NAUJIENOS

Senieji Trakai: Velykų belaukiant

Kategorija:

Miestas:
Velykos – šventė, puoselėjanti tradicijas ir simbolius, kai viskas gimsta iš naujo. Krikščionims – tai Kristaus prisikėlimo iš numirusiųjų šventė. Velykos – kilnojamoji šventė, kuri švenčiama pirmąjį mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio. Šį šventė turi gilias tradicija ir papročius. Velykų pavadinimas, kilęs iš baltarusiško šventės pavadinimo Velikij Den – Didžioji diena. Velykos minimos visą savaitę, pradžia – Verbų sekmadienis, kuomet Jėzus įžengęs į Jeruzalę ir jį sutikusi liaudis pagerbė alyvų šakelėmis. Tuomet seka Didysis ketvirtadienis, penktadienis, šeštadienis ir tuomet džiaugsmingai susėdame prie bendro Velykų stalo ir skelbdami Kristaus prisikėlimą švenčiame.


Velykų simboliai mums visiems žinomi: Velykų kiškutis, margučiai. Daugelyje religijų ir kultūrų kiaušinis laikomas gyvybės pradžios simboliu. Tai puikiai atitinka Velykų laiką, kurios praneša mums apie bundantį pavasarį. Daugelis sutiktų, kad svarbiausias šventės akcentas – kiaušinių marginimas. Ogi marginimo būdų yra įvairiausių, pradedant nuo senesnių: kiaušinius dažydavo žievėmis, svogūnų lukštais, rugių želmenimis, šiais laikais parduotuvėse turime paruoštų dažų, perlamutrinių, spalvotų. Interneto platybės mums leidžia susipažinti su įvairia dekoravimo technika: dekupažu, puošyba lipdukais ir net raudoname vyne virintais kiaušiniais. Marginimas šiai dienai labiau skirtas papuošti kiaušinius, taip, kad jie būtų kuo gražesni ir įdomesni. Tuo tarpu anksčiau mūsų protėviai puošdavo simboliais: saule, kad netruktų jos derliui, augmenija, simbolizuojančia gausesnio derliaus prašymą iš dievų ir t.t.

Su auklėtoja Ala Židanavičiene ir vaikais turėjome galimybę susipažinti su marginimo technika. Dekoravome ir puošėmė atvirukus-kiaušinius. Vaikai, pasirodo, kuo puikiausiai žino kiaušinio atsiradimo istoriją, bet kas gi atsirado pirmas: kiaušinis ar višta, lyg šiol diskutuotina tema.

Prieš metus mes buvome visiškai uždaryti. Neturėjome galimybės eiti į bažnyčią, pašventinti valgio, kiaušinių bei dalyvauti pačiose mišiose. Šiandien galime keliauti į bažnyčią. Priimkime šiuos laikinus nepatogumus tokius, kokie jie yra. Gyvenime viskas vyksta ne veltui. Per šį laiką sustojome ir atradome daugiau laiko savo artimiesiems, šeimai, draugams, sau.Linkiu visiems ramių ir jaukių šv. Velykų.
 
Agnieška Uscilienė
Trakų viešosios bibliotekos Senųjų Trakų filialo vyr. bibliotekininkė
 

Reklama