NAUJIENOS

Prienų krašto muziejus

Kategorija:

Miestas:
Prienų krašto muziejus įkurtas prieškariu statytuose inžinieriaus ir mokytojo prieniečio Cezaro Pšemeneckio (1887 – 1967) namuose. Muziejus atidarytas 1995 m. rugsėjo 16 dieną.
C. Pšemeneckio namuose prieškariu vyko itin aktyvus kultūrinis gyvenimas. Abu su žmona Ana, operos soliste, parvykusia su juo iš Maskvos, savo namuose organizuodavo kultūrinius renginius, kuriuose dalyvaudavo profesionalūs to meto menininkai, yra viešėjęs net garsusis rusų dainininkas Fiodoras Šaliapinas, o pats C. Pšemeneckis grieždavo smuiku.
Sovietiniais metais C. Pšemeneckio namuose veikė ligoninė, stomatologijos poliklinika, dalis patalpų priklausė policijai. Įkūrus muziejų, pačių darbuotojų aktyvaus triūso dėka patalpos buvo sutvarkytos, įrengtos ekspozicijos.
Prienų krašto muziejus turi keturis padalinius:
Rašytojo Vinco Mykolaičio - Putino gimtoji sodybą - muziejų
Šilavoto „Davatkyną“
Skriaudžių buities muziejų
Veiverių krašto istorijos muziejų, partizano Juozo Lukšos-Daumanto ekspoziciją.
 
Prienų krašto muziejus
F. Martišiaus g. 13, LT-59118 Prienai
Telefonai +370 319 60379; +370 656 37554
Direktorė +370 652 99077
el.paštas: prienumuziejus@gmail.com
 
Išami informacija www.prienumuziejus.lt
 
Muziejus lankomas
antradieniais – ketvirtadieniais 8.00-17.00 val.
penktadieniais 8.00-16.00 val.
šeštadieniais 10.00-16.00 val.

Publicisto, pedagogo, keliautojo, visuomenės ir kultūros veikėjo  Mato Šalčiaus tėviškė. Važiuojant iš Kauno į Prienus ? km pasukti į dešinėje kelio pusėjė keliuką (rodyklė Čiudiškiai) 6 km į vakarus.
Poeto, dramaturgo, vertėjo,visuomenės veikėjo Justino Marcinkevičiaus tėviškė ir paminklinis akmuo. Važatkiemio kaimas. (šalia Pociūnų aerodromo).       Alksniakiemio mok-la
Pociūnų aerodromas. Veikia aviacijos sporto klubai: sklandymo, parašutininkų, oreivių. Kavinė „Debesota“Pociūnų aerodromas pasiekiamas nepažymėtais keliais 8 km  nuo Prienų.
 
 
Edukacinės programos Prienų krašto muziejuje
 
„Duonos kelias iki stalo“
Tai teatralizuota mokomoji programa, pritaikoma įvairaus amžiaus dalyviams ir šeimos šventėms. Lankytojai dalyvauja duonos kepimo procese ir duonos pagerbimo ritualuose. „Duonos kelias...“ – praktinė pažintinė programa, kuri vykdoma artimoje autentiškai XIX a. mūsų krašto valstiečio trobai aplinkoje. Užsiėmimus vedančios muziejaus darbuotojos apranga, veiksmais ir kalba iliustruoja valstiečių buityje gyvavusias tradicijas ir papročius. Dalyviai ne tik gali stebėti duonos kepimo procesą, bet ir jame dalyvauti: patys susiformuoja užminkytos duonos kepalėlius, išsikepa ir iš muziejaus išsineša SAVO DUONUTĘ.
Į užsiėmimus kviečiame trečiadieniais ir penktadieniais, pradžia 10 val.
Užsiėmimų trukmė 2 – 2,5 val.
 
„Žvakių liejimas“
 Programos dalyviai, susipažįsta su bičių produktais, sužino, kaip senovėje buvo liejamos žvakės, kaip paruošiamas vaškas, iš kokių siūlų daroma dagtis, patys lieja žvakes. Daugelį metų žvakė buvo nepakeičiamas šviesos šaltinis, priemonė įvairioms apeigoms. Programos dalyviai supažindinami su apšvietimo priemonėmis, naudotomis Dzūkijoje: balana ir jos laikikliu, vadinamu „dziedu“, įvairių rūšių fabrikinės gamybos žibalinėmis lempomis, žibintais. Mena mįsles apie lempą, žvakę, kitas šviesą skleidžiančias priemones. Užsiėmimų metu pasakojama apie Vėlinių, Grabnyčių papročius.
Į užsiėmimus kviečiame pradinukus ir šeimas su jaunesniojo ir vidutinio amžiaus vaikais. Užsiėmimų trukmė 1 - 1,5 val.
 
 „Auskit vykit mano rankos...“
Programos dalyviai sužino apie vieną iš senųjų amatų – juostų audimą. Užsiėmimo metu susipažįsta su audimo įrankiais, staklėmis ir audimo būdais. Daug įdomaus sužino apie lietuviškas tautines juostas, išmoksta nusivyti ar išsiausti juostelę. Ant sumažintos mestuvų kopijos pabando apmesti audimui reikalingus metmenis, sužino, kaip jie įriečiami į veleną, kaip suveriami į nytis ir skietą. Išbando ir patį seniausią vertikalų audimo būdą.
Į užsiėmimus kviečiame jaunesniojo ir vidutinio amžiaus moksleivius (nuo IV iki IX kl.).
Užsiėmimų trukmė 1 - 1,5 val.
 
