NAUJIENOS

Rezidentė Imke iš Vokietijos sužavėta Kražių kraštovaizdžiu ir žmonėmis

Kategorija:

Miestas:
Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras (Kelmės rajonas), įgyvendindamas Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą projektą, organizuoja rezidenciją keturiems dailininkams. Rugsėjo 3–spalio 2 dienomis rezidencijoje dalyvavo dailininkės Imke Cordula Perlick iš Vokietijos ir Linda Zivere iš Danijos. Spalio 1– 30 dienomis reziduos dailininkas Adrian Mudder iš Vokietijos ir Ilze Griezane iš Latvijos. Rezidencijos metu dailininkės Imke ir Linda surengė kūrybines dirbtuves bei atviros studijos dieną Kražių Ž. Liauksmino gimnazijos mokiniams, Kražių miestelio gyventojams bei svečiams. Jų metu buvo rodomi skirtingi tapymo ir piešimo būdai. Taip pat buvo galima susipažinti su menininkių darbo specifika. Rezidentūrą vainikavo sukurtų darbų pristatymas parodos metu ir malonūs pokalbiai su vietos gyventojais, svečiais.
Į www.manokrastas.lt klausimus atsakė dailininkė Imke Cordula Perlick.
Imke, kokie keliai jus atvedė į Kražius?
Prieš metus rezidencijoje Kražiuose dalyvavo mano studijų draugas. Jis man ir rekomendavo atvykti į Kražius. Taigi susidomėjau jo įspūdžiais ir štai aš čia – Kražiuose.
O Lietuvoje esate pirmą kartą?
Ne, Lietuvoje jau svečiuojuosi antrą kartą. Pernai dalyvavau rezidencijos projekte Kintuose. Tačiau Kražiuose esu pirmą kartą.
Kokie įspūdžiai apsilankius Kražiuose?
Kražiai – labai nuostabi vieta. Ypač man patinka kraštovaizdis, saulėtekiai ir saulėlydžiai, miestelį juosiantys miškai ir laukai,  jais nubėgančios kalvos ir kalvelės. Tas grožis turi įtakos mano kūrybai.
Paminėjote, kad Kražių grožis turi įtakos ir Jūsų kūrybai, tai ką Jūs čia veikiate?
 Aš keliauju po Kražius, stebiu kraštovaizdį ir piešiu eskizus. Mano eskizuose – Kražiuose matytos gėlės, kraštovaizdis, gamta.  Savo įspūdžius stengiuosi užfiksuoti savo paveiksluose.
Gal galite papasakoti apie save?
Baigusi bendrojo ugdymo mokyklą, bandžiau stoti į dailės mokyklą, bet tuo metu tam nesusiklostė palankios aplinkybės ir vienerius metus dirbau teatre.  Paskui savo gimtajame mieste įstojau į meno mokyklą.  Po vienerių metų studijų išvykau į Londoną ir ten tęsiau dailė studijas.
Po pusmečio iš Londono į savo gimtąjį miestą  ir tęsiau studijas, rengiau savo darbų parodas. Baigusi mokslus persikėliau į Berlyną. Ten dabar ir gyvenu.
Ir koks jūsų gimtasis miestas?
Braunšveigas
Ar spėjote pabendrauti su Kražių gyventojais?
Atvykusi į Kražius labai daug bendrauju. Visi sutikti žmonės yra labai draugiški ir komunikabilūs. Jie mane vaišina savo sodo ar daržo gėrybėmis. Įspūdingas susitikimas buvo su viena moterimi. Ji visiškai nekalbėjo angliškai.  Ji, pamačiusi, kad tapau prie jos namų augančią gėlę, man ją nuskynė ir dovanojo.
Gal Kražiuose yra momentų, kažkuo primenančiu jūsų gimtąjį miestą?
Galbūt panašumas tas, kad mano tėvai gyvena netoli didelio miesto. Ten nuostabus kraštovaizdis, nėra jokių spūsčių, tyla, kurioje aš ir užaugau. Gal tas ir yra didžiausias panašumas su tuo, ką matau būdama Kražiuose.
Paminėjote, kad prieš metus buvote Kintuose, Vydūno kultūros centre, kokie įspūdžiai liko iš tos viešnagės?
Kintuose buvome aštuoni rezidentai. Didžiausią įspūdį paliko tai, kad mes patys gaminomės tarybos reikmenis, o tapyti visi keliaudavo į gamtą. Viskas buvo tapoma gamtoje. Kražiuose tapome viduje. Paskui buvo surengta mūsų darbų paroda. Taigi didžiausią įspūdį ir paliko tas nuolatinis buvimas ir kūrimas gamtoje.
Dėkoju už pokalbį
Su dailininkės Imke Cordula Perlick darbais galite susipažinti www.imkeperlick.com
 
