NAUJIENOS
Kaip nuversti valdžią

Paviršinių nuotekų tvarkymo reglamento taikymas – vandeniui laidus grindinys

Kategorija:

Miestas:
„Vandeniui laidus grindinys tai betoninės trinkelės, turinčios didelius tarpus, užpildytus vandeniui laidžiu užpildu. Laidus grindinys naudojamas kaip kiemų, gatvių ir pėsčiųjų takų danga, ten kur reikia užtikrinti lietaus vandens pralaidumą į gruntą. Laidaus grindinio kaina mažai skiriasi nuo kokybiškų betono trinkelių kainos“ – grindinį pristatė „Progressus Group“ UAB konsultantas Nerijus Baltrukonis. Daug metų gaminame, klojame, parduodame grindinius. Vandeniui laidus grindinys lengvai ir greitai dedamas, gali būti naudojamas lenktiems paviršimas suformuoti, nekenkia automobilių padangoms. Grindinys užtikrina vandens pralaidumą nuo 880 iki 3300ltr/ha*s, tai mažiausiai  apie 3 kartus daugiau vandens nei lyjant krenta iš dangaus (apie 270ltr/ha*s). Laidus grindinys turi sertifikatus, gamintojas suteikia garantiją.
Rengdami projektus, architektai privalo remtis: STR, meteorologijos tarnybos nurodomomis sąlygomis, įstatymų numatytais reglamentais ir rekomendacijomis. Prognozuoti orus darosi vis sudėtingiau – pasak sinoptikų, tai normalu, nes dėl šylančio klimato anomalinių atmosferos reiškinių daugėja ir orai tampa mažiau nuspėjami. Bet ar viskas priklauso nuo gamtos? Gal užteks gerbiami architektai ir projektuotojai, kaltinti oro sąlygas ir tiesiog pradėti laikytis įstatymų ir rekomendacijų.
Oro sąlygų kontekste išryškėja vienos problemos dvi dalys: pirma – dėl mažo gatvių ir pėsčiųjų takų dangų vandens laidumo skęsta gatvės ir šaligatviai, antra – kadangi visas vanduo suteką į lietaus nuotekų šulinius, džiūsta miestų žaluma (medžiai). Paviršinių nuotekų tvarkymo reglamentas numato, kad turi būti įrengiamos vandeniui (lietaus) laidžios dangos, kurios lengvai valdo didelius kritulių kiekius, turėtų būti naudojamos kietosios dangos, kurios ne tik atsparios šalčiui ar kitiems atmosferos poveikiams, bet ir laidžios vandeniui. Apklausti techninių projektų vadovai dažniausiai nėra girdėję apie tokio reglamento taikymą. Ar taip yra ir dėl to, kad nėra jokios reglamento vykdymo kontrolės? Miestų vystymasis vyksta remiantis darnios miesto plėtros reikalavimais, bet projektuose numatomos netinkamos statybinės medžiagos, trūksta bendros vizijos.
To pasekmėje Lietuvos miestai toliau „betonuojami“, džiūsta miestų alėjose pasodinti medžiai (kurie tarpsta nedideliuose jiems paliktuose grindinio tarpeliuose), kai šaknys negauna pakankamai vandens, maisto medžiagų, oro. Prasta parkų ir skverų žaliųjų zonų apsauga, tvarkymas, senkančios upės. Ar pas kaimynus kreiptis dėl išdžiūvusių upių nėra naivu ir gėda, kai savo kieme susitvarkyti nesugebama? Laikantis paviršinių nuotekų tvarkymo reglamento, galima sumažinti staigius vandens lygio svyravimų liūties metu, kai  į vandens nuotekų vamzdynus patenka didelis vandens kiekis, kuris staigiai kelią vandens lygį – taip didėja potvynių miestuose tikimybė. Staiga padidėjęs vandens kiekis kelia grėsmę ir  miesto vamzdynams.  Tai didina upių užterštumą – kartu su dulkėmis per lietaus nuotekų vamzdžius į upes patenka net padangų, kurios turi būti surinktos miestuose, dalelės.
Pradėsime projektuoti darniai dabar ar dar reikės „paaukoti daug medžių“? Nuo 1991 metų kietųjų dangų kiekis mieste padidėjo apie 2 kartus. Sprendimas yra šalia – naudoti, kur įmanoma, vandeniui laidžias dangas. Vandeniui laidaus grindinio naudojimas privalo būti įtraukiamas į projektavimo reikalavimus, tada, tikėtina, mažo intensyvumo gatvėms nereikėtu lietaus nuotekų tinklų, mažiau būtų apkraunami miestų lietaus vandens surinkimo tinklai, mažiau iššūkių lauktų kiemų tvarkymo programa, parkuose nereikėtų ardyti gamtinės struktūros bei keisti susiformavusio gamtinio kraštovaizdžio.
Perteklinė infrastruktūra – miesto konkurencingumo mažėjimas: miestuose norima tiesti naujus lietaus nuotekų tinklus, bet ar dėl to perkasime visą miestą, nekalbant apie tai, kad ateityje tuomet laukia dideli jų tvarkymo, išlaikymo kaštai. Rengiant techninius projektus privalu laikytis Reglamento reikalavimų bei ieškoti sprendimų, kurie nekenkia miestų tvarios  architektūros  ir darnios statybos vizijai, darniai miestų plėtrai.
 
UAB „Progressus group“ informacija
 
 
 
Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė


Reklama