NAUJIENOS

Radviliškio vizija: nuo garvežių iki interaktyvių aplikacijų

Kategorija:

Miestas:
Radviliškyje, kaip manoma ten, kur stovi vėjinis malūnas, 1919 metų lapkričio 24 dieną įvykęs Lietuvos kariuomenės mūšis, pakeitęs Lietuvos istoriją, su jungtine rusų-vokiečių kariuomene, vadovaujama generolo Pavelo Bermonto-Avalolo, ir pasiekta pergalė ne vienintelis istorijos faktas, kuriuo didžiuojasi radviliškiečiai.
„Radviliškis svarbus ir atskleidžiant Lietuvos partizaninį judėjimą. Esame parengę maršrutą „Partizanų takais“. Keliaudami juo, lankome partizanų palaidojimo vietas, jų kovas primenančius paminklus, o ryškiausias šio maršruto objektas yra Minaičiai ir čia atkurti partizanų bunkeriai“, –maršrutą pristato Radviliškio viešosios bibliotekos turizmo specialistė Lidija Bimbirienė.
Šiemet Lietuva paminėjo Radviliškio rajone, Minaičiuose, 1949 metų vasario 16 dienos Deklaracijos 70-metį.
Istorijos faktai liudija, kad 1949 m. vasario 2–22 dienomis į Minaičiuose vyko vyriausiųjų Lietuvos partizanų vadų suvažiavimas. Jame buvo įkurtas Lietuvos laisvės kovos sąjūdis, sudaryta sąjūdžio vadovybė, apibrėžta sąjūdžio politinė programa, numatyta ginkluotojo pasipriešinimo taktika ir strategija, sąjūdžio politinė, ideologinė, organizacinė veikla, sukurtas sąjūdžio statutas.
Vasario 16-ąją pasirašyta Deklaracija įteisino Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio, kaip visuotinio organizuoto ginkluoto pasipriešinimo sovietinei okupacijai organizaciją, o jos tarybą įtvirtino kaip vienintelę teisėtą valdžią okupuotos Lietuvos teritorijoje.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kartu su Radviliškio rajono savivaldybe Minaičių kaime, Julijonos Mikniūtės-Petrėtienės sodyboje įrengė memorialą legendiniam 1949 m. partizanų suvažiavimui įamžinti. 2010 m. lapkričio 22 d. Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo  skulptoriaus Jono Jagėlos sukurto paminklo partizanų vadams atidaryme. Kartu buvo atidengtas ir atstatytas čia buvęs bunkeris, kuriame partizanų vadai rengė suvažiavimo posėdžius ir pasirašė patį Deklaracijos tekstą.
 
„Galvojame, kaip įamžinti ir sovietų ištremtų radviliškiečių atminimą. Turime traukinio, kuriuo buvo tremiami žmonės, vagoną. Jame eksponuojami trėmimus primenantys daiktai, nuotraukos. Planuose – dar vieno vagono, šį kartą – buvusio vagono-restorano, įkurdinimas viešoje Radviliškio miesto erdvėje, kuriame greičiausiai bus organizuojami edukaciniai užsiėmimai, galbūt jame veiklos ras kūrybingas Radviliškio jaunimas. Dabar savivaldybė ieško būdų, kaip vagoną įveiklinti, ir tikiu, kad šiais metais tai bus padaryta“, – planais pasidalija Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė.
Prie Radviliškio geležinkelio stoties stovinti vagonas su tremtinių asmeniniais daiktais ir nuotraukomis, trėmimas paminėti skirtas stendas ir juodas su ryškiai raudona spalva papuoštas garvežys – kas žino, gal jis puškuodamas tempė vagonus, kuriuose pokario metais į nežinią važiavo tūkstančiai Lietuvos gyventojų.
 
 Kuriama turizmo programa

 
„Turizmo srityje turime labai daug ką nuveikti. Šiaulėnuose turime 21 metro aukščio apžvalgos bokštą. Tai puikus turistų traukos objektas. Iš bokšto atsiveria įspūdingas Šiaulėnų ir Šaukoto seniūnijų kraštovaizdis. Galvojame, kad reikia labiau panaudoti mūsų piliakalnius, dvarus, išlikusius vėjo malūnus. Galbūt šiuo objektus galima sujungti pėsčiųjų ar dviračių takais ir pritaikyti įvairioms edukacijoms, – turizmo plėtros sumanymais dalijasi administracijos direktorė Jolanta Margaitienė. – Konkrečiau apie tai bus galima pakalbėti lapkričio mėnesį, kai bus parengta turizmo plėtros strategija. Joje bus numatyta, į ką savivaldybei labiausiai verta investuoti, kad mūsų rajonas būtų patrauklus lankytojams.“
„Radviliškio įvaizdis – geležinkelis, tad galbūt verta tai priminti mieste įkurdintais garvežiukais, – mintimis dalijasi mero pavaduotojas Mindaugas Pauliukas, kurio viena iš kuruojamų sričių yra turizmas. – Turime nuostabią Tyrulių pelkę, tad kodėl nepradėjus ten rengti paukščių stebėjimo. Radviliškyje turime ir raketų modeliavimo muziejų. Jis įkurtas fizikos mokytojo Viktoro Karmono iniciatyva Vaižganto progimnazijoje. Galbūt labiau turėtume panaudoti ir Baisogalos dvare įsikūrusio Gyvulininkystės instituto veiklą, saugant senąsias Lietuvos gyvulių  veisles. Labai reikalinga ir interaktyvi rajono aplikacija, skirta turistams.“
„Kol kas rajone nėra pakankamai išvystyta turizmo plėtrai svarbi infrastruktūra. Kol kas su kemperiais galima įsikurti tik Arimaičių stovyklavietėje. Manau, tokių vietų rajone turėtų atsirasti daugiau, jos turėtų būti kuriamos arčiau lankytinų objektų. Tad savivaldybė ieško galimybių, kaip išplėtoti patrauklią turizmui infrastruktūrą. Turėdami turizmo plėtros   strategiją galėsime kryptingai investuoti į tas vietas, į kurias norime pritraukti svečius.“
 
Karolina Baltmiškė
 
 
 
Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis
Reklama