„Lino kelias iki staklių".
Teatralizuota programa, skiriama pradinių klasių ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus moksleiviams ir visiems, kas nežino, kad  linas ne tik augalas, bet ir maistas, vaistas, grožis, menas, kultūra... Užsiėmimo metu demonstruojami lino darbų procesai, perteikiamos su linu susiję tradicijos ir papročiai.
Į užsiėmimus kviečiame jaunesniojo ir vidutinio amžiaus moksleivius (nuo IV iki IX kl.).
Užsiėmimų trukmė 1 - 1,5 val.
 
„Pasakų pasauly“
 
Paviešėję pasakų pasaulyje vaikai ne tik susipažins su pačiomis populiariausiomis lietuvių liaudies pasakomis, bet ir įsitikins, kad kiekviena pasakėlė – tikra mokyklėlė. Pasimokius joje Lietuvoje tikrai padaugės vaikučių - gudručių.
Į šią programą ypač kviečiami darželinukai ir pradinukai.
Užsiėmimų trukmė 1 - 1,5 val.
 
„Klevo lapų gėlės“
Kodėl rudenį lapai keičia spalvas? O kokia medžių lapų įvairovė, ar pažįstate medžių lapus? Surinkę gražiausius lapus mokome juos komponuoti ir gaminti nuostabius gėlių žiedus, kad atėjus žiemai galėtumėme džiaugtis auksinio rudens prisiminimais...
Į užsiėmimus kviečiame pradinukus ir šeimas su jaunesniojo ir vidutinio amžiaus vaikais. Užsiėmimų trukmė 1 - 1,5 val. Užsiėmimai vyksta rugsėjo – lapkričio mėn.
 
„Senųjų Prienų beieškant...“
Prienų krašto – Suvalkijos (Sūduvos) ir Dzūkijos sankirtos – istorijos paslaptys... Kas mes? Kada ir kaip čia, abipus Nemuno, atkeliavome? Ekskursijos po Prienų miestą metu lankytojai sužino apie amžininkus stebinusią Butlerio pilį, garsiąsias Prienų popieriaus dirbtuves, Goldbergo alaus bravorą, kino teatrą „Palás“, Prienų turgavietę, malūnus, lentpjūves bei kitus Prienų miestą garsinusius objektus.
Apžiūri išlikusius istorinius statinius: Prienų Kristaus Apsireiškimo bažnyčią, LDK Kęstučio paminklą, Greimų tiltą, sinagogą ir kitus norimus objektus.
Į užsiėmimus kviečiame įvairaus amžiaus lankytojus.
Užsiėmimų trukmė nuo 1 val., (programos tukmė priklauso nuo to, kiek objektų nori pamatyti lankytojai). Užsiėmimai vyksta balandžio-spalio mėn.
 
Riešinių mezgimas
Kukli ir miniatiūrinė Lietuvių tautinio kostiumo detalė – riešinės, šiandien išgyvena tikrą atgimimą. Riešinės, atrodo nedidelis ir paprastas mezginys, tačiau šio rankdarbių žanro meistrių Lietuvoje yra vos keletas. Lietuvos regionuose riešinės buvo vadinamos įvairiai: Aukštaitijoje - mankietai, apie Biržus - čiurneliai, Dzūkijoje – rankankos, Suvalkijoje – rankaukos, o Žemaitijoje - mankietai. Riešinės buvo skirtos ne tik išeigai: jas nešiojo ir kiekvieną dieną, o ypač šaltuoju metų laiku, dirbant lauko darbus. Marškiniai anuomet buvo siuvami plačiomis rankovėmis ir, kad būtų šilčiau, dėvėdavo riešines, kurios būdavo užmaunamos ant rankovių. Riešinės labai gerai tiko ir vaikams, kurie greitai išaugdavo drabužėlių rankoves. Mūsų prosenelės riešinių nenusimaudavo nei žiemą, nei vasarą.
Užsiėmimų metu lankytojai sužino kaip mezgamos riešinės ir pradeda jas megzti.
Į užsiėmimus kviečiame vyresniųjų klasių moksleivius ir suaugusiuosius.
Užsiėmimų trukmė 2 - 2,5 val.
 
„Kad Kalėdos nesušaltų?“
Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai sužino apie Kūčių ir Kalėdų papročius, kaip Kalėdų eglutę puošė mūsų seneliai, kokias pareigas per šias šventes turėjo vaikai.  Edukacinio užsiėmimo metu lankytojai   pasigamina žaisliuką eglutei papuošti.
Į užsiėmimus kviečiame pradinukus ir šeimas su jaunesniojo ir vidutinio amžiaus vaikais. Užsiėmimų trukmė 1 val. Užsiėmimai vyksta lapkričio – gruodžio mėn.
 
„Margučių raštų paslaptys
Paprotys per Velykas marginti margučius atsirado dar pagonybės laikais. Nuo labai senų laikų kiaušiniui teikiama magiška prasmė. Begalinė raštų įvairovė, tobulos formos, paslaptinga daugiareikšmė simbolika byloja apie ilgaamžę šio lietuvių liaudies meno istoriją...
Programoje  dalyviai supažindinami su įvairiais kiaušinių marginimo ir dažymo būdais, raštų įvairove ir reikšmėmis, išbando pačia populiariausią marginimo techniką  - marginimą vašku.
Į užsiėmimus kviečiame įvairaus amžiaus lankytojus.
Užsiėmimų trukmė 1 – 1,5 val.
Užsiėmimai vyksta kovo-balandžio mėn.
 
 

Tėvo dieną švęskime kitaip

Pasiilgusiems pajūrio ir norintiems sulieknėti

Lietiniai su vištiena ir pievagrybiais

Nuostabaus skonio kreminis tortas be kepimo

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Kviečiame išgirsti, paragauti, pajausti
Reklama