Ridenti margučių – į Velykėlių šventę prie Žaliūkių malūno
  NAUJIENOS

Ridenti margučių – į Velykėlių šventę prie Žaliūkių malūno

Kategorija:

Miestas:
Balandžio 28 d., sekmadienį, 12 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks tradicinė Atvelykio šventė – Velykėlės. Programoje – Velykės apsilankymas, margučių ridenimas, gražiausių margučių rinkimas ir apdovanojimas, Velykėlių kiaušinienės, piemenų duonos kepimas ir skanavimas, edukacinė programa, šokiai, liaudiški žaidimai, varžytuvės, sūpuoklės, prizai ir siurprizai. Įėjimas nemokamas.
 
Velykų laikotarpis Žaliūkių malūnininko sodyboje tradiciškai pabaigiamas gražia vaikų švente Velykėlėmis. Tai antrasis šiemet muziejuje organizuojamo projekto „Bendruomenių sambūris prie Žaliūkių malūno“ renginys.
Velykų dieną visi daužia numargintus kiaušinius, juos ridena, supasi sūpynėse, o per Atvelykį tai daro tik vaikai. Žinoma, kartais jiems padeda seneliai ar tėvai.
Sekmadienį Žaliūkių malūnininko sodyboje mažųjų lankytojų, jų tėvelių, senelių, krikštatėvių laukia gausybė visokių linksmybių. Šventėje dalyvaus Šiaulių miesto vaikų folkloro ansambliai „Čiutulis“ ir „Gasužis“. Jie dainuos, šoks, kvies visus įsijungti į liaudišką ratelį ir drauge trepsint budinti žemę. Modernaus folkloro grupė „Rasgauda“ susirinkusiems atliks senoviškas dainas, stebindama jų šiuolaikišku skambesiu.
Į šventę muziejininkai kviečia atsinešti nudažytų kiaušinių – bus renkami gražiausi ir stipriausi, vyks įvairios varžytuvės, ridenimo rungtys. Nuo senų laikų tikima, kad riedėdami margučiai pažadina ilgai miegojusią žemę, o kartu ir visa, kas gyva. Norintys čia pat galės ir patys marginti kiaušinius karštu vašku.
Laikantis senųjų papročių iki Velykėlių reikia aplankyti krikšto tėvus, o šie būtinai turi apdovanoti krikšto vaikus margučiais. Tie, kurie nespėjo to padaryti per Velykų savaitę, turi puikią progą susitikti, pabūti drauge ir linksmintis Žaliūkių malūnininko sodyboje.
Prisiminsime ir velykinio supimosi tradiciją. Manoma, kad kuo aukščiau per Velykas ar Atvelykį išsisupsi, tuo linksmesnis ir sveikesnis būsi visus ateinančius metus. Kiekvienas galės išbandyti jėgas įvairiose liaudiškose varžytuvėse, paragauti svarbiausio šios šventės patiekalo – Atvelykio kiaušinienės ir ką tik iškeptos piemenų duonos ar ant laužo išvirtos kvapnios žolelių arbatos.
Čia sulauksime ir  svarbiausios šios šventės viešnios – Velykės. Mažai kas žino, kaip ji atrodo. Vieni sako, kad ji panaši į labai gražią moterytę su balta skaryte, kiti girdėjo, kad niekas iki šiol jos nematė, nes ji nuo visų slepiasi. Bet visi žino: pamiškėje nuo pat Gavėnios pradžios Velykė dažo kiaušinius, kad galėtų apdovanoti visus labai gerus ir paklusnius vaikus. Tikrai žinome, kad į Žaliūkių malūnininko sodybą užsuksianti Velykė nepašykštės dovanų ir mažiems, ir dideliems.
Šventės metu bus pristatyta Šiaulių lopšelis-darželis „Klevelis“ organizuota respublikinė ikimokyklinio ugdymo įstaigų bendruomenių kūrybinių darbų fotografijų paroda „Velykos karpiniuose“. Parodą bus galima apžiūrėti ne tik Velykėlių šventės metu bet ir kitomis dienomis iki gegužės 5 d.
 
Organizatorė – Žaliūkių malūnininko sodyba. Rėmėjos: LR Kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė. Draugas – Ginkūnų paukštynas.
 
Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė
 

Reklama