NAUJIENOS

Rietave startavo projektas regiono verslumui stiprinti

Kategorija:

Miestas:
Kodėl išsivysčiusiose vakarų valstybėse smulkusis ir vidutinis verslas yra valstybių ekonomikos stuburas ir raumenys, o Lietuvoje jis daugiau kaip per ketvirtį amžiaus taip ir neįsibėgėja. Pavyzdžiui, Vokietijoje net 98 proc. įmonių priklauso smulkiam ir vidutiniam verslui ir sukuria apie 80 proc. bendrojo vidaus produkto, Lietuvoje toks verslas „Eurostat“ duomenimis tik 9,7 proc. visų dirbančiųjų užsiima šiuo verslu ir šis skaičius yra vienas mažiausių ES. Pasaulio ekonomistų nuomone, efektyviausiai dirbama ir pasiekiama geriausių rezultatų, kai žmogus yra pats sau darbdavys. Skirtingai nuo daugelio ES šalių, kuriose vyrauja smulkūs ar šeimyniniai verslai, Lietuvoje jie tampa vis retesniu reiškiniu.
Tikslas – ugdyti verslumą
„Tarp svarbiausių šio reiškinio priežasčių galima įvardinti mažą Lietuvos gyventojų verslumą. Ypač tai būdinga nuo didesnių miestų nutolusiuose regionuose“, – sako Rietavo  turizmo ir verslo centro direktorė, šių metų balandžio mėnesį startavusio naujo projekto „Regionų verslumo stiprinimas įgalinant bendradarbiavimą per sieną“ – BEE Lab, vadovė Laima Dockevičienė.
Projektą finansuoja Latvijos – Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa. Projektui įgyvendinti numatyta per 500 tūkst. eurų. Projekto trukmė – dveji metai. Taigi startavęs 2017 m. balandžio 1 dieną, projektas tęsis iki 2019 m. kovo 31 dienos.
„Šiame projekte esame du partneriai iš Lietuvos – tai Rietavo turizmo ir verslo informacijos centras ir Klaipėdos kolegija. Ir du partneriai iš Latvijos. Tai Talsi savivaldybė su Žaliųjų ir išmaniųjų technologijų klasteris iš Liepojos. Rietavo turizmo ir verslo centras šiame projekte esame vedantysis partneris,– naują projektą pristato jo vadovė Laima Dockevičienė. – Šiuo projektu siekiama skatinti verslumą Rietavo, Talsi, Saldus, Kuldygos ir Liepojos savivaldybėse, įgalinant gerosios patirties mainus. Projektas įtrauks mažąsias verslo įmones bei potencialius verslininkus į procesus,skatinančius naujų įmonių kūrimą, spartinančius egzistuojančius verslus, vystančius ekspertų, gebančių taikyti naujus versloskatinimo modelius praktikoje nutolusiose vietovėse, išvystantpatyrusių Lietuvos ir Latvijos verslo paramos veikėjų tinklus.“
Projekto vykdytojai yra užsibrėžę per tą laiką inicijuoti 30 verslo įmonių susikūrimą Rietave, Talsi, Saldus, Kuldygoje ir Liepojoje.
 