Apie projektą „Kražių kolegijos rezidencija“
Kražių kolegijos rezidencija specializuojasi teatro, muzikos, literatūros ir vaizduojamosios dailės srityse. Jos programa siekiama skatinti kritinę mintį, kūrybiškumą, inovatyvumą bei menininkų bendradarbiavimą. Pagrindiniai rezidencijos tikslai: atverti Kražius menininkams, kaip erdvę skirtą kūrybai, darbui ir poilsiui, inicijuoti ilgalaikius Kražių ir Lietuvos bei užsienio meno scenos ryšius, skatinti meno edukacijos inovacijas bei kūrėjų, dirbančių su muzikiniu teatru ir opera bendradarbiavimą, puoselėti dailės ir muzikos meno kultūrą. Kolegijoje reziduojantys menininkai taip pat kviečiami prisijungti prie Kražių kultūros ir švietimo institucijų veiklos, organizuojant visų institucijų bendrą atvirą studijos dieną ir kūrybines dirbtuves. Iš kiekvieno ateityje vyksiančio projekto tikimasi sulaukti meninio tyrimo, akivaizdaus mokymosi  ir žinių perdavimo.
Rezidentai atrenkami, atsižvelgiant į atitikimą temai ir miestui, turinio originalumą, galimybę integruotis į Kražių kultūrinį gyvenimą. Rezidentų atranką vykdo specialiai tam sudaryta kolegija.
Pirmaisiais rezidencijos gyvavimo  metais daugiausia dėmesio skirta trumpametražių operų kūrimui. 2013 metais Kražių kolegijos rezidencijoje gyveno ir kūrė: Charles Halka (kompozitorius, trumpametražių operų kūrėjas, JAV), Martins Vilums (kompozitorius, muzikologas, humanitarinių mokslų daktaras, Latvija), Alessandro Pagliazzi (dirigentas, pianistas, pedagogas, Italija).
2014 metais į mėnesio rezidenciją atvyko du kompozitoriai iš Hamburgo aukštosios muzikos mokyklos: Oscar und Vera Ritter Stiftung stipendiatas suomis Matti Pakkanen ir kolumbietis multimedijos kompozitorius Carlos Andres Rico, kompozitorės Indra Riše (Latvija) ir Laura Gustovska (Latvija). Rezidavimo metu menininkai surengė tris koncertus – susitikimus su Kražių miestelio bendruomene, gimnazija. Spalio 10 d. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre pristatytas bendras rezidentų  iš Vokietijos kūrinys trims muzikantams, video projekcijai ir elektronikai pavadinimu „Miške“ (In the forest).  Atlikėjai: Ieva Laučkaitė (smuikas), Justinas Mačys (fleita), Akvilė Kalinaitė (mecosopranas). Spalio 30 dieną, Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre vyko popietė „Ramybės muzika“, kurios metu renginio dalyviai turėjo galimybę susipažinti su Kražių kolegijoje reziduojančia latvių kompozitore Laura Gustovska, išgirsti rezidencijos metu sukurtus kūrinius. Abu kūriniai paremti XVII amžiuje Kražių kolegijoje dėstytojavusio Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus tekstais. Pirmasis kūrinys, kurį kompozitorė pristatė klausytojams – chorinė daina „Si quace flent“. Pagrindinę temą iš chorinės dainos atliko operos solistė Diana Tiškovaitė. Antrasis kūrinys – instrumentinis, skirtas fleitai ir elektronikai „Nulli vita sua est“, atlikėjas Justinas Mačys. Lapkričio 12 d. kultūros centre vyko susitikimas su latvių kompozitore Indra Riše.
