NAUJIENOS

Šiaulių rajono žemdirbiai prisijungė prie visoje Lietuvoje vykusios akcijos

Kategorija:

Miestas:
Šiandien, kelios minutės iki 13 valandos, Šiaulių rajono žemdirbiai su traktoriais, nukabinėtais plakatais, nors Šiaulių miestas ir nedavė leidimo rengti akciją miesto gatvėse, atvažiavo į Šiaulių rajono savivaldybės kiemą. Jis buvo paliktas laisvas nuo pat ryto, kad rajono žemdirbiai galėtų suvažiuoti ir išreikšti savo poziciją taikioje akcijoje dėl žemdirbių situacijos Lietuvoje Ir Europoje.
Kol traktoriai tvarkingai rikiavosi kieme, Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras, jo pavaduotojas Česlovas Greičius, administracijos direktoriaus pavaduotoja Regina Rupšienė, administracijos atstovai pasitiko žemdirbius, sveikinosi, kalbėjosi, davė interviu žiniasklaidai.
Šiaulių rajono savivaldybės meras Antanas Bezaras, pats daug metų ūkininkaujantis Šiaulių rajone, žurnalistų paklaustas, kaip žiūri į tokius žemdirbių protestus, teigė, kad žemdirbiams svarbi galimybė išreikšti savo poziciją, bet žemdirbių situacija nelabai priklauso nuo Šiaulių rajono valdžios sprendimų.
Kelis dešimtmečius ūkininkaujantis Edas Sasnauskas teigė, kad žemdirbiai šia akcija nori parodyti, jog nėra išlaikytiniai. „Dirbam, auginam maisto produktus, o mums vis nori didinti mokesčius. Norėčiau visų, kaltinančių žemdirbius paklausti, kokias žemdirbiai turi lengvatas, išskyrus dyzeliniam kurui? Mes mokame SODRAI, negauname jokių papildomų privilegijų. Kur tos lengvatos? Mes prasiskolinę bankams, traktoriai bankams užstatyti. Kas toliau?“, – žurnalistams sakė Edas Sasnauskas.
Edas Sasnauskas piktinosi, kad Šiaulių rajono savivaldybės taryba pakėlė žemės mokestį, taip pat prieš kelerius metus ir rinkliavos už atliekas mokestį, kai „reikia mokėti už tuščius angarus“. Ūkininkas Edas Sasnauskas sutiko su nuomone, kad visose Lietuvos savivaldybėse kilo ir žemės, ir rinkliavos už atliekas mokesčiai.
Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras visų susirinkusiųjų akivaizdoje per garsiakalbį vardijo, kad Šiaulių rajone, lyginant su kitomis apskrities savivaldybėmis, žemės mokestis yra vienas mažiausių, daugelyje Šiaulių apskrities savivaldybių žemės mokestis yra žymiai didesnis, ar net kartais lenkia Šiaulių rajoną.
„Skaudu girdėti! Formuojama nuomonė apie žemdirbius, kad esame kažkokie išlaikytiniai, kaltina kažkokiomis lengvatomis! Pasižiūrėjau specialiai, kiek Ginkūnų agrofirmos darbuotojas sumoka mokesčių per mėnesį valstybei – apie 500 eurų! Palyginau – prekybos įmonių darbuotojai mažiau sumoka! Tai kur čia tos lengvatos ir „gyvulių ūkis“? Kai konkrečius skaičius pradedi vardinti, pamatai, kad yra priešingai! O kad lietuviški produktai parduotuvėse brangesni – tai „nuopelnas“,  perdirbėjų, prekybininkų, o ne žemdirbių“, – sakė Šiaulių rajono tarybos narys, Ginkūnų agrofirmos vadovas Arūnas Grubliauskis.
Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius teigė, kad „yra noras šia akcija atkreipti visuomenės dėmesį į susikaupusias problemas, kad Lietuvos kaimui tikrai reikia dėmesio. O kalbos, kad žemdirbiai dėl savo godumo nenori dalintis tuo, ką uždirbo, yra netiesa. Mūsų noras yra, kad į mokesčius būtų pasižiūrėta sistemiškai, diskutuojant ir matant, kaip mokesčiai atsilieps konkurencingumui ir kaip galėsime konkuruoti su kitų Europos šalių žemdirbiais! Į Lietuvą jau dabar gali laisvai įvažiuoti grūdai iš Ukrainos, kur reikalavimai ir savikaina yra visai kiti, nei Lietuvoje.“
Į žurnalistų klausimą, ar nekeista, kad žemdirbiai  protestuoja prieš valdžią, kurioje taip pat yra labai daug žemdirbių, Raimundas Juknevičius teigė: „Pastebėjome, kad žemdirbiai tapome būtent politikos įkaitais. Tie žemdirbiai, kurie šiandien yra Seime, negali apginti žemdirbių, nesa jiems akimirksniu būtų prikišama, kad gina savo asmeninius interesus. O dėl Ramūno Karbauskio... Iš opozicijos daromi žingsniai, kad pablogintų situaciją ir verslo sąlygas konkrečiai jam visiškai nežiūrint, kokios bus pasekmės visam Lietuvos kaimui. Tai mums atrodo neteisinga ir dėl to mes išėjome taip gausiai, kad parodytume, jog į žemdirbius turi būti visai kitas požiūris. Ūkininkai nėra bandomieji triušiai ir tokie bandymai atsirūgs ne tik Lietuvos kaimui, bet ir visai Lietuvos visuomenei.“
 „Žemdirbiams dar iki protesto jau pavyko „prisibelsti su savo reikalavimais nekelti mokesčių, nedidinti akcizo dyzelinui, tai Šiaulių rajono žemdirbiai, penktadienį labai gausiai susirinkę į Šiaulių rajono žemdirbių šventę „Dėkojame žemei“ jau girdėjo iš Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko Andriejaus Stančiko. Šiaulių rajono savivaldybės vadovai, tarybos nariai žemdirbių atžvilgiu nusiteikę geranoriškai. Kasmet iš surinktų mokesčių Šiaulių rajone 300 tūkst. kasmet skiriame žvyrkelių remontavimui“, – kalbėjo meras..
Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras susirinkusiems protestuotojams atvirai sakė, jog daryti įtakos Šiaulių miesto vadovų sprendimui neleisti su traktoriais įvažiuoti į miestą, negalėjo, tačiau visi žemdirbiai buvo laukiami rajono savivaldybės kieme
 „Tokios akcijos, pasirodo, reikalingos, nes žemdirbių pageidavimai Seime išgirsti. O kas priklauso nuo Savivaldybės vadovų, visada turite galimybę užeiti išsakyti viską, kas jums rūpi“, – susirinkusiems žemdirbiams sakė meras Antanas Bezaras.
Savivaldybės vadovams buvo įteikti akcijoje dalyvavusių žemdirbių parašai su reikalavimais atsižvelgti į žemdirbių situaciją ir nedidinti mokesčių.
Taiki Šiaulių rajono žemdirbių akcija buvo palydėta dalyvavusiųjų plojimais. Protestuotojai išsinešė ir žalią „grabą“, kuris stovėjo prie protestuotojų. O Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos vadovas Raimundas Juknevičius teigė, jog tikisi, kad šiemet jokių žemdirbių protesto akcijų nebereikės.


Rita Žadeikytė
Šiaulių rajono savivaldybės mero padėjėja
Autorės nuotraukos
 

Pinu trispalvę

Žygis Pagramančio regioniniame parke

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė ŠalaševičiūtėReklama