NAUJIENOS

Rykantų bibliotekoje – paroda, skirta pažinti naminius gyvūnus

Kategorija:

Miestas:
Pagal Kinų Saulės kalendorių metalinio Jaučio 2021-ieji metai į Lietuvą ateis vasario 3 dieną. Gimusiems Jaučio metais (1901, 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021) jie bus kupini naujų galimybių ir iššūkių, kuriuos įveiks nuoširdžiu darbu ir kantrybe.Rykantų bibliotekoje paruošta knygų paroda „Jaučio metai“ kviečia pasiskaityti pasakėles apie jaučius, karves, veršiukus. Šiandien vaikai daugiau žino apie kitų šalių egzotinius gyvūnus nei apie Lietuvos ūkiuose auginamus gyvulius. Tikrai ne visi vaikai yra matę pievose laisvai ganomą jautį arba karvę, o tuo labiau nežino, kaip juos atskirti.

Jaučio arba naminio jaučio moteriškos lyties atstovė yra karvė, jų jaunikliai vadinami veršiukais ir telyčiomis. Tai didelę ekonominę reikšmę gyvulininkystei bei pieno, mėsos, odos perdirbimo pramonei turintys žinduoliai. Pradėti jaukinti maždaug prieš 8000 m., iš pradžių Indijoje, Mesopotamijoje, vėliau Viduržemio jūros šalyse, Vidurio Europoje. Karvė yra šventasis gyvulys hinduizme. Dažnai girdime posakius „stiprus it jautis“, „turi jaučio sveikatą“, „kaip jautis“ ir kt. Lietuvių liaudies išmintis šiais frazeologizmais apibūdina stiprų bei sveiką žmogų ir prilygina jį stipriam, masyviam, galingam jaučiui.
 Skaitant knygas, vaikai mokosi pažinti gyvūnus. Paroda „Jaučio metai“ pristato leidinius, kurie supažindina su naminiais gyvūnais, ugdo meilę gamtai. Lietuvių liaudies pasaka „Jaučio trobelė“ yra apie jautį ir jo namo statybas bei nuotykius su miško žvėrimis. J. Wieslander parašytose knygose: „Mamulė Mū skaito“, „Mamulė Mū čiuožinėja nuo čiuožyklos“, „Mamulės Mū  ir Varnos Kalėdos“, „Mamulė Mū supasi“, Karvė-Mamulė Mū ir Varna patiria daug nuotykių, kuriuos dažniausiai patiria ir vaikai. A. Steffensmeier knyga „Lyzelotė tyko“ – tai istorija apie linksmą ir išradingą karvutę, kuriai smagu gąsdinti laiškanešį, dėl ko pyksta ūkininkė, nes jos niekad nepasiekia sveikas siuntinys. Vaikai gali susipažinti su veršiuko Gustavo nuotykiais, sužinoti, kaip gyvuliukai švenčia gimtadienius, ir kitas įdomias istorijas.

Knygų skaitymas – savęs ir pasaulio pažinimo būdas. Mokykime savo vaikus patirti skaitymo malonumą.
 
Barbara Jocienė
Trakų viešosios bibliotekos Rykantų filialo vyr. bibliotekininkė
 

Reklama