2015 m. rugsėjo mėn. pabaigoje,  Kražių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje, vyko susitikimas su 2015-ųjų metų Kražių kolegijos rezidentais Helene Kolb (Vokietija) ir Niklas Aurel Anczykowski (Vokietija). Susitikimo metu buvo pristatyti rezidencijos Kražiuose metu sukurti kūriniai. Atlikėjai: Diana Tiškovaitė (sopranas), Gytis Kaušius (akordeonas), Neringa Butkutė-Savickienė (fortepijonas), Helene Kolb, Niklas Aurel Anczykowski, Ines Bruel. Spalio mėnesį Kražių kolegijos rezidencijoje gyveno ir kūrė du fotomenininkai – švedas Marcus Gyllborg ir italas Gabriele Micalizzi. Rezidencijos rezultatas – sukurta lauko ekspozicija, kur miestelis nuo bažnyčios iki Vytauto kalno, nuo turgaus aikštės iki Kražių gimnazijos, tapo didžiule galerija, kurioje didelio formato fotografijos nuklojo miestelio viešąsias erdves.
2017–2018 metais Kražių kolegijos rezidencijos projektas įgyvendinamas dviem etapais. Pirmajame projekto etape dalyvavo – kompozitorius Jari Niesner (Vokietija) ir dailininkė Inara Petruseviča (Latvija). 2017 m. lapkričio 2–gruodžio 1 dienomis trukusios rezidencijos metu menininkai susipažino su vietos kultūriniu gyvenimu, dalyvavo įvairiose veiklose, renginiuose. Lapkričio 26 d. Kražių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje vyko susitikimas su rezidentu Jari Niesner. Susitikimo metu skambėjo rezidencijos laikotarpiu Kražiuose sukurti kūriniai vargonams. Lapkričio 28 d. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro galerijoje atidaryta dailininkės Inara Petruseviča darbų paroda, kuri veikė iki lapkričio 30 dienos. Projekto įgyvendinimo metu  surengtos 3 atviros studijų dienos Kražių Ž. Liauksmino gimnazijoje bei kultūros centre ir rezidentų kūrybinės dirbtuvės 2 klasės mokiniams.
Antrajame projekto įgyvendinimo etape, vasario – kovo mėnesiais, Kražių kolegijos rezidencijoje gyveno ir kūrė kompozitorius, gitaristas ir prodiuseris Konstantinos Margaritis (Graikija) ir dailininkas Matthias Jun Wilhelm (Vokietija). Savo rezidencijos metu menininkai surengė atviros studijos dienas, kūrybines dirbtuves, susitikimą su vietos gyventojais ir sukurtų darbų pristatymą visuomenei. Rezidentai taip pat lankėsi kultūros centro bei Kražių Ž. Liauksmino gimnazijos organizuojamuose renginiuose, susitiko su gimnazijos bendruomene, mokiniais, kultūros centro mėgėjų meno kolektyvais, neformaliojo švietimo būrelių dalyviais.
2019 metais Kražiuose kuria keturi rezidentai.
 
Karolina Baltmiškė
Nuotr. Dailininkė iš Vokietijos Imke Cordula Perlick (kairėje) ir Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro meno skyriaus vedėja, laikinai einanti direktoriaus pavaduotojo pareigas  Simona Šarauskienė.
 

Reklama