Premjeras: per pandemiją savivalda ir centrinė valdžia tapo stipriomis partnerėmis
  NAUJIENOS

Premjeras: per pandemiją savivalda ir centrinė valdžia tapo stipriomis partnerėmis

Kategorija:

Miestas:

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis dalyvavo Vilniuje vykstančiame jau tradicija tapusiame Regionų forume.

Pasak Vyriausybės vadovo, forume keliama pagrindinė idėja – didesnis savivaldos savarankiškumas – itin aktuali visose valstybės valdymo srityse, svarstant kiekvieną svarbesnę reformą: sveikatos, švietimo, socialinės atskirties mažinimo ir kitas.

„Nuo stiprios, įgalintos ir atsakingos savivaldos priklauso tiek Vyriausybės inicijuotų reformų rezultatai, tiek bendras gerovės lygis, kurį junta kiekvienas žmogus. Vyriausybė per visą kadencijos laikotarpį palaikė savivaldybių savarankiškumo ir didesnio įgalinimo siekį. Veiksmais įrodėme, kad centrinė valdžia juda vis didesnio pasitikėjimo savivalda link, ir tikiu, kad bendradarbiavimas COVID-19 kontekste sudarė didesnes prielaidas ir savivaldai pasitikėti centrine valdžia“, – sakė S. Skvernelis.

Pasidžiaugta, kad savivalda tapo finansiškai savarankiškesnė. Paskatinant jas už verslo plėtros sąlygų sudarymą, skirta 0,5 proc. nuo valstybei tenkančios GPM dalies. Savivaldybėms atsivėrė paskata pritraukti investicijas, gerinti investicinę aplinką. Finansavimas didintas priklausomai nuo pačių savivaldybių rezultatyvumo skatinant gerai apmokamų darbo vietų plėtrą regionuose. Viešųjų pirkimų ir vidaus sandorių reglamentavimo srityje buvo apginta savivaldos teisė nuspręsti, kiek privačių partnerių reikia pasitelkti koncesijai ir kokiais atvejais, palaikytos teisėkūros iniciatyvas, kuriomis stiprinamas pasitikėjimas savivalda, kad ši tinkamai nuspręs dėl vidaus sandorių. Siekiant suvaldyti ekonomikos lėtėjimą, kartu su savivalda investuota į visus seniai lauktus ir dėl lėšų stokos sustabdytus ar ne taip sparčiai judančius projektus, pakeisti Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų skirstymo principai – suteikta daugiau sprendimų laisvės savivaldai. Vyriausybė nepaliko savivaldybių vienų spręsti biudžetų surinkimo klausimo COVID-19 praradimų kontekste – toliau dirbama kartu su savivaldybėmis, pritraukiant investicijas į regionus.

Taip pat pasidžiaugta, kad pradėtas visiškai naujas regioninės politikos etapas. Naujai priimti Regioninės plėtros ir Strateginio valdymo įstatymai, Nacionalinis pažangos planas (NPP), naujoji Europos Sąjungos struktūrinių fondų panaudojimo tvarka kalba apie vieną tikslą – didesnį regionų įgalinimą, daugiau autonomijos ir diskrecijos patiems regionams spręsti dėl savo ateities. Naujoji tvarka leis regionams įgyvendinti kompleksines strategijas, kurios bus suplanuotos pačių regionų, o ne nuleistos iš viršaus. Premjeras paragino visas savivaldybes aktyviai dalyvauti steigiant naująsias regionų plėtros tarybas ir parengti ambicingus regioninės plėtros planus ateinančiam dešimtmečiui.

Ministras Pirmininkas pabrėžė, kad pandemijos akivaizdoje savivalda ir centrinė valdžia tapo tikrai stipriomis partnerėmis, kurios greitai mokėsi, prisitaikė ir sunkiai dirbo. S. Skvernelis nuoširdžiai padėkojo kiekvienam už vis dar tebesitęsiančias didžiules pastangas testuojant, organizuojant, pertvarkant paslaugas ir kitomis priemonėmis kovojant su virusu bei prisitaikant prie naujos realybės.

„Dirbdami kartu turėsime adaptuoti ir švietimo bei kultūros ir socialines paslaugas, kad jos būtų teikiamos saugiai ir kokybiškai – iki tol, kol mus pasieks vakcina. Tikiu, kad investuodami, ieškodami sprendimų ir kurdami gerovės pamatus, atlaikysime COVID-19 sukeltas recesijos bangas ir iš šios krizės išeisime stipresni. Vyriausybė vertina savivaldą kaip lygiavertę partnerę ir tai įrodo darbais. Kurkime tokią pasitikėjimo kultūrą ir dirbkime kartu“, – teigė S. Skvernelis.

LRV inf.


Reklama