NAUJIENOS

Pirmą kartą į ministeriją pakviesti merai laukia konkrečių sprendimų

Kategorija:

Rugsėjo pradžioje Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kaip pažymėjo ministrė Algimanta Pabedinskienė, pirmą kartą pasitarti pasikvietė naujai išrinktus merus. „Sprendžiant bet kokį klausimą, reikalingi partneriai“, – sakė ministrė. Susitikimo darbotvarkėje – globos įstaigų pertvarka ir pabėgėlių problemos.
 
Partnerystė su klaustukais
 
Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovei Irenai Segalovičienei pristačius institucinės globos pertvarką, kuriai per 2014-2020 m. numatyta 77,41 mln. eurų, pasipylė klausimai. Merus domino, ar Lietuvoje kuriamas institucinės globos pertvarkymo modelis skirtas tik Lietuvai ar jau išbandytas ir kitose šalyse. Ir nors pranešėja patikino, kad jis pritaikytas Lietuvai, merų susirūpinimas dėl šios pertvarkos, nesumažėjo. Šiaulių mieto meras Artūras Visockas teiravosi, ar pertvarkoje yra galimybė išlikti ir valstybinei globos institucijai, nes sutrikusio vystimosi kūdikių namuose yra vaikų, kurių priežiūra namų sąlygomis neįmanoma, nes tam reikalinga ir speciali aparatūra, ir speciali sauga. Kitas Šiaulių merui rūpimas klausimas – kuo vadovaujantis sudarytas pertvarkomų globos įstaigų sąrašas, nes, pasak mero, Šiaulių sutrikusio vystimosi kūdikių namai jau dabar vykdo svarbiausią pertvarkos tikslą – jie visus vaikus sugrąžina į šeimą. Palaikydamas Šiaulių miesto merą, Šakių rajono vicemeras Edgaras Pilypaitis klausė, kaip bus, jei šeimynoje apgyvendintą vaiką reikės guldyti į ligoninę, o ligoninė be lydinčio asmens jo nepriima.
Panevėžio miesto vicemeras Petras Luomanas perdavė savivaldybės susirūpinimą, kaip globos namuose apgyvendinti 12 rizikos šeimose augančių vaikų. Vicemeras suabejojo, ar globos namų pertvarkoje nėra kiek dirbtinumo. Švenčionių rajono meras Rimantas Klipčius teiravosi, kas lauka Pabradės vaikų globos namų, čia gyvenančių vaikų, darbuotojų, pastatų. Ministrė A. Pabedinskienė merą patikino, kad Pabradės vaikų globos namai pertvarkomi pagal Marijampolės „Putino“ vaikų globos namų reorganizavimo pavyzdį. Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas pasidomėjo, ar sutrikusio intelekto žmonių globos namų nereikėtų pertvarkyti į viešąją įstaigą ir perimti savivaldybei. Nors meras jau kitą dieną ketino rengti tam reikalingus sprendimus, pasirodo, teks palūkėti. Ministerija dar teberengia tam reikalingus teisės aktus.
Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas pastebėjo, kad ministerija, kalbėdama apie institucinės globos pertvarka kalba apie formą, užmiršdama turinį. „Nuo to, kad globos namus iš didelių pastatų perkelsime į mažus, turinys nesikeis“, – sakė V. Mitrofanovas ir pažymėjo, kad esama sistema socialinius darbuotojus pavertė kontrolieriais, kam duoti ir kam neduoti pašalpą. Meras pastebi, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, užuot nurodinėjant būtiną darbuotojų skaičių globos namuose, reikėtų skatinti savanorystę. „Galbūt savanoriaujančiam jaunimui reikėtų sudaryti sąlygas nemokamai studijuoti socialinius mokslus, nepaisant, kokiais pažymiais jie yra baigę mokyklą“, – siūlė Akmenės rajono meras.
Keblioje padėtyje atsidūrusiai Kazlų Rūdos savivaldybėje nėra kam padėti; pasinaudojus ES parama, penkerius metus negalima keisti veiklos. Liko tik paguodžianti ministrės A. Pabedinskienės frazė: o ką daryti su darbo biržų, sodros pastatais, pristatytais pasinaudojant ES parama.
 
Skirtingi imigrantų skaičiai
 

Kitas pasitarimo klausimas – imigrantai. Ir ne tik 325 pabėgėliai, kurių skaičių ketinama didinti ir kurie jau kitų metų pirmame ketvirtyje pasieks Lietuvą, bet ir imigrantai iš Ukrainos. Ministerija prašė savivaldybių pateikti informaciją, kuri padėtų pabėgėliams susirasti būstą ir darbą. Ministerijos atstovai tvirtino, kad Lietuvoje jau apsigyveno viena pabėgėlių šeima iš Ukrainos, o po kelių dienų atvyksianti dar viena. Akmenės rajono meras tokia statistika labai suabejojo: vien Akmenėje gyvena apie pusšimtis iš Ukrainos persikėlusių šeimų. Tarp jų – rajonui reikalingi specialistai, todėl, mero manymu, reikėtų supaprastinti jų įsidarbinimo ar savo verslo kūrimo galimybes.
Kiek kitokią nuomonę apie pabėgėlius išsakė Biržų rajono meras Valdemaras Valkiūnas. Jo manymu, pabėgėliai – grėsmė valstybės saugumui.
Diskusiją dėl pabėgėlių nutraukė Visagino savivaldybės merė Dalia Štraupaitė, pareiškusi, kad  Visaginas priims visus pabėgėlius. Ir pasibaigus posėdžiui paaiškino, kad šioje savivaldybėje gyvenamąjį plotą yra įsigijusi ne viena dešimtis ukrainiečių, baltarusių, netgi šrilankiečiai. „Kviečiame ministerijos darbuotojus atvažiuoti į Visaginą, Ignalinos rajoną ir pasižiūrėti, kaip mes sprendžiame pabėgėlių problemą“, – atsisveikinant „Savivaldybių žinias“ pakvietė Ignalinos rajono meras Henrikas Šiaudinis.
 
Barbor Gaudutė
"Savivaldybių žinios" 
 
 
Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Šventinės edukacinės programos vaikams

Esperanto – tarsi išsigelbėjimo ratasReklama