Pirmieji bandomojo projekto mėnesiai teikiant mobilias odontologijos paslaugas neįgaliesiems viršija lūkesčius
  NAUJIENOS

Pirmieji bandomojo projekto mėnesiai teikiant mobilias odontologijos paslaugas neįgaliesiems viršija lūkesčius

Kategorija:

Miestas:

Gegužę startavęs bandomasis projektas, skirtas teikti odontologijos paslaugas sunkią negalią turintiems žmonėms, sulaukė itin didelio susidomėjimo, ir jau po pirmų trijų mėnesių rezultatai rodo šią paslaugą esant itin reikalingą. Išbandžius odontologinės priežiūros paslaugų organizavimo ir teikimo neįgaliesiems modelį ir įvertinus gautą patirtį bei rezultatus, ateityje jį bus galima įgyvendinti visoje Lietuvoje.

Bandomojo projekto metu buvo numatyta gydyti 800 pirminių pacientų, suplanuota 1040 vizitų, bet jau per pirmus tris projekto mėnesius odontologines paslaugas gavo 320 žmonių.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, žmonės su negalia Lietuvoje vis dar patiria nemažą atskirtį daugelyje gyvenimų sričių, įskaitant ir sveikatos priežiūrą, o tai, kad vos per tris projekto mėnesius buvo įgyvendinta 40 proc. planuotos projekto apimties, rodo šio projekto aktualumą ir svarbą.

„Neretai neįgaliesiems atvykti į gydymo įstaigas yra pernelyg sudėtinga arba beveik neįmanoma dėl sveikatos būklės, tad jie ilgą laiką net nesikreipia į gydytojus. Dažnai pasitaiko atvejų, kai žmonės per visą savo gyvenimą nėra gavę odontologinių paslaugų. Kaip parodė šis bandomasis projektas, reali situacija tokia, kad sunkų neįgalumą turinčių žmonių dantų gydymo poreikis yra milžiniškas“, – sako ministras A. Veryga.

Šiame projekte dalyvauja VšĮ Vilniaus rajono centrinės poliklinikos ir VšĮ Naujininkų poliklinikos gydytojai, t. y. 2 komandos, aprūpintos mobilia odontologine įranga. Bandomojo projekto pagrindinis vykdytojas yra VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika – gydymo įstaiga, užtikrinanti sudėtingų odontologinių paslaugų teikimą žmonėms su negalia.

Būtent į šią ligoninę pacientai, turintys sunkią negalią, yra transportuojami, kai paslaugų negalima suteikti jų namuose. Šioje ligoninėje jiems sukurtos tinkamos sąlygos kokybiškam gydymui taikant bendrąją nejautrą.

Žalgirio klinikos direktorės prof. Alinos Pūrienės teigimu, sunkų neįgalumą turinčių žmonių gydymo poreikis yra didelis, siekiantis virš 90 proc., o maždaug 26 proc. aplankytų sunkių neįgaliųjų pacientų reikalingas gydymas bendrinės nejautros sąlygomis.

„Infekcinių židinių burnoje sanacija yra itin reikšmingas neįgaliųjų sveikatos pagerinimas. Įrodyta, kad infekcijos turi įtakos sisteminių susirgimų eigai, provokuoja susirgimų paūmėjimus, blogina gyvenimo kokybę, gali iššaukti net mirtinas komplikacijas. Daugeliui neįgaliųjų reikalingos dantų protezavimo paslaugos“, – teigia prof. A. Pūrienė.

Informacija apie bandomojo projekto metu teikiamas paslaugas ir galimybes jas gauti teikiama telefoninio pokalbio metu, internetu ir rašytiniais skelbimais ambulatorijose, poliklinikose. Tačiau, kaip pastebi prof. A. Pūrienė, dar ne visi neįgalieji žino, kad gali gauti odontologo paslaugas namuose. Kol kas odontologo padėjėjos dažniausiai pačios skambina neįgaliesiems, informuoja ir kviečia registruotis, daugelis pakviestųjų užsiregistruoja, atsisakančiųjų yra vos apie 10 proc.

Vertindama praėjusį projekto laikotarpį ir tolimesnes perspektyvas, profesorė tiki jo tęstinumu.

„Praėjus šiam laikotarpiui, manome, kad pilotinio projekto lūkesčiai visiškai pasiteisino, paslaugų poreikis iš pacientų pusės yra didelis. Būtina, kad projektas taptų tęstinio pobūdžio ir paslaugos neįgaliesiems namuose būtų nuolatinė paslauga, kuri būtų teikiama šalies mastu“, – įsitikinusi prof. A. Pūrienė.

Taip pat viena iš projekto veiklų yra organizuojami mokymai specialistams. Darbui su neįgaliaisiais šiuo metu apmokyta 260 medicinos darbuotojų. Rugsėjo mėnesį mokymai bus tęsiami. 

Numatoma viso projekto pabaiga – 2020 m. spalis. Baigus teikti minėtąsias paslaugas bus parengtos projekto vykdytojo rekomendacijos dėl odontologinės priežiūros paslaugų neįgaliesiems organizavimo ir Sveikatos apsaugos ministerijai įvertinus išbandyto modelio rezultatus ir veiksmingumą, bus parengtas ir patvirtintas odontologinių priežiūros paslaugų teikimo namuose reikalavimų aprašas. Remiantis juo gydymo įstaigos, turinčios atitinkamą licenciją, galės teikti pirmines ambulatorines odontologines asmens sveikatos priežiūros paslaugas namuose.

 

SAM Spaudos tarnyba


Reklama