). Dvidešimto amžiaus pabaigoje P. Vaitiekūnas kuravo šimtų nepriklausomų leidinių iš visos SSRS spausdinimo procesą – Vilnių pasiekdavo leidiniai net iš tolimojo Južno-Sachalinsko.


Keli nepriklausomų laikraščių, kurie eksponuojami „Kelias į laisvę“ parodoje, pavyzdžiai:
  • Laikraščio „Ainu“, kurį leido Južno-Sachalinsko Liaudies frontas, maketas, produkcija ir metalinė spausdinimo lentelė;
  • Originalūs Lietuvos opozicijos lyderių rinkiminės kampanijos plakatai;
  • Specialaus leidimo laikraščiai, išleisti Vasario 16-ąjai paminėti;
  • Originalūs Baltarusijos, Sakartvelo, Ukrainos, Rusijos ir įvairių Lietuvos miestų laikraščių maketai su karikatūromis, fotografijomis ir stebinančiais straipsniais.
Parodą „Kelias į laisvę: Nepriklausomi leidiniai okupuotoje Lietuvoje ir už jos ribų“ organizuoja VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos tyrimų plėtros centras. Ji veikia nuo spalio 18 d. iki lapkričio 8 d. Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (bibliotekos darbo valandomis). Lankymas nemokamas, bet būtina turėti Galimybių pasą.Reklama