NAUJIENOS

Sinchronizacijos projektas bus koordinuojamas aukščiausiu lygiu – įkurta Vyriausybės komisija

Kategorija:

Miestas:

Šiandien ministrų kabinete pritarta Vyriausybės komisijos, kuri koordinuos Lietuvos energetikos sistemos sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklais projekto įgyvendinimą, steigimui. Sinchronizacija yra pripažinta prioritetiniu Europos Komisijos (EK) energetikos projektu.

„Šio projekto įgyvendinimas apima daug kompleksinių sričių – nuo žemės klausimų, sudėtingų techninių sprendimų iki politinių sutarimų su kitomis šalimis. Nauja komisija sustiprins projekto priežiūrą ir leis greičiau judėti pirmyn su būtinais sprendimais“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Elektros energetikos sistemos sinchronizacijos projekto įgyvendinimo ir susijusiems klausimams spręsti yra reikalingas platus tarpinstitucinis bendradarbiavimas, kad būtų užtikrinti efektyvūs ir greiti sprendimai, siekiant pagrindinio tikslo – Lietuvos elektros energetikos sistemos sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklais iki 2025 m.

Komisijai vadovaus Ministras Pirmininkas. Komisijos darbe taip pat dalyvaus energetikos, aplinkos, finansų, užsienio reikalų ir žemės ūkio ministrai, taip pat „Litgrid“ ir „Epso-g“ vadovai.

2019 m. rugpjūtį Vyriausybė sudarė keturiolikos sinchronizacijos projektų sąrašą, kuriems suteiktas ypatingos valstybinės svarbos statusas. Rugsėjį buvo patvirtintas Lietuvos elektros energetikos sistemos sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais veiksmų ir priemonių planas.

Šiuo metu sinchronizacijos projekto įgyvendinimas jau yra įsibėgėjęs. Darbai jau yra prasidėję visuose sinchronizacijos projektuose: vienur – vyksta parengiamieji etapai, kai kuriuose – jau įpusėta su statybomis, vienas projektas yra pilnai įgyvendintas. 2019 m. buvo baigti 330 kV Bitėnų transformatorių pastotės išplėtimo darbai. Jau pradėti didžiausio sinchronizacijos projekto – jungties „Harmony Link“ statybos teritorijų planavimo darbai Lietuvos teritorijoje, atliekama jūrinio kabelio trasos studija.

Pirmajam projekto etapui EK  skyrė maksimalų 75 proc. finansavimą – 323 mln. Eur trims Baltijos šalims, iki gegužės pabaigos perdavimo sistemos operatoriai turi pateikti EK paraišką dėl antrojo projektų finansavimo.

Baltijos šalių elektros perdavimo sistema istoriškai buvo plėtota ir iki dabar veikia kaip sudėtinė  IPS/UPS elektros sistemos, centralizuotai valdomos iš Rusijos, dalis. Po Baltijos šalių prisijungimo prie ES, atsirado realios galimybės integruoti Baltijos šalių elektros energetikos infrastruktūrą, elektros rinką ir valdymą į Vakarų Europos elektros sistemas. Elektros energetikos sistemos sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais yra strateginis energetikos srities projektas, kuris leis galutinai užtikrinti nepriklausomą elektros energetikos sistemos valdymą, vadovaujantis europietiškais sistemos valdymo standartais.

LRV inf.


Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis
Reklama