NAUJIENOS

Perskaitykite šį straipsnį, jeigu galvojate patys prisidėti prie savo namų statybos

Kategorija:

Miestas:

Situacija būsto rinkoje Lietuvoje yra labai nekokia, jeigu į ją žiūrėsime iš vartotojo pusės. Jeigu apie būsto rinką kalba statytojai, pardavėjai, brokeriai, architektai – jiems dabar darbo yra per akis ir projektai juda tiesiog konvejeriu. Tačiau tokia situacija dirbtinai išpučia kainas ir leidžia pelnytis didiesiems vystytojams bei statytojams, kurie vieninteliai turi ką pasiūlyti pirkėjams. Jeigu norite patys statyti namus arba nepermokėti už paslaugas, kurių kainos dabar – neregėtoje, kone prieš krizinio lygio aukštumoje, susidursite su daugybe iššūkių. Pradedant ne tik kasdieniais reikalais, kaip pvz., kuri skiedinio maišyklė bus geriausia, tačiau ir platesnėmis problemomis. Štai ką jums reikėtų žinoti apie namo statybas, jeigu norite sutaupyti.

Patys galėsite atlikti tik labai nedidelę dalį darbų

Kad ir kaip motyvuoti ir atkaklūs esate, būkite realistais. Ar norite gyventi namuose, kur pamatus klojo, stogą dengė ir elektrą bei vandentiekį įvedinėjo asmenys, neturintys reikiamos patirties? 

Jau nuo pat pradžių reikėtų susidaryti sąrašą darbų, kuriuos galima ir galbūt net verta atlikti patiems. Tarp tokių yra: sienų dažymas, grindų ar sieninių plytelių klojimas. Galima ir kai kuriuos laidus išsivedžioti patiems, bet visur, kur reikia kažkokių specifinių žinių ar įrankių, geriausia palikti profesionalams. 

Tarp tų darbų, ką galite atlikti patys įeina ir sienų apšiltinimas, durų įstatymas, katilo pajungimas (jeigu ne itin sudėtingas ir mazgai sutvarkyti) ir kiti. Visgi struktūra ir įvadais turėtų rūpintis specialistai.

Specialistų samdymas reikalaus kantrybės

Kalbant apie specialistus, tai su jais šiuo metu ir kyla daugiausiai rūpesčių. Net ir su geriausiomis intencijomis, pas tam tikrų rūšių specialistus yra kelių mėnesių laukimo eilė. Pas statytojus galite kreiptis pvz., pavasarį ir sulaukti patvirtinimo tik dėl rudens. Taip jau yra ir nieko čia nepadarysi. Perskambinkite kuo daugiau kontaktų per vieną ar dvi dienas ir susirašykite jų pasiūlymus. Pagal tai bus geriausia ir patogiausia atsirinkti.

Permokėti 30% ar laukti?

Be abejonės, kaip visi žinome, pinigai verčia pasaulį suktis. Tad, jeigu turite labai gilias kišenes ir nenorite savęs riboti, galite rasti laisvų statytojų bei brigadų kitiems darbams atlikti. Kai kada pasiūlymas sumokėti daugiau, pavyzdžiui trisdešimt procentų, atvertų jums galimybes gauti geresnį darbų pradžios terminą. Tačiau 30% padidėjimas nuo pvz., 30 000€ sąmatos yra net 9 000€. Klausimas pasidaro – „Ar verta tiek mokėti?“.

Jeigu taip, tuomet nedvejokite tai daryti. Bet, jeigu galite sau leisti mokėti daugiau, teks būti atviriems – jums neapsimoka prie namo dirbti patiems. Noras norui, bet kokybiškiau viskas vis tiek gausis profesionalų rankose. O ką jau kalbėti apie garantijas...

Kadastriniai ir matavimų reikalavimai gali stabdyti projektą

Tik trumpai paminėsime, kad prieš statant namą, yra labai daug darbo pasirūpinti tinkamu sklypo paruošimu. Kartais reikia pakeisti sklypo paskirtį, kitus kartus reikia sulaukti tam tikrų patvirtinimų iš kitų institucijų. Visa tai gali užtrukti nuo poros savaičių iki kone visų metų, jeigu trūksta matavimų ar kitų dokumentų.

Jums reikės daug įrankių

Kad ir kiek darbų nuspręsite atlikti, jums reikės daug įrankių. Dažų voleliai, gręžtuvai, šlifuokliai, klijų pistoletai, pjaustymo staklės ir dar daug kas yra naudojama vien pagrindiniams darbams, kuriuos reikia atlikti.

Ką jau kalbėti apie vos keliems darbams, bet labai reikalingus įrankius. Tarp tokių gali patekti ir specialūs džiovinimo fenai, kuriuos galite rasti pas mus svetainėje. Šie įrankiai reikalingi porą kartų, bet be jų – nė iš vietos.

Namas turi būti statomas rytojui, o ne šiandienai

Kai renkatės medžiagas ir sprendimus, galvokite apie komfortą ne šiandien, bet 2-3 metus į priekį. Juk prireiks laiko, kol namas bus pastatytas, o juo labiau jame gyventi norėsis tikrai ilgai. Dėl šios priežasties daugiau dėmesio kreipkite į išmanių namų filosofiją,  atsinaujinančios energijos šaltinių integraciją, pasvarstykite apie elektromobilio įkrovimo stotelę, rekreacinę erdvę lauke ir kt. 

Galbūt ne viskam iš karto turėsite biudžeto, bet apgalvoti ir paskirti vietą – tikrai galite.

Realūs finansiniai lūkesčiai

Liaudiškai kalbant galima pasakyti, kad žmonės turėtų prie savo numatomų išlaidų namui pridėti 30%. Kad ir kokią preliminarią sąmatą turite, prie jos, neabejotinai prisidės papildomi dalykai, kurių nenumatysite arba kurie pasikeis projekto eigoje. Užsidėję papildomas, 30% lubas neliksite nusivylę, jeigu pradines išlaidas viršysite ir labai džiaugsitės, jeigu tų papildomų procentų išleisti nereikės.

Aistė Bielinė


Reklama