NAUJIENOS

Sengirė įsikurs pačiame miesto centre

Kategorija:

Miestas:

Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestų centruose pradėti eksponuoti žali kupolai, į kuriuos užėjus pasijunti tarsi tikroje gamtoje – miškingoje sengirėje, prie vingiuojančios upės slėnio ar tarp subangavusio Aukštaitijos kalvyno. 

Žalieji kupolai netradiciškai pristato saugomas teritorijas. Objektai skirti suteikti daugiau informacijos lankytojams apie saugomų teritorijų vertybes bei skatinti lankytis saugomose teritorijose, kurios skirtos natūraliai gamtai, unikaliam kraštovaizdžiui, biologinei įvairovei išsaugoti.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM direktoriaus Alberto Stanislovaičio, kupoluose eksponuojami saugomų teritorijų kraštovaizdžių fragmentai, kad miesto gyventojai geriau suprastų – kas saugoma nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, rezervatuose ir draustiniuose bei ką reikią išsaugoti ateities kartoms. 

Vilniuje Europos aikštėje eksponuojamo kupolo tema – „Saugomas slėnis“. Juk kiekviena upė turi savo namus – slėnį, kuriuo ji nenuilsdama keliauja, kurį dažniausiai pati ir sukūrė. Galbūt nedaugelis susimąsto, bet Vilnius irgi įsikūręs Neries upės slėnyje. 

Kaune žaliasis paviljonas pastatytas Kauno geležinkelio stotyje, kur nemaži keliautojų srautai. Čia pristatoma tema – „Saugoma sengirė“. Ar žinote, kad sengirėje gamta tvarkosi pagal savo dėsnius, be žmogaus įsikišimo. Žmogaus neliestas miškas čia auga, bręsta ir atsinaujina pats. Sengirėje daugybė brandžių medžių, gausu negyvos medienos. O negyva mediena – daugybės įvairiausių gyvybės formų buveinė. Prarasti sengirę lengva, o jai atsikurti reikia kelių šimtų metų...

Klaipėdoje žaliąjį kupolą lengva pastebėti, nes jis stovi netoli Danės krantinės pagrindinėje uostamiesčio aikštėje. Pajūrio miestiečiai ir svečiai kviečiami susipažinti su nebūdingu šiai Lietuvos daliai kraštovaizdžiu - saugomu kalvynu. Kalvynas – sudėtinga gamtos sistema su daugybe kalvų ir kalvagūbrių, dubumų ir klonių. Jų autorius ir kūrėjas – ledynai. Kalvotumas labiau būdingas mūsų krašto rytinei daliai. 

Siekiant sudominti lankytojus žaliuose kupoluose eksponuojamos saugomų kraštovaizdžių panoramos. Stiklu dengtos grindų tūrinės ertmės užpildytos natūraliais gamtos objektais: akmenimis, smėliu, uolienomis, kt. Grindys pridengiamos nendrėmis, samanomis, medžio stuobriais, kad sukurtų natūralios gamtos iliuziją. Norint sustiprinti įspūdį naudojami garso įrašai su paukščių balsais, skleidžiami natūralūs pušų, laukinių gėlių aromatai.

Į žaliąjį kupolą gali įvažiuoti ir judėjimo negalią turintys žmonėms, mamos su vaikų vežimėliams - tam pritaikyti pandusai. Beje, objektų lankymas yra nemokamas.
Prie įėjimo į žaliąjį paviljoną lankytojus pasitinka simpatiškas lūšiukas, prie kurio smagu nusifotografuoti, pasidaryti asmenukę ir nusiųsti bičiuliams. Lūšiukas primena, kad viskas, kas saugoma yra saugoma kiekvienam iš mūsų: SAUgoma ir TAU!

Saugomos teritorijos skirtos natūraliai gamtai, unikaliam kraštovaizdžiui, biologinei įvairovei išsaugoti. Ir ateities kartos turi turėti galimybę džiaugtis. Lietuvoje saugomos teritorijos užima apie 17,5 proc. šalies ploto. Turime 5 nacionalinius ir 30 regioninių parkų, rezervatus ir draustinius, daugybę gamtos paveldo objektų. 

Saugomos teritorijos teikia neįkainojamą naudą: padeda išlaikyti klimato balansą, teikia išteklius mūsų veiklai, padeda atgauti jėgas, pailsėti... Išsaugoti yra lengviau ir pigiau, nei atkurti.

Žalieji kupolai – galimybė pamąstyti, ar sugebėsime išsaugoti natūralią GAMTĄ. 

VSTT inf


Reklama