Partnerių susitikimas
 
Gegužės  9 – 10 dienomis Rietavo turizmo ir verslo centre vyko pirmasis projekto „Regionų verslumo stiprinimas įgalinant bendradarbiavimą per sieną“ partnerių susitikimas. Jis prasidėjo projekto pristatymu“, kuriame dalyvavo ir Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas.
Projekto vadovė, apžvelgusi centro vykdytus projektus, pabrėžė, kad vedančiojo partnerio vaidmuo – Rietavo turizmo ir verslo centrui yra nemenkas iššūkis, bet įgyta patirtis ir žinios esant tarptautinių projektų partnerių teikia pasitikėjimo.
Projekto administratorėRasa Baliulevičienė apžvelgė kiekvieno projekto partnerio nusimatytas veiklas. Rietaviškiai imasi įgyvendinti „PopUpLab“ modelį. Kartu su pradedančiais Latvijos ir Lietuvos verslininkais dirbsianti ekspertų komandapadės jiems išvystyti savo verslo idėją, pasirengti verslo planą, rinkodaros planą ir kurti naujas įmones. Šiame procese bus pritaikoma metodika, išbandytaUppsalosuniversitete Švedijoje.
Į susitikimą atvykusi Talsi savivaldybės projektų vadovėBaibaLorence pažymėjo, kad jų savivaldybėje smulkusis verslas taip pat sunkiai įsitvirtina rinkoje. Labiau išvystytas didesnių pajamų neteikiantis, bet daug sunkaus darbo reikalaujantis paslaugų verslas ir žemės ūkis. Ji tikisi, kad įgyvendinant projektą Talsi savivaldybėje pavyks pasiekti smulkaus verslo proveržį. Tuo tikslu planuojama sukurti tiesioginės ir netiesioginės paramos smulkiam verslui sistemą, kuri veiks ir baigus projektą.
Kaip teigė Žaliųjų ir išmaniųjų technologijų klasterio atstovas Arvils Jakabsons,jis atstovauja 37 nariams, kurių metinės pajamos siekia 188 mln. eurų. Šios partnerio užduotis – skatinant neformalųjį švietimą įgyvendinti 6 „Saldus verslo mokyklas“, padėsiančias įgyti žinių ir įgūdžių įsitvirtinant rinkoje tiek kaip specialistui, tiek kaip verslininkui, 2 „Vasaros verslo mokyklas jaunimui“, skirtas jaunuolių iš Latvijos ir Lietuvos verslumo įgūdžių ir bendradarbiavimo tinklų vystymui. O kiekvieno mėnesio paskutinį ketvirtadienį Saldus vyks renginys „Kava su ekspertais“, kurio metu bus aptariamos verslo vystymo aktualijos.
Ketvirtojo projekto partnerio – Klaipėdos kolegija, kuriai atstovavo Eglė Brezgytė, užduotis – įgyvendinant projektą surinkti konkrečių modelių įgyvendinimo patirtis ir sukurti „BEE Lab gerosios praktikos knygą“. Knyga kartu su Verslo aplinkos Šiaurės vakarų Lietuvoje ir Pietvakarių Latvijoje studija pasitarnaus kaip įrankis ekspertų tinklui, skatinant verslumą nutolusiose vietovėse ir projektui pasibaigus.
Marina Gnedova, Latvijos Aplinkos apsaugos ir regioninės plėtros ministerijos Vystymosi instrumentų departamento, Latvijos-Lietuvos programos skyriaus vyresnioji ekspertė, dalyvavusi projekto partnerių susitikime, įvardino, kad projekto BEE Lab paraiška programos pažymėta kaip geras pirmojo šaukimo pavyzdys ir davė praktinių patarimų dėl projekto įgyvendinimo.
„Išklausęs projekto pristatymo, manau, kad jis prisidės prie savivaldybės gyventojų verslumo didinimo ir smulkaus verslo proveržio“, – lūkesčiais dalijosi Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis. Jo nuomonę palaikė savivaldybės administracijos direktorius. Vytautas Dičiūnas.  Abu vadovai pažymėjo, kad kiekvienas Rietave įgyvendintas projektas turėjo teigiamą įtaką savivaldybės gyventojams.
Po pristatymo partneriai aptarė konkrečias projekto vykdymo detales, būsimas konferencijas, susitikimus ir kitus bendrus renginius bei kiekvieno partnerio individualią veiklą.
 
Daugiau informacijos:
Projekto vadovė Laima Dockevičienė, tel.: 8 699 17716, el.p.: direktore@rietavovic.lt
Projekto administratorė Rasa Baliulevičienė, tel.: 8 640 17312, el.p.:vadybininke@rietavovic.lt
 
 

Pinu trispalvę

Žygis Pagramančio regioniniame parke

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

7 leciono (pamoka)Netikra savastis

Ko bijo Korona virusas?

Reklama