NAUJIENOS

Pirmą kartą Lietuvoje – Čekijos impresionistų darbai iš banko „Českáspořitelna“ kolekcijos

Kategorija:

Miestas:
Lietuvos dailės muziejus ir Čekijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje rugsėjo 7 d., ketvirtadienį, 16 val. Vilniaus paveikslų galerijoje atidaro parodą „Banko „Českáspořitelna“ rinkinio šedevrai“, kuri supažindins su XIX a.–XX pr. čekų daile (veiks iki lapkričio 19 d.). Lankytojams pristatoma per 100 darbų. Paroda išskirtinė, nes banko „Českáspořitelna“ sukaupta šio laikotarpio dailininkų kūrinių kolekcija yra didžiausia ir vientisiausia visoje Čekijos Respublikoje.
Parodą atidarys Čekijos Respublikos ambasadorius Bohumil Mazánek,parodos kuratorė dr. DuňaPanenková, Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys. Muzikuos Sonata ir Rokas Zubovai.

Apie parodą „Banko „Českáspořitelna“ rinkinio šedevrai“
Pirmoji taupomoji kasa (šiandien – bankas „Českáspořitelna“) dabartinės Čekijos ir Moravijos teritorijoje buvo pastatyta 1825 m. Viena priežasčių įsteigti tokią instituciją buvo įsitikinimas, kad pagerės gyvenimas tiek paprastiems žmonėms, tiek verslininkams. Gyventojai buvo mokomi taupyti, kaupti pinigus senatvei, planuoti finansus ir numatyti savo išlaidas. Šis iš pažiūros paprastas motyvas tuo metu buvo beveik revoliucinis ir ypaLuděkasMaroldas, FrantišekasŽeníšekas,darbai.č sėkmingas. Tačiau bankas rūpinosi ne tik pinigais, bet ir kultūriniu gyvenimu. Penkiasdešimties metų veiklos proga „Českáspořitelna“ Prahos centre pastatė Rudolfinumą – pastatą, kuriame buvo įrengta koncertų salė ir meno galerija. Šiandien Rudolfinumas yra vienas reikšmingiausių neorenesanso stiliaus architektūros paminklų Prahoje.
Įvairiuose šalies regionuose įsikūrę banko „Českáspořitelna“ filialai pirko vietinių menininkų kūrinius, rėmė jaunuosius muzikus ir tokiu būdu formavo, ugdė visuomenės skonį, skatino domėtis kultūra. Bankas pirkdavo dailininkų darbus, nes žmonės juos pažinojo, o šie tapė tai, kas domino visus. Todėl sukurti paveikslai šiandien reikšmingi ne tik kaip meno kūriniai, bet ir kaip šalies kultūros istorijos artefaktai.
Parodoje pristatoma apie šimtas darbų. Joje eksponuojami ir tokių žymių čekų dailininkų, kaipJóžaÚprka, Dominuojanti tema – kraštovaizdis. Šis žanras minimu laikotarpiu buvo populiarus ne tik Čekijoje, bet ir visoje Europoje. Prahos dailės akademijos absolventų Adolfo Kosáreko, HugoUlliko ir AntonínoWaldhauserio darbai yra labai aukštos meninės vertės. AntonínoChittussi kūrybai didelę įtaką padarė impresionistų mokyklos atstovai (Theodore’asRousseau, Charles’is-FrançoisDaubigny, Camille’isCorot).
1887 m. į Prahos dailės akademiją dėstyti buvo pakviestas žymus čekų peizažistas, profesorius Julius Mařákas. Dvylika metų veikusi J. Mařákostudija išaugino itin stiprią šio žanro tapytojų kartą. „Českáspořitelna“ kolekcijoje saugomi J. Mařákomokinių Ferdinando Engelmüllerio, Otakaro Lebedos, Jano Honsos, JaroslavoPanuškos, Oto Bubeníčeko, AloisoKalvodos, FrantišekoKaváno, Karlo Langerio, StanislavoLoleko, FrantišekoPečinkos ir JosefoUllmanno darbai. Į studijos plenerus atvykdavo ir AntonínasHudečekas. Plačiojoje visuomenėje buvo populiarūs Karlo Liebschero ir VáclavoJansos darbai, dar atstovaujantys konservatyviajai kraštovaizdžio tapybos srovei. Šalia stiprios tradicinės mokyklos, kuriai vadovavo AntonínasSlavíčekas, kūrėsi naujoji karta, paveikta impresionizmo ir postimpresionizmo. Charakteringiausios impresionizmo savybės ryškiausiai atsispindėjo Ludvíko Kubos, FrantišekoCínosJelíneko, Gustavo Poršo kūryboje.
Žymių Čekijos dailininkų, tokių kaip Emilis Arturas Pittermannas-Longenas,VáclavasŠpála, JindřichasPrucha, Janas Trampotas ir OtakarasNejedlý,darbuose jau įžvelgiame ir naujų krypčių – ekspresionizmo, kubizmo, taip pat ir Paulio Cézanne’oįtaką. Saviti Vlastimilo Rados ir Karlo Holano miestą bei miesto periferijas vaizduojantys paveikslai.
Šioje parodoje mažiau figūrinės tapybos atstovų darbų, bet ir čia netrūksta žinomų vardų: VáclavasBrožíkas, VojtěchasHynaisas, Emanuelis KrescencasLiška, FrantišekasŽeníšekas, taip pat unikalūs ir išskirtiniai JakuboSchikanederio paveikslai. XIX a. visi šie dailininkai dėstė Prahos dailės akademijoje, o kiekvieno jų studija išaugino ne vieną žinomą dailininkų kartą, tuo metu pasivadinusią „Mánes“ draugija. Šios draugijos atstovai – MaxasŠvabinský, Janas Preisleris, Viktoras Stretti – dailininkai, padarę didelę įtaką moderniajam čekų menui.
           
Parodos Lietuvoje rengėjai: Lietuvos dailės muziejus, bankas „Českáspořitelna, a.s.“, Čekijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje bei Lietuvos ir Čekijos draugija. Parodą iš dalies finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, LR kultūros ministerija.  Parodos rėmėjas – BTA.
 

LDM Ryšių su visuomene skyrius 
 

Reklama